1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Sivilce İçin Aloe Vera Nasıl Kullanılır, Aloe Vera ile Sivilce Maskesi Hazırlanışı!
Trendlerdeki Yazı

Sivilce İçin Aloe Vera Nasıl Kullanılır, Aloe Vera ile Sivilce Maskesi Hazırlanışı!

Aloe vera, sukulent familyasından bir bitkidir. Çok fazla büyür ve kalın, tırtıklı yapraklara sahiptir. Aloe vera yapraklarının içindeki berrak jel, yanmış veya tahriş olmuş cildi yatıştırmak için topikal olarak kullanılır ve bazı insanlar bunu sivilce tedavisinde kullanır. Aloe’nin antibakteriyel özellikleri, muhtemelen akne tedavisinde topikal kullanımı etkili kılan şeydir.

Aloe veranın ağızdan alınmasının cildinizi içeriden nemlendirmek ve iyileştirmek için faydalı olabileceğine inanan bir düşünce var, ancak bu fikri doğrulayacak kanıtlanmış bir bilgi yoktur.

Aloe Vera Sivilce İçin Kullanır mı?

Kanıtlanmış bir bilgi olmasa bile bir çok kişi sivilce ve sivilce izleri için Aloe vera kullanmaktadır. Fakat herkesin cilt yüzeyi ve hassasiyet durumu farklı olduğu için uzman bir doktor tavsiyesi almadan kullanılması tavsiye edilmez. Kaynak: (1)

Topikal Olarak Saf Aloe Vera Kullanmak;

Aloe vera’yı tek başına kullanarak aradığınız sonuçları elde edebilirsiniz. Aloe vera anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Yüzyıllardır yaraları temizlemek, acıyı dindirmek ve yanıkları iyileştirmek için kullanılmıştır.

Nasıl Kullanılır ?

Saf aloe vera satın alıp yüzünüze uygulayarak cildinizde ki kan akışını hızlandırabilir ve zararlı bakterileri yok edebilirsiniz. Ayrıca akneli bölgelerinize leke tedavisi için uygulayabilir, aloe’yi gece boyunca bırakabilir ve kızarıklık ve tahrişi azaltmak için sabahları yıkayabilirsiniz.


Aloe Vera, Bal ve Tarçınlı Yüz Maskesi Yapımı;

Aloe vera, sivilceye neden olan bakterileri kontrol etmeye ve azaltmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Diğer iki bileşen aynı etkiye sahip olduğu bilinen tarçın ve baldır. Evde bir kaplıca tedavisi için üçünü bir araya getirerek, aknesiz pürüzsüz bir cilde sahip olma şansınızı artırabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır ?

2 yemek kaşığı saf bal ve 1 yemek kaşığı saf aloe verayı karıştırın. Karışımın çok fazla akıcı olmamalıdır. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce 1/4 yemek kaşığı tarçınla karıştırın ve maskeyi yaparken 5 ila 10 dakika rahatlayın. Uygulamadan sonra iyice durulamayı sakın unutmayın.

sivilce için aloe vera, bal ve tarçın maskesi


Aloe Vera ve Limon Suyu Yüz Maskesi;

Aloe vera ve limon suyu içeren bir yüz maskesi, gözeneklerinizi temizlerken ayrıca sivilceye neden olabilecek bazı bakterileri öldürüp yüzünüze tazelenmiş ve canlanmış bir görünüm verir.

Nasıl Uygulanır?

Bu maske için, baz olarak saf aloe vera kullanın ve 2 yemek kaşığı aloe veraya yaklaşık 1/4 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Bu maskeyi cildinize eşit şekilde uygulamak için  cildinizi tahriş etmemek veya turunçgillerin asitliği ile bunaltmamak için limon suyunun aloe vera oranını yaklaşık 8’e 1 tuttuğunuzdan emin olun. Karışımı tamamen durulamadan önce 5 ila 10 dakika cildinizde bırakın.

sivilce için aloe vera ve limon suyu maskesi


Sivilce İçin Aloe Vera Kullanmanın Riskleri Nelerdir ?

Bazı insanlar sivilce tedavisi için aloe çayları ve aloe suyu kullanmayı savunur, ancak şu ana kadar bunun işe yaradığına dair çok fazla kanıt yok. Ayrıca bazı kanıtlar yüksek düzeyde aloe vera yutmanın vücudunuza zarar verebileceğini ve belirli kanser türleri için sizi daha fazla risk altına sokabileceğini göstermektedir. Oluşturabileceği riskler hakkında daha fazla şey öğrenilene kadar yüksek miktarlarda aloe kullanmaktan kaçının.

Ayrıca Aloe vera’nın diğer ilaçlarla da etkileşimleri olabilir . Dahili olarak denemeye karar verirseniz, uzman bir doktora sivilce için aloe vera kullandığınızı bildirin.

Yüzünüzde herhangi bir yeni madde kullanmadan önce, cildinizi test etmek için bileğinizde, kulağınızın arkasında veya üst kolunuzda bir yama testi yapın. Aloe’yi cildinizde kullandıktan sonra herhangi bir reaksiyon veya kızarıklık yaşarsanız, sivilcelerinizi tedavi etmek için aloe kullanmayı denemeyin.

aloe vera bakimi nasil yapilir
Önerilen Yazı
Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır ?
Yorum Yap

Yorum Yap