Son zamanlarda sosyal medya platformlarında sıklıkla duyduğumuz bir kelime olan '' cringe '' ne demek ve ne anlamda kullanılıyor çok merak ediliyordu. Cringe kelimesinin anlamı sosyal medyada bu kelimeyle paylaşılan içerikler sebebiyle sıklıkla karşılaşan bir kelime olmuştur bu kelime kulanıcılar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Videolarda, paylaşımlarda ve diğer alanlarda kullanılmaya başlayan bu kelime fenomenlerin içeriklerinde çok fazla yer vermesi nedeniyle biraz daha popülerlik kazandı. Peki cringe ne demek ? Sosyal medyada cringe ne anlamda kullanılıyor ? CRİNGE KELİMESİNİN ANLAMI?
İngilizce bir kelime olan cringe Türkçede yaltaklanma ve yalakalık yapmak olarak karşılık buluyor. Yaltaklanma ise bir kişiye hoş görünmek için uygunsuz ve onur dışı tavırlar sergileme olarak karşımıza çıkıyor.
Öte yandan video içeriği üreticilerinin cringe kelimesini eleştiride bulunmak istedikleri durum ya da kişi karşısında kullanmayı sürdürüyor.
Sosyal medyayı hayatına dahil eden ve çok fazla kullanan Z kuşağı hayatlarınada sosyal medyayı dahil ediyorlar diyebiliriz. Hatta çoğu genç sosyal medya dili olarak adlandırılan dil geliştirerek bunu sosyal yaşamındada sıklıkla kullanır oldu. Bu nedenle gençlerden  anlamını bilmediğimiz kelimler duymamız artık normal hale geldi. Bu kelimelerden biride sürekli karşımıza çıkan ''cringe '' kelimesidir. Peki cringe ne demek ne anlamda kullanılıyor ? Sosyal medayada gördüğümüz ancak çokta alışık olmadığımız sosyal medya terimlerinde cringe genelde utandıran davranışlar sergileyenler için kullanılıyor. Cringe kelimesi  utanma hissini çok fazla yaşamakla ilişkilidir. Yani genelde komik olan ama yapan kişi içinde utanç verici olan video ve fotoğraflarda bu terimi görürsünüz. Abuk subuk ve saçma davranışlar sergileyenlerin izleyenler açısından uyandırdığı his cringedir diyebiliriz...