Doğurganlık konusunda içinden çıkamayacağınız derecede ağır problemleriniz varsa bu konuda yalnız olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir. Dünya geneline bakıldığında kısırlık düşündüğünüzden daha yaygın bir durumdur. Yapılan araştırmalar kısırlık sorununun her 6 çiftten birini etkilediğini belirtiyor. Bu çiftlerden 3 tanesinin sadece erkek partnerdeki doğurganlık sorunlarından kaynaklandığını tahmin etmektedir İnfertilite (kısırlık) her zaman tedavi edilemezken, gebe kalma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Doğurganlık bazen sağlıklı bir diyet, takviyeler ve diğer yaşam tarzı stratejileri ile geliştirilebilir.
Erkek Kısırlığı Nedir? Erkek Kısırlığı Nedir Doğurganlık, insanların tıbbi yardım almadan üreme yeteneğini ifade eder. Erkek kısırlığı, bir erkeğin kadın partnerini hamile bırakma şansının düşük olduğu zamandır. Genellikle sperm hücrelerinin kalitesine bağlı olarak gelişen bir durumdur. Kısırlık bazen cinsel işleve, bazen de semen kalitesine bağlı olabilir. Her birinin bazı örnekleri: Libido; Cinsel dürtü olarak bilinen libido, bir kişinin "seks" yapma isteğini tanımlar. Libidoyu arttırdığını iddia eden gıdalara veya takviyelere ise "afrodizyak" denir . Erektil disfonksiyon; İktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyon , bir erkeğin ereksiyon geliştirememesi veya sürdürememesi durumudur.Sperm sayısı; Semen kalitesinin önemli bir yönü, belirli bir meni miktarındaki sperm hücrelerinin sayısı veya konsantrasyonudur.Sperm motilitesi; Sağlıklı sperm hücrelerinin önemli bir işlevi yüzebilme kabiliyetleridir. Sperm motilitesi, bir meni örneğindeki hareketli sperm hücrelerinin yüzdesi olarak ölçülür.Testosteron seviyeleri; Erkek cinsiyet hormonu olan düşük testosteron seviyeleri, bazı erkeklerde kısırlıktan sorumlu olabilir. Kısırlığın birden fazla nedeni olabilir ve genetik, genel sağlık, hastalıklar gibi durumlara bağlı olabilir. Ek olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme çok önemlidir. Bazı gıdalar ve besinler, diğerlerinden daha fazla doğurganlık yararları ile ilişkilidir. İlgili İçerik; Testosteron Hormonunu Artırmaya Yardımcı Olacak 8 Besin
İşte sperm sayısını artırmak ve erkeklerde doğurganlığı arttırmak için bilime dayalı olan kanıtlanmış 10 Yol; 1. D-Aspartik Asit Takviye Kullanımı D-aspartik asit (D-AA) , besin takviyesi olarak satılan bir tür amino asit olan aspartik asit formudur. D-AA esas olarak testisler gibi belirli bezlerde, ayrıca semen ve sperm hücrelerinde bulunur. Araştırmacılar, D-AA'nın erkek doğurganlığında rol oynadığına inanıyor. Aslında, D-AA seviyeleri infertil erkeklerde doğurgan erkeklere göre önemli ölçüde düşüktür. Örneğin, kısır erkeklerde yapılan bir araştırma, 3 ay boyunca 2.7 gram D-AA almanın testosteron seviyelerini % 30-60, sperm sayısını ve motilitesini % 60-100 oranında artırdığını öne sürdü. Sağlıklı erkeklerde yapılan bir başka kontrollü çalışma, 2 hafta boyunca günde 3 gram D-AA takviyesi almanın testosteron seviyelerini % 42 artırdığını gösterdi. Mevcut kanıtlar, D-AA takviyelerinin düşük testosteron seviyeleri olan erkeklerde doğurganlığı artırabildiğini, ancak normal ila yüksek seviyelerde erkeklerde sürekli olarak ek faydalar sağlamadığını göstermektedir. İlgili İçerik; Hızlı Kilo Verme: Bilime Dayalı 3 Basit Yöntem
2. Düzenli Spor Genel sağlığınız için iyi olmanın yanı sıra, düzenli egzersiz yapmak testosteron seviyelerini artırabilir ve doğurganlığı artırabilir. Çalışmalar, düzenli egzersiz yapan erkeklerin, aktif olmayan erkeklerden daha yüksek testosteron seviyelerine ve daha iyi semen kalitesine sahip olduğunu göstermektedir .
3. Yeterli C vitamini alın Muhtemelen C vitamininin bağışıklık sistemini geliştirme yeteneğini biliyorsunuzdur. Bazı kanıtlar, C vitamini gibi antioksidan takviyeleri almanın doğurganlığı artırabileceğini göstermektedir. Kısır erkeklerde yapılan bir araştırma, 2 aya kadar günde iki kez 1.000 mg C vitamini takviyesi almanın sperm hareketliliğini % 92 ve sperm sayısını % 100'den fazla artırdığını gösterdi. Ayrıca, deforme olmuş sperm hücrelerinin oranını% 55 azalttı. C vitamini takviyeleri deforme olmuş sperm hücrelerinin sayısını azaltırken sperm sayısını ve hareketliliğini önemli ölçüde geliştirdi.
4. Stresli Bir Hayattan Uzak Durun Stres cinsel memnuniyetinizi azaltabilir ve doğurganlığınızı bozabilir. Uzun süreli stres, testosteron üzerinde güçlü olumsuz etkileri olan kortizol seviyelerini yükseltir. Kortizol yükseldiğinde, testosteron seviyeleri düşme eğilimindedir. Stres yönetimi , doğada yürüyüş yapmak, meditasyon yapmak, egzersiz yapmak veya arkadaşlarla zaman geçirmek kadar basit olabilir.
5. Yeterli Miktarda D Vitamini Alın D vitamini erkek ve dişi doğurganlığı için önemli olabilir. Testosteron seviyelerini artırabilecek başka bir besindir. Bir gözlemsel çalışma, D vitamini eksikliği olan erkeklerin düşük testosteron seviyelerine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. İlgili İçerik; D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi
6. Tribulus Terrestris'i (Demir Dikeni)  Deneyebilirsiniz  "Demir Dikeni" olarak da bilinen Tribulus terrestris , erkek doğurganlığını arttırmak için sıklıkla kullanılan tıbbi bir bitkidir. Düşük sperm sayısı olan erkeklerde yapılan bir çalışma, 2 ay boyunca günde iki kez 6 gram Demir Dikeni alınmasının erektil fonksiyonu ve libidoyu iyileştirdiğini gösterdi.
7. Çemen Otu Takviyesi Alın Çemen otu popüler bir ve şifalı bitkidir. Çemen otu takviyesinin kesin olmamakla beraber düşün sperm sayısı olan erkekler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Fakat bu konuda kesin olarak kanıtlanmış bir durum yoktur.
8. Yeterli Miktarda Çinko Alın Çinko, et, balık, yumurta ve kabuklu deniz ürünleri gibi hayvansal gıdalarda yüksek miktarda bulunan önemli bir mineraldir. Yeterli çinko almak, erkek doğurganlığının temel taşlarından biridir. Gözlemsel çalışmalar, düşük çinko durumunun veya eksikliğinin düşük testosteron seviyeleri, zayıf sperm kalitesi ve artan erkek kısırlığı riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çinko takviyeleri almak çinko oranı düşük olanlarda testosteron seviyelerini ve sperm sayısını artırır.
9. Ashwagandha (Mor Salkım Bitkisi) Kullanabilirsiniz Ashwagandha, antik çağlardan beri Hindistan'da kullanılan tıbbi bir bitkidir. Çalışmalar, Ashwagandha'nın testosteron düzeylerini artırarak erkek doğurganlığını artırabileceğini düşündürmektedir . Düşük sperm hücresi sayısına sahip erkeklerde yapılan bir çalışma, 3 ay boyunca günde 675 mg ashwagandha kök ekstresi almanın doğurganlığı önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi.
10. Maca Kökü Kullanabilirsiniz Maca kökü takviyeleri almak, libidoyu, doğurganlığı ve cinsel performansı artırabilir. Maca kökü Peru'nun merkezinde bulunan popüler bir bitkidir. Geleneksel olarak, libido ve doğurganlığı artırma yeteneği için kullanılmıştır. Erkeklerde yapılan çeşitli çalışmalar, 3 aya kadar süreler boyunca 1,5–3 gram kurutulmuş maca kökü alınmasının,  cinsel isteği veya libidoyu iyileştirdiğini göstermiştir. Çalışmalar ayrıca maca kökünün cinsel performansı artırabildiğini göstermektedir.
Sperm Sayısını ve Kalitesini Arttırmak İçin Diğer İpuçları; Birçok şey doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir, fakat sizin için işe yarayacak olan doğurganlık sorunlarınızın nedenine bağlıdır. Ayrıca, doğurganlık ve libido'nun genel sağlığınızla el ele gittiğini hiç bir zaman unutmayın. Bu nedenle, genel sağlığınızı iyileştiren herhangi bir şey doğurganlığınızı da doğru orantıda kesinlikle artıracaktır. İşte doğurganlığı ve sperm sayısını / kalitesini artırmak için 8 ek ipucu: Sağlıklı bir yaşam sürün; Sağlıksız yaşam tarzı doğurganlık kalitesini alt seviyelere çekecektir.Kilo Verin; Ekstra ağırlık taşımak kısırlık ile ilişkilidir. Doktorunuz kilonun kısırlığınızla bağlantılı olabileceğinden şüpheleniyorsa, kilo kaybını sağlık hedeflerinizden biri olarak görmelisiniz.Alkol Alımınızı Sınırlandırın; Testosteron seviyelerini azaltabileceği ve semen kalitesini bozabileceği için ağır alkol tüketiminden kaçının.Yeterince folat alın; Birkaç çalışma, düşük bir folat alımının semen kalitesini bozabileceğini göstermektedirYeterli Uyku; Yeterli uyku almak sağlığınızı korumak için çok önemlidir. Kısıtlı veya aşırı uyku, düşük semen kalitesiyle de bağlantılıdır.Ceviz Tüketin; Ceviz gibi antioksidan açısından zengin yiyecekler tüketmek, doğurganlığa fayda sağlamaktadır.