Sıfır Sayısını Kim Buldu? “0” Rakamını Kim İcat Etti?

Sıfır Sayısını Kim Buldu? “0” Rakamını Kim İcat Etti?

Sıfır kavramı, 7. yüzyılda Hindistan’da keşfedildi. Sümerler, yokluğu belirtmek için sayı sütunlarında boşluk kullandılar, ancak sıfır kullanmadılar. Hintli bir matematikçi olan Brahmagupta, sıfır sayısının kurallarını, işlemlerini ve tanımını veren ilk kişiydi.

Sıfır yalnızca bir sayı değildir, aynı zamanda bir yer tutucu olarak da kullanılabilir ve bu, başlangıçta kullanıldığı şekildedir. Uzayı sayma fikri (örneğin) bugün bizim için doğal görünebilir, ancak Sümerler ve Babilliler için öyle değildi.

Sıfır olmadan, aritmetik hesaplamalar çok daha zor olurdu, bilgisayar olmazdı ve bugünlerde yaptığımız çeşitli karmaşık denklemleri yapamazdık. Sıfır sayısını kim buldu? Sayısal sıfır Hindistan’da bulundu ve tarihimizdeki en büyük keşiflerden biri olarak kabul ediliyor.

Yer Tutucu Olarak Sıfır, Sayı Olarak Sıfır;

İnsanlar hiçbir şey kavramına zaten aşinaydı. Ancak bildiğimiz üzere sıfır kavramı Hindistan’da 7. yüzyılda keşfedildi. Sıfırın keşfedilmesine kadar, temel aritmetik işlemleri yapmak bile zordu. Pek çok araştırmacı, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli medeniyetlerin sıfırı yalnızca bir yer tutucu olarak kullandığını iddia ediyor.

Sümerler bir sayma sistemi geliştiren ilk kişilerdi (neredeyse 5000 yıl önce) ve onlardan sonra Babilliler. Sümerler, yokluğu belirtmek için sayı sütunlarında boşluk kullandılar, ancak sıfır kullanmadılar. Sıfırı bir yer tutucu olarak kullanmadan önce, boş bir sütunu belirtmek için bunun yerine bir çift kama kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Sıfır Sayısını Kim Buldu

Yaklaşık 600 yıl sonra Mayalar da yer tutucu olarak bir sıfır geliştirdiler ve takvimlerinde bunu kullandılar . Ancak hiçbiri sayı olarak sıfırı kullanmamış veya böyle bir fikir geliştirmeye çalışmamıştır. Hindistan’da MS 7. yüzyıla kadar sıfırın kendine has özelliklere sahip bir sayı olarak kullanılması mümkün değildi.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER