Sedef Hastalığı için “Fototerapi” Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sedef Hastalığı için “Fototerapi” Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sedef hastalığı geçiren bazı kişiler için sedef hastalığını yönetmek için reçetesiz veya reçeteli kremler yeterlidir. Bununla birlikte, cildiniz kaşıntılı, pullu ve kırmızılık şiddetini artırırsa fototerapi tedavi yöntemini deneyebilirsiniz. Işık terapisi olarak da bilinir.

Fototerapi, durumun ağrısını ve kaşıntısını ortadan kaldırabilecek bir sedef hastalığı tedavisidir. Genellikle enflamasyonu azaltan ve cilt hücrelerinin oluşumunu yavaşlatan ultraviyole (UV) ışık kullanır.

Fototerapi ayrıca egzama gibi diğer cilt rahatsızlıkları için de kullanılır.

Çeşitli UV ışık tedavileri türleri mevcuttur. Bunları denemek istiyorsanız, son kararı verecek olan sizsiniz. En iyi uygulamayı doktorunuz ile görüştükten sonra verebilirsiniz.

Fototerapi ile güvenle tedavi edilmek için, seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmak en iyisidir. Doktorunuz sizin için güvenli olan uygulamayı sizlere anlatacaktır.

BİLİYOR MUSUN?

Fototerapi hem çocuklar hem de hamile kadınlar için güvenli kabul edilir.

Sedef Hastalığı için Kullanılan Fototerapi Türleri;

Fototerapi tedavisini denemeye hazırsanız, hangi tedavinin sizin için en iyi olacağını düşünün. Doktorunuz UV tedavisini reçeteli bir kremle birleştirmeyi önerebilir.

Dar Bant Ultraviyole B (NB-UVB) Fototerapi Tedavisi

Dar bant ultraviyole B (NB-UVB) en yaygın fototerapidir. Plak veya guttat sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılabilir. Fototerapi ile ilgili son klinik yönergelere göre, 311 ve 313 nanometre (nm) arasında ışık dalga boyları yayar .

Başlangıç ​​dozunuz cilt tipinize ve ne kadar kolay yanacağınıza veya bronzlaştığınıza bağlı olacaktır. Bununla birlikte, NB-UVB ışık tedavisi haftada iki veya üç kez yapıldığında en etkilidir. Her seanstan önce vazelin gibi bir yumuşatıcı uygulanabilir.

2002 Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre haftada iki kez seans geçiren kişiler semptomlarının ortalama 88 günde temizlendiğini gördüler. Haftada üç kez seans geçirenler semptomlarının ise ortalama 58 günde temizlendiğini gördüler.

Cilt temizlendikten sonra, haftalık olarak bakım seansları yapılabilir.

NB-UVB tedavileri, D vitamini analogları ve kortikosteroidler gibi topikal tedavilerle birleştirildiğinde daha etkili olabilir.

Geniş Bant Ultraviyole B (BB-UVB) Işık Tedavisi

Geniş bant ultraviyole B (BB-UVB) ışık tedavisi, NB-UVB’den daha eski bir fototerapi şeklidir. İki tedavi benzerdir.

Ancak, BB-UVB lambalar ve ampuller 270 ile 390 nm arasında ışık dalga boyları yayar .

NB-UVB’de olduğu gibi, başlangıç ​​dozunuz cilt tipinize bağlı olacaktır.

1981 senesinde yapılan küçük bir çalışmaya göre , insanların yüzde 90’ı haftada 3 kez  seans ile ortalama 23.2 gün tedaviden sonra temiz bir cilde sahip oldular.

Haftada 5 kez seans alanlar ortalama 27 günlük tedavi sonrasında %100 temiz bir cilde ulaşıldı.

BB-UVB’nin NB-UVB’den daha az etkili olduğu düşünülür ve yan etkilere neden olma olasılığı daha yüksektir. NB-UVB’nin bir tedavi seçeneği olmadığı durumlar için ayrılmalıdır.

BB-UVB, guttat sedef hastalığı için de kullanılabilmesine rağmen, plak sedef hastalığı için en etkilidir.

Hedefli ultraviyole B (UVB) ışık tedavisi

Hedefli ultraviyole B (UVB) ışık tedavisi vücudun küçük bölgelerine uygulanır. Genellikle bir excimer lazer, excimer ışık veya NB-UVB ışık kullanımını içerir.

Vücudunuzun yüzde 10’undan daha azında (lokalize sedef hastalığı olarak bilinir) sedef hastalığınız varsa, bu tedavi sizin için işe yarayabilir.

Bu yaklaşım sizi genel olarak daha az UV ışınına maruz bırakır, bu da yan etkileri ve sağlık risklerini azaltır. Ayrıca cildin daha hızlı temizlenmesini sağlar.

En iyi sonuçlar için haftada iki ila üç kez yapılmalıdır.

Hedefli UVB tedavisi aşağıdakileri tedavi etmek için kullanılabilir:

  • Plak psoriazis
  • Kafa derisi sedef hastalığı
  • Taban veya avuç içi sedef hastalığı (palmoplantar sedef hastalığı)

Psoralen artı ultraviyole A (PUVA) tedavisi

Bu tedavi, ışığa duyarlılığınızı artıran bir ilaç olan psoralen ile ultraviyole A (UVA) ışığı kullanır. Genel olarak, PUVA oldukça etkilidir ancak yaygın olarak kullanılmamaktadır veya mevcut değildir.

Oral PUVA, en yüksek ilaç etkileşimi ve yan etki riski (bulantı gibi) ile birlikte gelir. Oral retinoid ile kombine edildiğinde en etkilidir.

Banyo PUVA, orta ila şiddetli plak sedef hastalığı olan yetişkinler için en iyi sonucu verir.

Topikal PUVA, palmoplantar sedef hastalığı veya palmoplantar püstüler sedef hastalığı olan yetişkinler için özellikle yararlı olabilir. Lokalize sedef hastalığı için de kullanılabilir.

Diğer fototerapi türleri

Etkili olmayan, yaygın olarak tavsiye edilmeyen veya yaygın olarak kullanılmayan diğer fototerapi türleri aşağıda açıklanmaktadır.

Günışığı terapisi

Dışarı çıkıp vücudunuzun sedef hastalığından etkilenen bölgelerini güneşin UV ışınlarına maruz bırakabilirsiniz. Bu en iyi, güneşten daha fazla UV ışınının geldiği Mayıs’tan Ekim’e kadar çalışır.

Daha güneyde yaşıyorsanız, bu süre daha da uzundur.

Etkilenmeyen alanlarınızı güneş koruyucu ile örtmeniz ve güneşe maruz kalma sürenizi yavaşça artırmanız gerekir. Sadece 5 ila 20 dakikalık sürelerle bu tedaviyi uygulayabilirsiniz.

Bu tedavinin çalışması bir UV lambasından daha uzun sürebilir ve ayrıca cilt kanseri riskinizi artırır. Bu tedavi yöntemini yalnızca doktorunuzun desteği ve rehberliği ile kullanmalısınız.

Solaryum

Bronzlaşma salonlarının doktor gözetimindeki ışık tedavisinin yerini almadığını unutmayın. Ulusal Sedef Hastalığı Vakfı (NPF) bronzlaşma cihazları fototerapi tedavileri için de duramaz bildirir.

Çünkü bronzlaşma yatakları, bazı ilaçlarla birleştirilmedikçe sedef hastalığına yardımcı olmayan UVA kullanır.

Ayrıca, bu makinelerin kullanımı, tıbbi olarak denetlenen tedavilerden çok daha yüksek cilt kanseri riski taşımaktadır.

Goeckerman tedavisi

Goeckerman terapisi kömür katranını UVB ışık terapisi ile birleştirir. Şiddetli veya inatçı sedef hastalığı olan insanlar için kullanılır. İnatçı hastalık tedaviye dirençlidir.

Oldukça etkilidir, ancak kısmen dağınıklığı nedeniyle nadiren kullanılır.

Darbeli boya lazer (PDL) tedavisi

Tırnak sedef hastalığı için darbeli boya lazer (PDL) tedavisi kullanılabilir.

2014 senesinde yapılan bir çalışma, aylık PDL tedavilerinin haftada iki kez excimer lazer tedavilerinden daha etkili olduğunu açıklamıştır.

PDL sadece hafif yan etkilere neden olur.

Grenz ışını tedavisi

Grenz ışını tedavisi radyasyon kullanır. Tipik bir tedavi planı dört veya beş kez haftalık seanslar, 6 aylık bir mola ve daha sonra 6 aya kadar tedaviden oluşur.

Bununla ilgili araştırma sınırlıdır. Küçük bir ankette , katılımcıların sadece yarısının faydalı olduğu bulunmuştur. Diğer tedavilere cevap vermeyen inatçı sedef hastalığı olan kişiler için önerilebilir.

