Saç bakımında maskeden şampuana birçok ürüne dikkat ederken aslında göz ardı ettiğimiz çok önemli bir detay var... Hem saç bakımının hem de saç şekillendirmenin en önemli aracı olan fırça ve taraklar saçlarımızın açılmasına yardımcı oldukları gibi aynı zamanda, saçı dipten uca tararken saç derisindeki mevcut doğal yağın tüm saçımıza eşit olarak dağılmasına da fayda sağlayıp saçları tel tel ayırır. Saç derimizde üretilen doğal yağ saçlarımızı koruyarak daha zor zarar görmesini sağlarlar. Bir nevi bu doğal yağ saçlarımız için koruyucu kalkan oluşturur. Bu yüzden, saçımız için kullandığımız ürünlerin yanı sıra doğru fırça ve tarağı kullanmak saçlarımızın sağlığı için oldukça önemlidir. Her tarak aynı amaç için üretilmemiştir bu nedenle yanlış tarak ve fırça seçimiyle saçlarınızın daha çabuk zarar görmesine, kopmasına ve  dışardan gelen darbelere karşı daha dirençsiz olmasına sebep olabilirsiniz. Bugün belki de önemsizmiş gibi görünen tarak ve fırçaların doğru kullanımı saç dökülmeleriyle karşılaştığımızda aslında önem kazanıyor. Bu yazımızda sizlere taraf ve fırça seçiminin saç bakımı için öneminden bahsetmek istiyoruz.

Tarak ya da fırçayı nasıl seçmeliyiz ?

Doğru tarak veya fırça seçiminin saç bakımında çok önemli bir role sahip olduğu büyük bir gerçek. Yanlış ve bilinçsizce yapılan tercihler saçların çabuk kırılıp dökülmesine , matlaşmasına ve yavaş uzamasına sebep olabilir. Burada önemli olan saç yapımız hakkında bilgi sahibi olmaktır. Saçımızı tanıyıp, doğru tarak ya da fırça seçimi yaptıktan sonra sizlerde daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. İnce teli hacimsiz saçlara sahipseniz, sert kıllara sahip, geniş aralıklı geniş ve kalın bir fırçayla taramak saçlarınızı daha hacimli hale getirecektir ya da avuç içiniz için dizayn edilmiş rahatça kavrayabileceğiniz plastik kıllı, kısalı uzunlu fırçaları da kullanarak saçınızın kopmadan ve kırılmadan tarayabilirsiniz.
Gür kıvırcık ve kabarık saçlarınız varsa, fırça yerine geniş aralıklı tahta tarak tercih etmelisiniz. Plastik tarakları tercih etmeniz saçlarınızın çabuk elektriklenmesini sağlar. Ayrıca saçınızı kremledikten sonra duşta taramanız yıpranmaması ve dökülmemesi için size öneririz.. Düz saçlara sahipseniz , istediğiniz tarağı seçmekte özgürsünüz yalnız size tavsiyemiz sık tellere sahip olmayan aralıklı tahta fırça seçerseniz saçlarınızın kabarmasına ve elektriklenmesini engellemiş olursunuz.
İnce telli hassas saç yapısına sahipseniz fırça seçerken daha doğal kıllardan yapılmış sık telli fırçaları tercih ettikleri durumda saç derilerinin zarar görmemesine yardımcı olup, seçecekleri daha küçük başlı bir fırçayla daha sağlıklı kopmayan saçlara sahip olurlar.

SAÇLARINIZ İÇİN EN İYİ 3 TARAK ve FIRÇA ÖNERİSİ

TANGLE TEEZER ORİGİNAL Gür ve dalgalı saçlara sahipseniz ve tararken zorlanıyorsanız saçlarınız düğümleniyorsa ve karışıyorsa sizlere bu küçük ama işlevi harika tarağı tanıtalım. Ergonomik formuyla avucunuza tam oturan Tangle Teezer'ın ödüllü tasarımı, saçlarınızı ve sizi yormadan ve zarar vermeden açıyor, sağlığını koruyor. Saça Göre Tarak Seçimi CHRISTOPHE ROBIN BOAR BRISTLE DETANGLING PADDLE HAİRBRUSH
İnce telli , kolay kırılan zayıf ve ekstra özen isteyen saçlara sahipseniz Christophe Robin'in doğal kıllardan üretilmiş fırçasını mutlaka denemelisiniz. Saçlarınızı tel tel ayırarak saç derinizdeki doğal yağı tutamlara dağıtan, masaj yapan ve saç tellerine benzer kıl yapısıyla saça zarar vermeyen adete saç bakımınızın vazgeçilmezi haline gelecek.

MOROCCANOIL CERAMIC ROUND BRUSH

Sıklıkla fön çeken biriyseniz hem hızlı bir şekillendirme hem de daha parlak keskin bir fön için favori fön fırçasıdır. Seramikten üretilmiştir ısıyı saça eşit ve daha etkili dağıtan yuvarlak fırça, iyon teknolojisiyle de geliştirilmiştir böylede nemi saça hapsediyor ve ekstra parlak fön çekimini sağlıyor. Fırçanın fön şekilleri ve saç uzunluğuna göre farklı ölçüleri üretilmiştir.