1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer ?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer ?

Her yıl birçok insan sivrisinek ısırığı kaşıntısına maruz kalmaktadır. Fakat ısırıklar insanları farklı şekilde etkileyebilir. Sivrisinekler ısırdıklarında tükürüklerinin bir kısmını enjekte ederken aynı anda kan alırlar. Tükürükleri bir antikoagülan ve proteinler içerir.

Proteinler vücudun bağışıklık sistemini tetikleyen yabancı maddelerdir. Onlarla savaşmak için vücudun bağışıklık sistemi, beyaz kan hücrelerinin etkilenen bölgeye ulaşmasına yardımcı olan bir bileşik olan histamin salgılar. Histamin, kaşıntıya, iltihaplanmaya ve şişmeye neden olan şeydir.

Bazen bir kişi ilk kez ısırıldığında tepki vermez. Bunun nedeni, vücutlarının yabancı istilacıya bir yanıt formüle etmemiş olmasıdır.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer ?

Sivrisinek ısırıkları ardından anında rahatlama

Bu ısırıklar için neyin en iyi olduğunu görmek biraz deneme gerektirebilir. Sizin için Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı durumuna karşı evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri hazırladık.

1. Bölgeyi Alkol ile ovarak temizleyebilirsiniz.

Sivrisinek sizi ısırdıktan sonra ısırılan bölgeye çok az miktarda alkol dökerek ovalayabilirsiniz. Cildinizi tahriş edebileceğinden dolayı çok fazla alkol kullanmaktan kaçının.

2. Isırığa bal sürün

Bal, yara iyileştirici özelliklere de sahip olan antiseptik ve antibakteriyel bir bileşendir. İltihabı azaltmak ve ayrıca enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Açık alanlarda sürmekten kaçının balın şekeri üzerinize daha fazla sinek çekebilir.

3. Yulaf Ezmesi Kullanabilirsiniz

Yulaf ezmesi, böcek ısırıklarını ve alerjik reaksiyonları, su çiçeğini ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olan aktif özelliklere sahiptir. Yulaf ezmesini böcek ısırığına maske olarak uygulayabilirsiniz. Kolloidal yulaf ezmesine biraz su ekleyerek macun yapın ve etkilenen bölgeye uygulayın. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Ekstra faydalar için macununuza bal da ekleyebilirsiniz. Sonrasında krem ​​ile nemlendirin.

4. Soğuk çay poşeti kullanın

Bir poşet yeşil veya siyah çayı ıslatın ve soğuması için buzdolabına koyun. Kaşıntıyı hafifletmek için soğuk çay poşetini ısırık üzerine uygulayın.

5. Fesleğenle ovun

Fesleğen, kaşıntılı cildi rahatlatabilecek kimyasal bileşiklere sahiptir. Evde yapmak için 2 bardak su ve yarım kilo kuru fesleğen yaprağı kaynatın. Karışım soğuduktan sonra tencereye bir bez batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Daha hızlı bir tedavi için taze fesleğen yapraklarını doğrayın ve cildinize sürün.

6. Lidokain veya benzokain içeren merhemler kullanın

lidokain vebenzokain , reçetesiz satılan kremlerdeki uyuşturucu maddelerdir. Kaşıntı ve ağrıdan geçici bir rahatlama sağlarlar. Ekstra avantajlar için, arayınmentol veya nane içeren kremler .

Buna da Bakınız; Stilex Krem Ne İçin Kullanılır, Arı Benzeri Böcek Sokmaları İçin Stilex Krem Kullanımı

7. Aloe vera uygulayın

Aloe vera jelinin, yara iyileşmesi ve enfeksiyonları yatıştırıcı için anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Jelin serin hissi de herhangi bir kaşıntıyı yatıştırabilir. Evin etrafında bir aloe vera bitkisi bulundurun. Yaprakları kesebilir ve jeli doğrudan uygulayabilirsiniz.

8. Kıyılmış sarımsağı seyreltin

Bazı kremler, yara iyileştirici ve anti-viral özellikleri nedeniyle sarımsak özü kullanır. Ancak sarımsakları doğrudan cildinize sürmeyin. Çiğ sarımsak cilt tahrişini ve iltihabı artırabilir. Bunun yerine, kıyılmış sarımsak ile hindistancevizi yağını seyreltin ve bunu etkilenen bölgeye birkaç dakika uygulayın.

sivrisinek isırığı kaşıntısı


Böcek ısırıkları için aşağıdaki ev ilaçlarını dikkatli kullanın;

Bu ev ilaçları cilt tahrişini artırabilir veya akne, yanma, kuru cilt ve daha fazlası gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

  • karbonat
  • limon veya limon suyu
  • diş macunu
  • sirke
Yorum Yap

Yorum Yap