Sağlık

Salatalık Yemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 7 Faydası..!

Salatalık düşük kalorilidir, iyi miktarda su ve çözünür lif içerir. Bu da onları hidrasyonu teşvik etmek ve kilo vermeye yardımcı olmak için ideal kılar.

Bir çoğumuzun sebze olduğunu düşündüğü salatalığını meyve olduğunu biliyor muydunuz ? Salatalıklar içerisinde barındırdığı yararlı besin maddelerinin yanı sıra bazı hastalıkların tedavisinde hatta tamamen önlenmesinde yardımcı olabilecek belirli bitki bileşikleri ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

Salatalık düşük kalorilidir, iyi miktarda su ve çözünür lif içerir. Bu da onları hidrasyonu teşvik etmek ve kilo vermeye yardımcı olmak için ideal kılar.


Salatalık yemenin en önemli sağlık yararlarından bazılarına daha yakından bakalım;

1. Besin Değerleri Son Derece Yüksektir;

Salatalık düşük kalorilidir, ancak birçok önemli vitamin ve mineral bakımından yüksektir.

300 gram soyulmamış çiğ salatalık aşağıdakileri içerir;

Kalori: 45
Toplam yağ: 0 gram
Karbonhidrat: 11 gram
Protein: 2 gram
Elyaf: 2 gram
C Vitamini: Günlük ihtiyacın% 14’ü
K vitamini: Günlük ihtiyacın% 62’si
Magnezyum: RDI’nin% 10’u
Potasyum: RDI’nin% 13’ü
Manganez: RDI’nin% 12’si

Ek olarak, salatalıkların su içeriği yüksektir. Salatalık yaklaşık % 96 sudan oluşur. Besin içeriğini maksimize etmek için salatalıklar soyulmadan yenmelidir. Salataları soymak, lif miktarını ve belirli vitamin ve mineralleri azaltır.

ÖZET: Salatalık düşük kalorilidir, ancak su ve birkaç önemli vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Kabuğu ile salatalık yemek maksimum miktarda besin sağlar.


2. Antioksidan İçerir;

Salatalık, zararlı serbest radikallerin birikmesini önleyen ve kronik hastalık riskini azaltabilen flavonoidler ve tanenler gibi antioksidanlar içerir.


3. Hidrasyonu Teşvik Ediyor;

Salatalık % 96 oranında sudan oluşur ve bu da hidrasyonu artırabilir ve günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.


4. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir;

Salatalık düşük kalorilidir, su oranı yüksektir ve birçok yemek için düşük kalorili bir üst malzeme olarak kullanılabilir. Bunların hepsi kilo vermeye yardımcı olabilir.


5. Kan Şekerini Düşürebilir;

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, salatalığın kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve diyabete bağlı komplikasyonları önleyebileceğini gösteriyor, ancak ek araştırmalara ihtiyaç var.


6. Düzenliliği Teşvik Edebilir;

Salatalık, kabızlığı önlemeye ve düzenliliği artırmaya yardımcı olabilecek iyi miktarda lif ve su içerir.


7. Diyetinize Eklemesi Kolay;

Salatalıklar taze veya salamura olarak yenebilir. Düşük kalorili bir atıştırmalık olarak tüketilebilir veya çeşitli yemeklere lezzet katmak için kullanılabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu