Neredeyse her arama sonuçları sayfası, müşterilerin kredi kartı bilgilerini çalan ve bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım bulaştıran spam siteleriyle dolu.

Google, dünya genelinde %90, Türkiye'de ise %99 pazar payı ile internete erişim için en popüler araçtır. Sonuç olarak, Google, web siteleri için en iyi trafik ve gelir sağlayıcıları arasındadır. Öte yandan, Google'ın baskın konumu, bilgisayar korsanlarının ilgisini çekiyor. Çünkü.pl,.nl,.it,.ch, ve.cz uzantılı spam web siteleri son zamanlarda Google Türkiye'nin arama sonuçlarını ele geçirdi.

Sosyal Medya Ayağa Kalktı Gencin Midesinden Endoskopik Yöntemle Yılan Çıkarıldı Sosyal Medya Ayağa Kalktı Gencin Midesinden Endoskopik Yöntemle Yılan Çıkarıldı

Arama sonuçlarında bu web sitelerine tıklayan kullanıcılar pornografik, kumar veya reklam web sitelerine yönlendirilir. Üstelik tek tehdit bu değil. Çünkü bu web sitelerinden bazıları kredi kartı bilgileri gibi hassas verileri alır veya cihazlara kötü amaçlı yazılım bulaştırır. Daha önce görmeye alışık olmadığımız bu web sitelerinin arama sonuçlarında birdenbire çıkmalarına ne sebep oldu? Ek olarak, bazı spam siteleri gerçek bilgi kaynaklarının bile üzerinde sıralanarak binlerce tıklama alır.

600x338google-arama-sonuclarini-spam-siteler-isgal-etti

Black SEO Yöntemi Kullanılıyor

Aslında, Google algoritmasını kandıran spam web siteleri bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Ancak, bu web siteleri ya arama sonuçlarında gösterilmedi ya da Google'ın spam algoritmalarının bir sonucu olarak önemli ölçüde daha düşük sıralarda yer aldı. Ancak, bu yılın başından bu yana, büyük olasılıkla bir algoritma ayarlamasının sonucu olarak, yabancı alan adı uzantılarına sahip spam siteleri arama sonuçlarında her zamankinden daha yaygın hale geldi.

Bilgisayar korsanları, gerçek kullanıcıyı bağlı kuruluş bağlantılarından para kazanabilecekleri farklı bir sayfaya göndermek için kötü yönlendirme olarak bilinen kurnaz JavaScript yönlendirmesini kullanırken aynı anda Google botuna aranan konuyla ilgili diğer web sitelerinden çaldıkları yararlı içeriği sağlar. Başka bir deyişle, kullanıcılar farklı bir sayfa görürken Google botu farklı bir sayfa görür. Sonuç olarak Google, yukarıda bahsedilen sayfanın kullanıcı için faydalı olduğuna inandığından bu web sitelerini arama sonuçlarında görüntüler.

"Instagram dondurma" için arama sonuçları, the.cz alan adına sahip bir web sitesini içerir. Bu siteye erişmeye çalışan herhangi bir kişi, otomatik olarak farklı bir web sitesine yönlendirilir. Ancak web sitesi içeriğini Google'da sıralandığından emin olmak için kontrol eden Google botu, kandırılmış olur. Google bot, kullanıcının aramasıyla ilgili bilgileri içeren bir sayfa bulduğundan, Google aramaları bu sayfayı listeleyebilir.