Sağlık Bakanlığı hastane randevusu kotası ile sağlıkta yeni bir çağ başlattı. Peki, yeni sistemde vatandaşlar ayda en fazla kaç defa muayene randevusu alabilecek?

HASTANE RANDEVU KOTASI GELDİ!

Sağlık Bakanlığı ‘hastane randevu kotası’ uygulamasını devreye soktu. Vatandaş, sağlıkta yeni dönem ile ilgili endişelerini ve şikayetlerini sosyal medyada tartışmaya başladı. Bakanlık tarafından yürürlüğe konulan yeni uygulamada, muayene randevusu almak isteyen vatandaşlar yeni kota bildirimi ile karşılaşıyor. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin bilgi işlem merkezlerinden vatandaşlara "1 ayda en fazla 3 randevu alabilirsiniz" mesajı gönderilmeye başlandı. Peki, bu ne anlama geliyor?

Artık hastane randevusu almak isteyen vatandaşlar 1 ay içinde en fazla 3 kez randevu alabilecek. Kota sistemi halkın tepkisini çekti. Binlerce doktor ve vatandaş, "Kronik hastalığı, acil durumu ve takip edilmesi gereken, kanser hastaları ve engelli hastaların bu durumda ne yapacağını” sorgulamaya başladı.

Henüz yetkililerden konuya dair bir açıklama gelmedi. İktidarın "sağlıkta dönüşüm" politikasını eleştiren kesim, hastane randevu kotası uygulamasına sert çıktı. İddiaya göre yeni sistemde amaç, giderek yoğunluğun arttığı kamu üniversite hastaneleri ve tüm sağlık kurumlarında rahatlık sağlamak.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, bir ayda en fazla 3 defa randevu alma şartına tepkisini gösterip, uygulamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı da sorumlu tutarak, "Hani sağlıkta çağ atlayıp devrim yapmıştınız?" sorusunu yöneltti.

Hastanelerde Alo 182 ve Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) yöntemleriyle muayene randevusu almaya çalışan vatandaşlar, bundan böyle sistemde yeni bir sınırlama ile karşılaşacak. Uzun süredir açık doktor randevusu bulamayan veya ameliyat olmak için ileri bir tarihe randevu bulabilen kişiler de aynı şekilde bu kotadan nasibini alacak.

Hastanelerde 1 ayda en fazla 3 kez randevu alma şartı bugünden itibaren uygulamaya konulacak. Pandemi başladığından bu yana süregelen muayene ve ameliyat randevusu sorununa bulunan bu çözüm, birçok kesim tarafından sağlıkta yeni bir kriz olarak nitelendirildi.

Bu krizin altını çizen isimlerin başında ise Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç geliyor. Sağlıkta kota dönemi halkın tepkisini çekerek sosyal medyada da gündem konuları arasına girdi.