1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir ve Neden Olur ? Sınırda Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nedir ?

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir ve Neden Olur ? Sınırda Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nedir ?

Sınırda Kişilik Bozukluğu (BPD) bir akıl hastalığıdır. Ergenlik döneminde veya erken yetişkinlik döneminde gelişir. Duygusal istikrarsızlık, dürtüsel davranış, çarpık öz imaj ve istikrarsız ilişkiler ile işaretlenir.

Sınırda Kişilik Bozukluğu Neden Olur ?

Araştırmacılar hala BPD’nin kesin nedenini öğrenmeye çalışıyorlar. Genetik, çevresel faktörler ve serotonin anormallikleri dahil olmak üzere birden fazla faktör hastalığa katkıda bulunabilir.

Genetik;
BPD, genetik bir durum olabilir. İkizler ve BPD üzerine bir çalışma bozukluğun önemli bir genetik bileşene sahip olduğunu öne sürüyor.

Çevresel faktörler
Kararsız, istismarcı veya ihmal edilen bir ortamda büyümek BPD geliştirme riskinizi artırabilir.

Serotonin anormallikleri
Serotonin, ruh halini düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Serotonin üretimindeki anormallikler sizi BPD’ye duyarlı hale getirebilir.


Sınırda Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nedir ?

*Çılgınca gerçek veya hayali terk edilmekten kaçınmaya çalışırsınız.
*Kararsız ilişkilere sahiptirler. İlişkilerinizde başkalarını idealleştirmek ve değersizleştirmek arasında gidip gelirsiniz.
*Kararsız bir öz imajınız veya öz kimliğiniz var.
*Hayatınızın en az 2 alanında kendine zarar verebilecek şekillerde dürtüsel olarak hareket edersiniz. Örneğin, çok fazla para harcayabilir veya maddeleri kötüye kullanabilirsiniz.
*İntihar veya kendi kendini yaralama davranış geçmişiniz var.
*Sık sık ruh hali değişimleriniz var. Genellikle birkaç saat sürer ancak birkaç gün veya daha uzun sürebilir.
*Şiddetli ve uzun süreli boşluk duygularınız var.
*Öfkenizi kontrol etmekte güçlük çekiyorsunuz veya sebepsiz yere ciddi şekilde sinirleniyorsunuz. Her zaman kızgın hissedebilir, öfkenizi sık sık gösterebilir veya sık sık fiziksel kavgalara girebilirsiniz.
*Strese bağlı paranoya dönemleriniz var veya şiddetli çözülme yaşıyorsunuz. Ayrışma, zihninizin duygularınızdan veya bedeninizden kopuk olduğunu hissettiğinizde ortaya çıkar.

sinirda kisilik bozuklugu belirtileri ve tedavisi

Doktorunuz BPD’ye sahip olabileceğinizi düşünürse, muhtemelen sizi bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirecektir. Burada uzman kişiler sizin için teşhis koyabilirler. Size sorular soracaklar ve duygusal ve davranışsal geçmişinizi analiz edecekler.


Sınırda Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir ?

Akıl sağlığı uzmanınız, psikoterapi, ilaç tedavisi veya hastaneye yatış dahil olmak üzere BPD için bir veya daha fazla tedavi önerebilir.

sınırda kişilik bozukluğu

Psikoterapi
Psikoterapi, BPD’nin ana tedavisidir. Ruh sağlığı uzmanınız şu türlerden birini önerebilir: bilişsel davranışçı terapi (CBT), diyalektik davranış terapisi (DBT) ve şema odaklı terapi.

CBT, kendiniz veya başkaları hakkında sahip olabileceğiniz sağlıksız inançları, davranışları ve yanlış algıları tanımlamanıza ve değiştirmenize yardımcı olur. Kızgın, güvensiz, endişeli veya intihara meyilli hissettiğinizde size sağlıklı tepki verme yolları öğretir.

DBT, inançlarınızı ve davranışlarınızı nasıl tanıyacağınızı, farkına varacağınızı ve kabul edeceğinizi öğretir. Ayrıca bu davranışlara sağlıklı tepkiler de öğrenirsiniz.

İlaç tedavisi
İlaç BPD’yi iyileştirmez, ancak semptomları hafifletebilir. Doktorunuz, psikoterapi tedavisine ek olarak ilaç da yazabilir. Örneğin şunları yazabilirler:

*depresyonu tedavi etmek için antidepresanlar
*agresif semptomları tedavi etmek için antipsikotikler
*kaygıyı tedavi etmek için anksiyete ilaçları

Hastanede yatış
Belirtileriniz şiddetli ise, doktorunuz tedavi için geçici olarak hastanede kalmanızı tavsiye edebilir. Ayrıca intihar davranışı, intihar düşünceleri veya kendinize veya başkalarına zarar vermeyi düşünmek için hastaneye kaldırılabilirsiniz.

Alternatif terapi
Omega-3 yağ asitleri, BPD’si olan kişilerde depresyon ve saldırganlık semptomlarını hafifletebilir. Omega-3 yağ asitlerinin faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap