Salamura Peynir Neden Yumuşar ? Salamura Peynirin Yumuşamasını Nasıl Önleriz ?

Salamura Peynir Neden Yumuşar ? Salamura Peynirin Yumuşamasını Nasıl Önleriz ?

Salamura, gıdaların uzun süre saklanıp tüketilmesini sağlayan bir yöntemdir. Salamura işlemi daha çok peynir, turşu, zeytin ve asma yaprağı gibi besinleri saklarken sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Fakat çoğu zaman peynir salamura edildiğinde yumuşama meydana gelir. Peynir salamura etmek diğerlerinden farklı olarak bu noktada daha hassas bir işlemdir. Çünkü peynir iyi biçimde muhafaza edilmezse salamura ederek ömrünü uzatmak yerine bozulmasına sebep olabilirsiniz. Bu konuda bazı yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Öncelikle salamura yapayı tercih ettiğiniz peynir bayat olmamalı. Genelde salamura için bayatlamaya başlayan peynirler tercih edilir ve bu şekilde kurtarılacağı düşünülür ancak bu yanlıştır. Salamura peynirini seçerken mutlaka taze olmasına dikkat edin.

SALAMURA EDİLEN PEYNİRLERİN BU YÖNTEMLERLE YUMUŞAMASINI ENGELLEYİN !

Peynirleri dilimleyerek saklamamalısınız. Salamura yapılan peynirler salamura suyunda kalmalı. Peynirden alırken tüketeceğiniz kadarını kesin gerisi bütün halinde kalsın.

Salamura peynirinizi serin yerde güneş ışığı hiç almayacak şekilde saklamalısınız. Peynirin kapağı sık sık açılmamalı peynirin hava alması önlenmelidir. Peynirinizi 2-4 derece sıcaklıkta muhafaza etmeniz gerekmektedir. Ancak peyniri derin dondurucuda saklamak tadının bozulmasına sebep olur.

Peyniriniz yumuşamış ise bidonun içine birkaç damla beyaz sirke eklemelisiniz. Asit oranını düzenleyerek peyniri daha sert kıvama getirebilirsiniz. Peyniri tüketeceğiniz zaman bir dilim akşamdan alın soğuk suyun içine koyun üzerine limon sıkıp sabaha kadar bekletin böylece sabah kıvamını almış olur.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER