Şiddetli Yağmur ve Dolu Yağışında Okunacak Dua, Peygamberimizin Yağmur Duası Nedir?

Şiddetli Yağmur ve Dolu Yağışında Okunacak Dua, Peygamberimizin Yağmur Duası Nedir?

Peygamber Efendimiz (SAV)’in kendinizin uyguladığı ve sünnet davranışlarından bir tanesi olarak kabul edilen yağmur duası haberimizin detayında sizlerle. Rahmet kapılarının sonunda dek açık olduğu yağmur yağışı sırasında edilen duaların kabul olacağına dair hadislerin var olduğu bilinmektedir. Peki şiddetli yağmur ve dolu yağışı anında okunması gereken dualar nelerdir, Yağmur duası nedir, yağmur duası nasıl yapılır? İstiska namazı nasıl kılınır? Peygamberimizin yağmur duası sizlerle…

Fıkıhta “istiska” olarak bilinen yağmur kelimesi, mana olarak yağmur yağmasını istemek anlamına gelmektedir. Gezegende ki bütün varlıkların yaşamını devam ettirebilmesi adına hayati önem taşıyan yağmur suyu, Allah (c.c) tarafından bizlere bahşedilmiş çok özel bir lütuftur. Kuran-ı Kerim’in Rum suresindeki 48. ayetinde yağmurla alakalı şöyle zikredilmektedir: “Allah O’dur ki, rüzgarları gönderir, bunlar da bulutu kaldırır. Derken, Allah onu gökte dilediği gibi yayar ve parça parça eder; nihayet arasından yağmurun çıktığını görürsün. Allah dilediği kullarına yağmuru nasip edince, onlar seviniverirler. “ Geçmiş zamanlara baktığımızda kuraklık döneminin yaşandığı zamanlarda Müslüman vatandaşlar yağmur kesilince topluluk halinde yağmur duasına çıkarmış. Yüce Allah (c.c)’dan yağmur isteğinde bulunurlarmış. Bir beldede kuraklık hakim olduğu an, orada yaşayan insanların topluca açık alanda tövbe-istiğfar edip bolluk ve bereket için yağmur göndermesini istemeleri ve bunun için de dua etmeleri sünnettir. Bu duaya yağmur isteme yani “İstiskâ duası” denir. 3 gün art arda yağmur duasına çıkılması müstehap görülmüş, Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) bizzat kendisi yağmur duası etmiş ve kuraklıktan dara düşüldüğünde yağmur duasında bulunulmasını önermiştir.

İşte yağmur yağarken okunması tavsiye edilen dualar…


Yağmur Duası Nedir, Yağmur Duası Nasıl Yapılır ?

Yağmur Duası

Yağmur Duası nedir, Yağmur Duası nasıl yapılır?

Yağmur duası dinimizce çok önemli bir yere sahiptir. Yağmur duasına çıkmadan önce küsler barıştırılır, yetimlere ve yoksullara sahip çıkılır, bol bir şekilde sadaka dağıtılır. Hayvanlar ve çocuklarda dahil olmak üzere hep beraber yağmur duasına çıkılır. Bu gibi davranışlarla Allah’ın rahmetinin tecelli etmesi niyaz edilir. İşe ilk olarak tövbe istiğfar ile başlanır ve Ümmeti Muhammet için mağfiret dilenir. Yağmur duasının peş peşe 3 gün ve yerleşim bölgesi dışında olması müstehap görülmüştür. Yağmur duasında namaz kılınmış ve hutbe okunmuşsa, hutbe bitince; bunlar olmamışsa, doğrudan imam ayağa kalkar ve kıbleye dönük şekilde arkasında cemaati ile dua edilir, cemaat de “amin” der. Peygamber Efendimiz (SAV)’in, yağmur duası için bazı özel dualarının olduğu bilinmektedir. Ayakta kıbleye dönük şekilde okunabileceği nakledilen yağmur duası şu şekildedir.

Yağmur Duası

Yağmur Duası’nın Arapça Okunuşu Şu Şekildedir.


Yağmur Duasının Türkçe Okunuşu;

“Elhamdülillahi rabbi’l-‘âlemin Er-rahmâni’r-rahîm. Mâliki yevmi’d-dîn, Lâ ilâhe illallâhu yef’alü mâ yurîd. Allâhümme entellâhu lâ ilâhe illâ ente’l-ğaniyyü ve nahnü’l-fukarâu, enzil ‘aleyne’l-ğayşe vec’al mâ enzelte lenâ kuvveten ve belâğan ilâ hine.Allâhümme’skınâ ğaysen merîen merî’an tabakan ‘acilen ğayra râisin nâfı’an ğayre dârrin. Allâhümme’skınâ ğayşen muğîsen merîen tabakan merî’an ğadekan ‘âcilen ğayra râisin. Allâhümme’skınâ ğayşen muğîşen mürîen nâfıan ğayra dârrin, ‘âcilen ğayra âcilin. Allahümme’skınâ, Allahümme’skınâ, Allahümme’skınâ.Allâhümme eğısnâ, Allâhümme eğısnâ, Allâhümme eğısnâ.Allâhümme ‘ale’l-âkâmi ve’z-zırâbi ve butûni’l-evdiyeti ve menâbiti’ş-şeceri. Allahümme’skı ‘ıbâdeke ve behâimeke venşur rahmeteke ve ahyi beledeke’l-meyyite.”


Yağmur Duasının Anlamı Nedir;

“Hamd, rahman, rahim, din/hesap gününün maliki olan âlemlerin Rabbine aittir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O, dilediğini yapar.Allah’ım! Sen Allah’sın, Senden başka ilâh yoktur. Sen zenginsin, biz fakiriz. Bize bol yağmur indir, indirdiğin yağmuru bize kuvvet ve güç eyle ve yağmuru (muhtaç olduğumuz) zamana kadar indir. (Ebû Davud, Salat, 260; İbn Mâce, İkamet, 154; Ahmed, VI, 166; Buhârî, Tefsir, Sûre, 2,15)

Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz, yağmur duasına çıkınca:

اَللّٰهُمَّ اسْقِ عِبَادَكَ وَبَهَائِمَكَ وَانْشُرْ رَحْمَتَكَ وَأَحْيِى بَلَدَكَ الْمَيِّتَ

“Ey Rabbim kullarını ve diğer canlıları sula, rahmetini yay, ölü beldeni dirilt.” derlerdi. (Ebû Dâvûd, İstiska, 2/1176)

HADİS-İ ŞERİF: “Resûlullah Aleyhisselâm duâ ederken de eliyle, semânın neresine işaret ettiyse orası açıldı ve Medine üstü, açık bir meydan gibi oldu. Medine çevresine yağmur yağarken, Medine’ye bir damla bile düşmüyordu. Etraftan gelenler, oralarda bol bol yağmur yağdığını haber vermekte idiler.” (Müslim, 2:614)


Yağmur Duası Kuran’da Geçiyor mu, Yağmur Yağarken Dualar Kabul Olur mu? Duaların Kabul Olduğu Vakitler Nelerdir?

Efendimiz (SAV)’in sünnetlerinden birisi olarak bilinen yağmur duası, Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. 2 rekat namaz kılındıktan daha sonra yağmur yağması için dualar yapılmıştır. Yağmur duasının yağmur yağacak olan yerin dışında yapılması doğru olanıdır. 3 gün arda arada yapılması gerekmektedir. Hz. Aişe (r.a) valideminiz rivayetine göre, “Yağmursuzluktan şikayet ediyorsunuz; halbuki Allah Teala; kendisine dua etmenizi emretmiş ve duanızı kabul edeceğini de bildirmiştir.” (Ebu Davud, Salât, 260) dedikten sonra Allah’ın izni ile yağmur yağmıştır.


Yağmur Yağarken Okunacak Dualar Nelerdir? Bolluk ve Bereket İçin Dualar Nelerdir?

Bolluk ve Bereket İçin Dua

Yağmur yağarken Allah’a şükür için okunabilecek dualardan birisi de “Allahûmme sayyiben nafıan” (bunu hakkımızda yararlı bir yağmur kıl. Aşırı bir şekilde gereğinden fazla yağınca da Allahümme havâleynâ velâ aleynâ. Allahümme! ale’l-âkâm ve’d-dırâb ve butîni’l-evdiye ve menâbiti’ş-şecer (Allahım! Üzerimize değil, çevremize; Allahım, dağlara, tepelere, vadilerin içlerine ve ağaç biten yerlere) diye dua etti ve yağmur hemen kesildi. (Buhari, İstiska, 6; Müslim, İstiska, 2, 8)

“Allahümme havaleyna ve la aleyna” (Ya Rab! Bunu zarar vermeyecek yere yağdır. Bizim üzerimize yağdırma) denilebilir.

 

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER