Sağlık

Seren Serengil’in Hastalığı Nedir, Seren Serengil’in Yaşadığı Dumping Sendromu Hastalığı

Ekranların sevilen isimlerinden bir tanesi olan Seren Serengil dumping sendromu hastalığı ile gündemde. Peki Dumping sendromu nedir ?

Kısa bir süre önce yaşadığı sağlık sorununu sosyal medya hesabı üzerinden duyuran Seren Serengil’in hastalığının ne olduğu bir çok kişi tarafından araştırılıyor. Yaşadığı dumping sendromu rahatsızlığını açıklaması ardından hastalık merak konusu oldu. Hızlı sindirim boşaltma sendromu olan dumping, ilerledikçe ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir. Kilo kaybının yaşandığı bu rahatsızlık beraberinde kemik erimesi ve düşük bağışıklığı da getirir.

Midenin işlevselliğinin kaybı sonucu ortaya çıkan dumping sendromu, tüketilen besinlerin hızlı bir şekilde öğütülüp ince bağırsağa geçmesi durumu olarak biliniyor. Bu da boşaltımın hızlı yaşanmasına neden olur. Yemek sonrası aniden karın kısımda kasılma yaşanır. Daha sonra tüketilen besinlerde ortalama 15 dakika sonra tuvalete çıkma isteği olur. Hasta tıpkı ishal gibi sıvı bir dışkılama gerçekleştirir. Fakat bu sırada karındaki ağrı ve kasılma devam eder. Sendrom genellikle mide ameliyatı olmuş kişilerde görülür. Midenin işlevselliğinde artan hızlı hareketlenme besinlerin hızlı öğütülmesine yol açar. Bilim literatüründe hızlı mide boşalması olarak geçer.

Normal bir insanda alınan besinler ortalama bir kaç saat içinde öğütülür ve mideden bağırsaklara aktarılır. Burada enzimlere ayrılan besinler vücudun ihtiyacı olan noktalara dağılır. Fakat dumping sendromunda vitamin ve mineraller dahil ayrışma yaşanmadan besinler hızla öğütülüp bağırsaklardan atılır. Bağırsakların hızlı hareketleri damarların genişlemesine neden olur. Bu da kan oranını artırır ancak beyne gitme oranını düşürür. Sendromu yaşayan kişiler özellikle şekerli besinler tükettikten sonra bu durum daha hızlı yaşanır. Çünkü kan akışında artan şeker oranı bulantı kramp riskini yükseltir.

Dumping Sendromu

Dumping Sendromu Neden Olur ?

– Mide boyutlarında yaşanan küçülme işlevselliği bozar.
– Bağırsak ve sindirim sistemindeki anormallikler
– Mide kanseri yaşayan kişilere yapılan gastrektomi ameliyatı ardından
– Obez olan kişilere uygulanan gastrik bypass ameliyatı
– Yemek borusu kanseri sonrası yapılan özofajektomi operasyonu
– Son derece sıcak yemeklerden sonra sindirim sistemindeki hücrelerin hasar alması durumunda bu rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali yükselir.

Dumping Sendromu Bilinen Belirtileri Nelerdir ?

– Yemeklerden hemen sonra tuvalete çıkma isteği
– Aşırı ishal durumu
– Tuvalte çıkma sırasında yaşanan kokulu gaz çıkarımı
– Vücut ısısında ani yükseliş
– Artan kan hızına bağlı kalpte oluşan ritim bozukluğu
– Karın bölgesinde şişlik
– Mide ağrısı ve krampla beraber gelen kusma isteği

Dumping Sendromunun Tedavisi Var mıdır ?

Tedavinin asıl amacı sindirim sistemini düzenlemek olduğundan yaşamsal kaliteyi değiştirmek tedaviyi hızlandırır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersizle sindirim ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Cerrahi uzman kontrolünde mide ve bağırsakları güçlendiren ilaçlar verilir.

-Öğünler az az sık sık yapılmalı
-Besinler ufaltılarak tüketilmeli
-Karbonhidrat azaltılıp sebze ve meyve daha fazla tüketilmeli ancak az şekerli meyveler tercih edilmeli
-Yemek esnasında sıvı kesinlikle alınmamalı. Yemek sonrası ya da öncesi tüketilmeli
-Yemek aşırı sıcak ya da soğuk değil ılık şekilde yenilmeli
-Fast food, jel, kek ve yapay meyve sularından uzak durulmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu