Sedef Hastalığı için En İyi Sabun ve Şampuanlar

Sedef Hastalığı için En İyi Sabun ve Şampuanlar

Sedef hastalığı yeni cilt hücrelerinin çok hızlı büyümesine ve kronik, kuru, kaşıntılı ve bazen ağrılı bir cilt birikmesine neden olur. Reçeteli ilaçlar durumu tedavi edebilir, ancak ev yönetimi de elbette bir fark yaratır.

Evde sedef hastalığına karşı koymanın ilk adımı, kullandığınız sabun ve şampuanları düşünmektir. Bazıları aslında kuruluğu ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir veya en azından onları daha da kötüleştirmekten kaçınabilir.

Sedef hastalığı olan ciltler için iyi olan şampuanlar ve sabunlar ararken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var.

Sedef hastalığı olan ciltler için iyi olan bileşenler nelerdir ?

Doğru sabun ve şampuanları seçmek tedavi planınızın sadece bir parçası olabilir. Cildinizi nemlendirme ve sedef hastalığı belirtilerinizi hafifletmede çok önemlidir.

Yapılan araştırmalar doğru bileşenlerle şampuanların seçilmesi kafa derisindeki sedef hastalığının türüne bağlı olduğunu söylüyor.

“Çok kalın ve saça yapışmışsa, salisilik asit arayın (kalın pulları nazikçe çıkarır). Hastanın kepeği de varsa, dökülmesine ve kaşınmasına yardımcı olmak için kükürt veya çinko bileşenleri arayın. Bu bileşenler reçetesiz temin edilebilen şampuanlarda bulunur .

Ayrıca,  sedef hastalığı kaşınıyorsa ve çok kırmızı iltihaplanmışsa, kortizon gibi anti-enflamatuar bileşenler içeren ilaçlı şampuanlar doktorunuz tarafından sizlere reçeteli bir şekilde verilebilir.

Uzmanlar genellikle sedef hastalığı olanların nazik, nemlendirici sabunlar seçmeleri ve cildi kurutan veya tahriş edebilecek formüllerden uzak durmaları gerektiği konusunda hemfikirdir.

Nazik ve nemlendirici sabun ve şampuan en iyisidir ve banyodan sonra mümkün olan en kısa sürede nemlendirmek önemlidir.

Dikkate alınması gereken diğer nazik temizleme maddeleri şunları içerir:

Sodyum lauret sülfat
Sodyum lauroil glisinat
Soya yağı
Ayçiçeği tohumu yağı

Bunların hepsi cildin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Kaçınılması Gereken Bileşenler

Herhangi bir şampuan veya sabun şişesi üzerindeki bileşen etiketini kontrol edin ve titanyum dioksit, kokamidopropil betain ve sodyum lauret sülfat dahil temizlik maddeleri, kokuları ve pigmentlerin bir alfabe çorbası listesini bulacaksınız. Ve bu bileşenlerin hepsi vücudu temizlemenin spa benzeri zevkine yardımcı olabilirken, sedef hastalığı olan insanlar için harika olmayabilir.

Genel olarak sedef hastalığı olan hastalar için ‘zararlı’ şampuan bileşenleri yoktur, ancak bazı bileşenler kafa derisini yakabilir veya tahriş edebilir.  Koku ve boya içeren şampuanlardan kaçınmalısınız.

Alkoller ve retinoidler de cildi yakan bileşenlerdir.

Bu bileşenler genellikle şu şekilde listelenebilir:

lauril alkol
miristil alkol
setearil alkol
setil alkol
behenil alkol
retinoik asit

Sedef Hastaları için Uzmanların Önerdiği Şampuanlar

Sedef hastalığının rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilecek birçok şampuan markası vardır. Bunlar MG217 Therapeutic Sal Acid Shampoo + Conditioner and MG217 Therapeutic Coal Tar Scalp Treatment gibi sayılabilir.

Bu formüller Ulusal Psoriasis Vakfı tarafından önerilmektedir. Bunlar, kalın pulların kafa derisinden ayrılmasında çok yardımcı olan kömür katranı ve salisilik asidi içerir.

Sedef hastalığı olan kişilerin de ağır kepeklerin olma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle “Head & Shoulders” veya “Selsun Blue” gibi kepek önleyici şampuanlar da yararlıdır.

Kullanabileceğiniz Sağlıklı Şampuanlardan Bazıları Şunlardır;

Ketoconazole Şampuan
Ciclopirox Şampuan
steroid Şampuan, like clobetasol Şampuan

Ne zaman doktora görünmelisiniz

Saç derinizde, dirseklerinizde, dizlerinizde veya kalçanızda kalın ölçek lekeleri varsa, inatçı kuru ciltten daha fazla uğraşıyor olabilirsiniz. Bu semptomların bir doktor tarafından kontrol edilme zamanının geldiğini belirtiyor.

Tedavi edilmeyen sedef hastalığının sistemik inflamasyona yol açabileceğini ve potansiyel olarak aşağıdaki gibi diğer durumların gelişme riskini artırabileceği açıklanmıştır…

Yüksek tansiyon
Diyabet
Depresyon
Karaciğer hastalığı

Önemli Not; Ayrıca tedaviye ne kadar erken başlanırsa, durumun belirti ve semptomlarını yönetmenin o kadar kolay olabileceğini unutmayınız.

Sağlık Hakkında Diğer Makalelerimiz;

Sedef Hastalığını Evde Tedavi Etmenin 10 Yolu
Hamilelikte Uyku Problemi, Uykusuz Geceler İçin Tedavi Yöntemleri

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER