1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Sahur Ne Zaman ? Sahur Saatleri Sahurda Okunacak Dua Nedir ?

Sahur Ne Zaman ? Sahur Saatleri Sahurda Okunacak Dua Nedir ?

2021 yılının Ramazan ayı bu sene 13 Nisan tarihinde başlamış olup Ramazanın ilk orucu için 12 Nisan gecesi sahura kalkılacak ve ilk oruç 13 Nisanda tutulacak.

Ramazan ayının gelmesiyle sahur vaktinin ne zaman  başlayıp biteceği merak edilen konular arasında yer alıyor. Oruç ibadetini gerçekleştirecek vatandaşlar için bu konu önem kazanıyor.

Takvimlerde yer alan imsak, oruca başlama vaktini ifade eder. İstanbul imsak vakti 04:50, İzmir imsak vakti 05:05, Ankara imsak vakti ise 04:38 olarak açıklandı.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

İSLAMDA SAHUR VAKTİNİN ÖNEMİ

Sahur yapmak hem dini yönden hem de sağlığımız için önemlidir.

Oruca dayanma gücünü veren sahur için Hz. Muhammed(S.A.V) bereketti ifadelerini kullanmıştır.  Hz. Peygamberimiz İslam dinindeki orucun diğer dinlerdeki en büyük ayrımını sahur vakti olarak belirtmiştir. Bu nedenle sahura da fazlaca önem vermiştir.Büyük din alimleri sahura kalkmanın ve sahur yapmanın sünnet olduğunu belirtmiştir. Hz. Peygamberimiz sahuru “mübarek bir yemek” olarak tanımlamıştır ve bir yudum suyla olsa dahi sahur yapılmalıdır.

Ayrıca sahur ramazan ayının en bereketli saatlerindendir. İslam dininde sahur vaktinin değeri hadislerle ifade edilmiştir.

Peygamber Efendimiz; “Sahurda yemek yiyiniz; çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.” diyerek Müslüman halkını sahura kalkmaya teşvik etmiştir. Sahurda yenilen yemeklerden sonra da şükür ve minnet için dualar edilir. Sahur vaktinde edilen dualar “sahur vakti duası” olarak adlandırılır.

SAHURDA NELER YAPILMALI ?

* Azda olsa bir şeyler yenilmeli.
* Resulallah (s.a.a) dedi ki; “Allah ve melekleri sahur vakitlerinde istiğfar eden ve sahur yemeği yiyen kimselere salavat getirirler.”
* Kadir Sûresini okumak.
* Sahurda şu duayı okumak.

“Ya mefzei inde kurbetiy, veya ğavsi inde şiddeti, ileyke fezi’tu ve bike isteğestu, ve bike luztu la eluuzu bi sivake vela etlubu’l ferece illa minke, fe eğisni ve ferric enni, ya men yekbelu’l yesire ve ye’fu eni’l kesiri, ikbel minni’l yesire, ve’fu enni’l kesire, inneke ente’l ğafuru’r Rahim, Allahumme inniy es’eluke iymanen tubaşiru bihi kalbi, ve yakinen hetta a’leme ennehu len yusiybeni illa ma ketebte liy, ve razzini mine’l ayşi bima kasemte li, ya erheme’r rahimin. Ya uddeti fi kurbeti veya sahibi fi şiddeti ve ya veliyyi fi ni’meti ve ya ğayeti fi rağbeti ente’s satiru avreti, ve’l aminu rev’eti ve’l mukiylu asreti, feğfir li ğatieti ya erheme’r rahimin.”

“Ey bela ve sıkıntı zamanında sığınağım ve ey zorluk zamanında imdadım! Sana yalvarıp yakarıyorum. Senden imdat diliyor ve Sana sığınıyorum, başkasına değil. Sıkıntı ve zorluklardan çıkışı ancak Senden diliyorum. O halde imdadıma yetiş ve beni sıkıntılardan kurtar. Ey az ameli kabul edip, çok günahı affeden! Benim az amelimi kabul et ve çok günahımı bağışla. Şüphesiz sen bağışlayan ve merhametlisin. Allah’ım! Senden kalbimle birleşen bir iman diliyorum ve birlikteliğinde ancak bana yazdığın şeylerin ulaşacağına kanaat getirebileceğim bir yaqin istiyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Hayatımda bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl. Ey sıkıntılı anımda birikimim, zorluk zamanımda yaverim, nimetli günümde velinimetim, rağbet ve iştiyakımın doruk noktası olan Rabbim! Sensin kusurumu örtecek, korkumu emniyete çevirecek ve sürçmemi affedecek olan. O halde benim hatamı bağışla. Ey merhametlilerin en merhametlisi.”

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SAHUR DUASI

Peygamber Efendimiz mealen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi oIan Allah’ımız.. Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle… Âmin…”

Yorum Yap

Yorum Yap