Görünür ışık tedavisi

Görünür ışık terapisinde mavi veya kırmızı ışık kullanabilir. Bu tedavi hakkında umut veren küçük çalışmalar var, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Yoğun darbeli ışık (IPL) tedavisi olarak bilinen görünür ışık terapisinin bir versiyonu, tırnak sedef hastalığının tedavisinde kullanıldığında harika sonuçlara yol açmıştır.

Hiperpigmentasyon yaygındır, ancak yan etkiler genellikle minimaldir.

Fotodinamik tedavi (PDT)

Fotodinamik tedavi (PDT)’de cilde ışığa duyarlı hale getirici maddeler (asitler gibi) uygulanır. Mavi veya kırmızı ışıkla aktive edildiğinde, bu ışığa duyarlı hale getirici ajanlar premalign veya malign hücrelerin yok edilmesine yardımcı olabilir.

Araştırmalar , şiddetli ağrı içeren risklerin tipik olarak faydalardan daha ağır bastığını göstermiştir. Bir literatür incelemesi , insanların sadece % 22’sinin hastalık şiddetinde kayda değer bir azalma gördüğünü bulmuştur.

Özetleyecek Olursak;

En iyi sonuçları elde edebilmek için araştırmalara göre en az 20 fototerapi seansı almalısınız .

PUVA, fototerapi için en etkili formlardan en etkilisidir , bazı çalışmalar oral PUVA alan kişilerin yüzde 70’inden fazlasının çok iyi sonuçlar elde ettiğini göstermiştir.

PASI 75, Psoriasis Bölgesi ve Şiddet Endeksi puanında yüzde 75’lik bir iyileşmeyi temsil etmektedir.

Bunu NB-UVB ve hedefe yönelik UVB tedavisi takip eder.

BB-UVB semptomlarınızı hafifletebilirken, bu dördünden en az etkili olanıdır. Çoğu BB-UVB çalışması, insanların yaklaşık yüzde 59’unun PASI 75’e ulaşmasına neden olmuştur.

PUVA’nın genel olarak daha etkili olmasına rağmen, daha az pahalı, kullanımı daha kolay ve daha az yan etkiye neden olduğu için genellikle NB-UVB önerilir.

Etkinliğini arttırmak için NB-UVB genellikle ek ilaçlarla kullanılır.

Sedef Hastalığı için Uygulanan Fototerapi Yönteminin Riskleri Var mıdır?

Fototerapi’nin etkileri Şunlar Olabilir;

Cildinizi ağrılı ve kırmızı yapabilir
Kabarcık bırakmak
Cildinizin pigmentini değiştirebilir
Bazı cilt kanseri türleri için riskinizi artırır, bu nedenle doktorunuz tedavi sırasında ve sonrasında ki uyarılarını kesinlikle dikkate almalısınız.

Buna da Bakabilirsiniz; Sedef Hastalığını Evde Tedavi Etmenin 10 Yolu

Sedef Hastalığı için Uygulanan Fototerapi Yönteminin Maliyeti (Ücreti) Ne Kadardır?

Çoğu veri, fototerapinin genellikle yılda birkaç bin dolara mal olduğunu göstermektedir. Standart bir evde NB-UVB tedavisi birim olarak ortalama 2.600 $ ‘dır. Ampullerin her 3 ila 6 yılda bir değiştirilmesi gerekecektir.

Evde tedaviler için başlangıç ​​maliyetleri, ofis içi tedavilerden daha önemlidir.

Bununla birlikte, ilk ekipman satın alındıktan sonra, evde fototerapi, ofis içi tedaviden daha düşük tedavi başına maliyete sahiptir.

2018 senesinde yapılan küçük bir çalışma 3 yıllık evde fototerapi maliyetinin 5.000 $ olduğunu açıkladı. Bu ücretleri etkileyen bir çok durum olabilir.

Önemli; Ücretler tedavinin yapıldığı yere, Ülkeye ve Şehire göre değişiklikler gösterebilir.

Daha Önemli; Sağlığınız için her zaman bir tedaviye başlamadan önce uzman bir doktordan fikir almanız sizlerin lehine olacaktır. Bizim burada sizler için hazırladıklarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır.

İlgili İçerik; Sedef Hastalığı için En İyi Sabun ve Şampuanlar

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER