1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Sezaryen Doğum Günah mı ? (Diyanet Açıkladı)

Sezaryen Doğum Günah mı ? (Diyanet Açıkladı)

Tıbbi açıdan bakıldığında gerekli olmadığı sürece sadece doğum kaygısından kurtulmak amacı ile yaptırılan sezaryen doğumun dinen günah olup olmadığına dair Diyanet’ten açıklama yapıldı. Bu yazımız da sizler için sezeryanla doğum yapmak günah mıdır sorusunun en net cevabını hazırladık.

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çok anne baba adayı doğum haftasının yaklaştığı son zamanlarda doğum şeklini değiştirmek isteyebiliyor. İlk olarak kendini normal bir doğuma ikna eden hamileler, daha sonra yaşadıkları doğum kaygı ve stresi nedeni ile sezaryen yapmak isteyebilir. Anne ve bebek sağlığı açısından adeta bir mucize olan normal doğum gibi bir nimet varken gerekli olmadığı sürece sezaryen tercih edilmemelidir.

Sağlık açısından önemli olmasının yanı sıra dini açıdan merak edilen sezaryen doğum ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Ali Erbaş açıklamada bulundu. “Tıp ve Sağlıkla İlgili Fetvalar” isimli kitapta verilen bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanlığı doğumla ilgili merak edilen “Tıbben gerekli olmadığı halde normal doğum yerine sezaryen ile doğuma yönlendirmek caiz midir?” sorusuna cevap verdi.

sezaryen
sezaryen doğum günah mıdır ?

“Uzmanlara göre, anne ve bebek açısından sağlıklı olan normal doğum olup sezaryen sadece tıbbi zorunluluk halinde başvurulabilecek bir yöntemdir. Buna göre tıbben gerekli olmadığı halde normal doğum risklerinden kaçınmak, maddi çıkar kaygısı veya meşru olmayan başka nedenlerle hastaları sezaryene yönlendirmek kul ve kamu hakkı ihlali olduğundan caiz değildir” yanıtı verildi.

İLGİLİ HABER; Hamileyken Koronavirüs Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Yorum Yap

Yorum Yap