1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Rusya Avrupa’da Mı, Asya’da Mı?

Rusya Avrupa’da Mı, Asya’da Mı?

Rusya, hem Avrupa hem de Asya’daki topraklara yayılmıştır. Rusya topraklarının çoğu Asya kıtasına aittir, ancak ülke halkının çoğu Avrupa’da ikamet etmektedir. Rusya’nın tarihi merkezi de Avrupa’da yatıyor. Ülke, imparatorluk fetihleri ​​nedeniyle topraklarını Asya’ya doğru genişletti. Ancak Rusya toprakları artık Avrupa ve Asya’nın bazı kısımlarını kapsadığından, ülke her iki kıtadan insanları ve kültürleri içeriyor.

Rusya Neden Hem Avrupa’nın Hem De Asya’nın Parçası?

rusya haritası
kıtanın bir parçası olduğu düşünülen rus topraklarını gösteren asya haritası.

Rusya Federasyonu toprakları, Avrupa ile Asya arasındaki kıta sınırlarının iki yanındadır. Coğrafi sözleşmeye göre, Avrupa’nın doğu sınırı Ural Dağları ve bu dağlardan Kazakistan’ın uzak batı köşesine akan Ural Nehri’dir. Bu nedenle, Norveç, Finlandiya, Baltık ülkeleri, Beyaz Rusya ve Ukrayna ile batı sınırlarından Ural Dağları’na kadar Rusya toprakları Avrupa’nın bir parçası olarak kabul edilir.

İlgili İçerik; Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk Nerede ?

Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk Nerede ? Yakutlar Türk mü ?


rusya haritası
kıtanın bir parçası olduğu düşünülen rusya topraklarını gösteren avrupa haritası.

Ancak Rusya’nın Ural Dağları’nın doğusunda bulunan ve tamamı Asya’nın bir parçası olan toprakları var. Uralların doğusundaki Rus bölgesi Sibirya olarak bilinir ve doğuya , Kuzey Pasifik Okyanusu’nun kuzeyinde bulunan Bering Denizi’ne kadar uzanır.  Rusya toprakları ayrıca Orta ve Doğu Asya’nın bazı kısımlarında kuzeyden güneye uzanır. Ülke, Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Japonya ile deniz sınırını paylaşıyor. Aynı zamanda Orta Asya ülkeleri ile kara sınırlarını paylaşmaktadır. Bir zamanlar Rus hakimiyetindeki Sovyetler Birliği’nin ve Doğu Asya ülkeleri olan Moğolistan, Çin ve Kuzey Kore’nin bir parçası olan. Gerçekten de, Rusya’nın geniş toprakları, onu kara alanı bakımından dünyanın en büyük ülkesi yapıyor .

Buna da Bakınız; Rusya Alaska’yı Neden Amerika’ya Sattı?

Rusya Alaska’yı Neden Amerika’ya Sattı

Yorum Yap

Yorum Yap