1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Rusya Alaska’yı Neden Amerika’ya Sattı

Rusya Alaska’yı Neden Amerika’ya Sattı

Alaska 1867’de Amerika Birleşik Devletleri’ne satılan Rusya’nın bir bölgesiydi. Satın alma 30 Mart 1867’de gerçekleşti ve Başkan Johnson tarafından imzalandı. ABD Senatosu tarafından onaylandı. Alaska, Amerika Birleşik Devletleri’ne 586.412 mil karelik bir toprak ekledi. Birçok Amerikalı satın almayı destekledi.


Rusya Alaska’yı ABD’ye Neden Sattı?

rusya alaska'yı abd'ye neden sattı?

1) Alaska’yı Savunmak Zordu

Kırım Savaşı’nda İngilizler tarafından yenildikten sonra Ruslar gelecekte kendilerini korumak için fonlara ihtiyaç duydular. Rusya, Alaska’nın İngilizlerle gelecekteki herhangi bir savaşta kolayca ele geçirileceğinden korktu, bu nedenle İmparator II. Rusya 1859’da hem İngilizlere hem de Amerikalılara yaklaştı. İngiltere Başbakanı teklifi reddetti ve böylece Amerikalılara döndüler.

2) Zor Yaşam Koşulları

Koloni Alexander Baranov yönetiminde gelişti ve kürk ticareti gelişti. Baranov’dan sonra şirketi devralan deniz valileri, şirketin etkisini başka bir tür kürk aradıkları Yukon Nehri’ne genişletti . Kürk ticaretini yorduktan ve deniz su samurlarının nüfusunu 1850’lerde azalttıktan sonra, RAC’ın (Rus-Amerikan Şirketi) bir gelir kaynağı yoktu ve Rusya’dan gelen tedariklere bağlı olarak başladı.

3) Doğal Kaynakların Eksikliği

Bölgedeki ana ticaret kürk işiydi ve Rusya Alaska’yı Amerika’ya sattığında bu bölgede henüz altın bulamamışlardı. Alaska’da kaynak eksikliği ve zor yaşam koşulları onları koloniyi satmaya zorladı.


Satış Sonrası Alaska’nın Durumu;

Satıştan sonra birçok Rus bir süre Alaska’da kaldı. Alaska’nın zenginliklerle dolu olduğuna inanan Amerikalılar, bölgeye göç etti ve Alaska’da madencilik için çok fazla fona ihtiyaç duyduklarını keşfettikten sonra, bazıları Sitka’nın nüfusunu birkaç yüze indirdi. Bölge, 1896 Klondike altın grevine kadar Amerika Birleşik Devletleri için karlı kabul edilmedi.

Buna da Bakınız; WiFi’yi Kim ve Ne Zaman İcat Etti?

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. admin_avatar

    Çok güzel bir içerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir