Saksıda Hangi Sebze ve Meyveler Yetiştirilebilir ? Saksıda Meyve ve Sebze Yetiştirmenin Püf Noktaları

Saksıda Hangi Sebze ve Meyveler Yetiştirilebilir ? Saksıda Meyve ve Sebze Yetiştirmenin Püf Noktaları

Dışarı çıkamadığımız bu dönemlerde evinizin balkonunu verimli bir bahçeye çevirmeye ne dersiniz ? Yeni hobiler aradığımız bu dönemde hem güzel vakit geçirecek hemde kendiniz için sağlıklı organik besinler üretebilceksiniz. Sizlerde evde hoş kokulu güzel görünen çiçekleri yetiştirmekle kalmayıp aynı zamanda organik ürünler üretmek isterseniz bu yazı tamda size göre… Evinizde doğru koşulları sağlayabildiğiniz sürece saksızda çok fazla meyve sebze yetiştirebilirsiniz. Şüphesiz kendi yetiştirdiğiniz ürünleri yemenin tadına doyum olmaz. Bu zevkli yaşamanız için hemen yazımıza geçelim ve işin püf noktalarını sizlerle paylaşalım.

İşte Saksıda Yetiştirebileceğiniz Sebze ve Meyveler

Balkonlarınızda mevsime uygun olarak çok çeşitli süs bitkileri, bodur ağaçlar ve yeşillikler yetiştirebilirsiniz. Aynı zamanda uygun koşullar sağlandığında güvenle yiyebileceğiniz sebze ve meyveleride kendiniz dalından koparabilirsiniz.

Saksıda yetişen sebzeler ve meyveler; Domates, salatalık, patlıcan, biber, soğan, sarımsak, ıspanak, bezelye, marul, fasulye, pırasa, havuç, turp, tere, maydanoz, semiz otu, dere otu, nane, fesleğen, çilek, kavun vb.

Saksıda yetişen meyve ağaçları; limon, mandalina, portakal, incir, kiraz, armut, elma vb.

Saksıda Yetişen Sebze ve Meyveler

Balkonda Bitki Yetiştirmek İçin Nelere İhtiyacımız Var ?

Balkonunuzu mini bir hobi bahçesine çevirmek isterseniz öncelikle bahçenizin konumunu iyi belirlemelisiniz. Balkonun konumu bahçeniz için oldukça önem teşkil eder. Balkonunuz ne kadar güneş alıyor, hangi cephede iyice tespit edilmeli ve bahçe öyle şekillendirilmelidir. Kısmi olarak güneş alan bir balkonunu varsa saksılar ona göre yerleştirilmelidir.

Ürünleriniz için temiz ve kaliteli bir toprak seçiniz. Toprağınız kum ve gübre karışımı olmalıdır. Toprağınızın temiz ve böceklerden arındırılmış olmasına dikkat edin. Bunun yanında iyi bir doğal gübre bitkileriniz için en güzel besin kaynağıdır.  Yapay kimyasal ürünlerden uzak durmanızı öneririz. Sulamayı düzenli ve ölçülü yapmalısınız bunun için kendinize bir sulama edinin. Drenaj yapabilmeniz hemde güzel görüntü veren çakıl taşlarınıda unutmayın. Saksılarınızı seçerken köklerin rahatça dallanabileceği bitkinin sıkışmayacağı büyüklükte seçmelisiniz. Geriye sadece yetiştirmek istediğiniz ürünleri seçip ona göre tohum ve fideler almanız kalacak.

Saksıda meyve sebze nasıl yetiştirilir ?

Saksıda sağlıklı meyve sebze yetiştirebilmek için gerekli ortamı hazırladıktan sonra humuslu toprak ve tohum temin etmelisiniz. Ardından doğru saksı seçimini yapmak bitkinin büyümesi için çok önemlidir. Çok derin olmayan uygun bir saksıyı üzerinde 6-8 santimetre arası boşluk kalacak şekilde toprak karışımınızı doldurun. Toprağın her zaman bol nemli olmasına özen gösterin. Ardından yetiştirmek istediğiniz önceden temiz edilmiş bitki tohumlarını toprağa eşik aralıklı ve homojen şekilde dağıtın üzerlerine çok hafifçe bastırın. Tohumları da yerleştirdikten sonra üzerini 1 santimetre kalınlığında nemlenmiş toprakla ile örtün ve filizlenmesini bekleyin. Her bitkinin filizlenme süresi farklıdır marul daha çabuk filizlenirken maydonoza daha geç filizlenir.

Ekilen bitki filizlenene kadar nemsiz bırakılmamalı sularken ise ucu sprey şeklinde ya da süzgeçli sulama kaplarını kullanmalısınız . Bitkiniz bir anda bol suya maruz kalmamalı, yağmurlama yöntemiyle sulanmalıdır. Genel olarak saksı bitkileri 6-8 hafta içinde tüketilecek hale gelir.

Balkon Bitkilerini Böceklerden Korumanın Püf Noktaları !

Bitkilerinizi sulama sıklığına ve suyuna dikkat etmelisiniz. Sulama işlemini yaparken sulama kabının ve suyunun temiz olduğundan emin olun. Nitekim Böceklenme çeşitli sebeplerle olabilir. Sık ve fazla sulama da bu sebeplerden biridir.

Soğanlı bitkileri böceklerden korumak için toprağa ekmeden önce etraflarını unla kaplayabilirsiniz.

Bitkinizi karıncalardan uzak tutmanız için sigara küllerini saksı diplerine yerleştirebilirsiniz.

Meyve ağaçlarınızı türlü böceklerden korumak için kökünün yanına bir diş sarımsak yerleştirebilirsiniz.

Toprak solucanlarından bitkilerini korumak için tütün ve su karışımı hazırlayın ve çalkalayın. Tütündeki nikotin suya geçmesinin ardından saksının içerisine dökün. Nikotin solucanlar için zehirli bir maddedir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER