Son yapılan araştırmalarda bir "yıldız mezarlığı" haritası ortaya çıktı! Harita adeta büyüleyici nitelikte.

Samanyolu'nun yaklaşık 13,6 milyar yıllık tarihi boyunca, milyarlarca yıldız, şaşırtıcı süpernova patlamalarında evrim geçirdi, gelişti ve nihayetinde yok oldu. Peki tüm bu ölü yıldızlar nerede saklanıyor?

Samanyolu'nun görünür bölgesinin altında, saçılmış yıldızlardan oluşan bir "galaktik yeraltı dünyası" bulunur. 

Geçmişin Yıldızları Artık Burada

İngiliz Kraliyet Astronomi Derneği'nin aylık bülteninde 25 Ağustos'ta yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, gökbilimciler bu uzun süredir kayıp yıldız kalıntılarını bulmaya çalıştılar. Bu yıldızların dağılmış kalıntılarının süpernovaya gittikten sonra nerede olabileceğini ortaya çıkarmak için kozmik bir hızlı ileri sarma düğmesine bastı. Ekip, Samanyolu'nda oluşan milyonlarca yıldızın ilk konumlarını tahmin etmek için bilgisayar modellemesini kullandı. Ortaya çıkan harita, Samanyolu boyunca ve çok ötesinde gizlenmiş kara delikler ve nötron yıldızları da dahil olmak üzere inanılmaz derecede yoğun yıldız kalıntılarının "galaktik yeraltı dünyasını" gösterdi. Araştırmacılara göre, galaktik yeraltı dünyası Samanyolu'nun üç katından daha büyüktü ve galaksinin ölü yıldızlarının üçte biri, hayatlarını alan ve bir daha asla bulunamayacak olan patlamaların gücüyle uzaya dağıldı.

Sosyal Medya Ayağa Kalktı Gencin Midesinden Endoskopik Yöntemle Yılan Çıkarıldı Sosyal Medya Ayağa Kalktı Gencin Midesinden Endoskopik Yöntemle Yılan Çıkarıldı

kapak_175400

Sydney Üniversitesi'nde doktora öğrencisi ve makalenin baş yazarı olan David Sweeney, süpernova patlamalarının asimetrik olduğunu ve artıklarının saatte milyonlarca kilometreye varan yüksek hızlarda dağıldığını açıkladı.

Hem Hızlı Hem Ölü

Ekibin araştırması, yıldız kalıntılarının iki farklı formuna odaklandı: ışığın bile çekim gücünden kaçamayacağı kadar yoğun olan kara delikler ve Güneş'in kütlesini küçük bir küreye dolduran olağanüstü yoğun yıldız çekirdekleri olan nötron yıldızları. Her iki tür nesne de, yakıtları bittiğinde içe doğru çöken ve güçlü süpernova patlamalarında gazın dış katmanlarını uzaya fırlatan devasa yıldızların çekirdeklerinden ortaya çıkar. Ölmekte olan bir yıldızın kütlesi Güneş'inkinin en az sekiz katıysa, bir nötron yıldızı olur; Güneş'in kütlesinin yirmi beş katından daha büyük bir kütleye sahipse kara delik olur. Gökbilimciler galaksimizde her iki türde de yıldız kalıntısı buldular, ancak Samanyolu'nun yıllar içinde ürettiği milyarlarca ölü yıldızı hesaba kattığınızda, bu kanıt neredeyse yetersiz görünüyor. Bu eski eserleri bulmak oldukça zordu.