Göğüs gelişimi başladığı aşamadan itibaren göğüslerimiz için bir iç çamaşırı ihtiyacı başlar. Bu durum ergenlik dönemlerine denk geliyor hem sağlık hem de ergonomik açıdan kullandığımız sütyenlerin etkisi düşündüğümüzden daha çoktur. Bu etkinin olumlu olabilmesi için öncelikle bedenimizi iyi tanımak gerekiyor bu sayede kendi bedeninize en uygun çamaşırı seçebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda kadınların %75’i sütyen seçerken yanlış beden tercihi yapıyor. Birçok kadın vücuduna uygun sütyen kullanmadığı için anatomik ve ergonomik problemler yaşıyor ve konforsuzluğu gün boyu yaşadığı için dinlenme zamanlarında, evde yada uyku vaktinde sütyenini hemen çıkarmak ve rahatlamak istiyor. Sütyen Bedeni Sütyeninizin vücudunuza uygun olmadığını anlamanızın birkaç püf noktası vardır. Bunlardan biri sütyeninizin arka kısmının hareket halinde yukarı çıkması ve sırtınıza iz yapıp yapmaması, sütyen askılarının omuzlardan düşmesi, göğüslerinize ve göğüs arasına çamaşırın tam oturmaması çamaşırın bedeninize uygun olmadığını gösterir. Sütyeniniz küçük ise kuplar küçük geleceği için ön tarafta askılar havada durur ve üst kısımda boşluk oluşur, kuplar kol ve dekolte kısımlarından göğsü yeteri kadar saramaz,  göğüs altı bantı çok dar gelir, keser ve giydiğinizde çok rahatsız eder, balenler kol altlarına baskı yaparak canınızı acıtır. Uygun çamaşır seçimi için öncelikle basit bir ölçü almanız gerekecektir. Göğüs bedeniniz için doğru ölçü alınması ve doğru çamaşır seçimi yapılması için yazımızı okumaya devam etmelisiniz. [geo-post id="9590" label="Önerilen Yazı"]

Sütyen Bedeni İçin Göğüs Nasıl Ölçülür?

  • Göğüs bedenini bulman için gereken malzeme mezuradır. Bir mezura yardımıylagöğüslerinin altından göğüs kafesinin etrafını ölçerek kaç cm geldiğini not al.
  • Bulduğun değer tek sayı ise 12 santim, çift sayı ise 10 santim eklemelisin. Bu senin sütyen ölçünü bulmanı sağlayacak.
  • Daha sonra kup bedenini bulmak için, mezura ile göğüslerinin en ucundan ölçümünü yap.
  • Kup Bedenleri
  • Eğer bulduğunuz iki sayı aynıysa, AA kupuna sahipsin.
  • Eğer bulduğunuz iki sayı arasında 2 cm fark varsa, A kupuna sahipsin.
  • Eğer bulduğunuz iki sayı arasında 6 cm  fark varsa, B kupuna sahipsiniz.
  • Eğer bulduğunuz iki sayı arasında 8 cm fark varsa, D kupuna sahipsiniz.
  • Eğer bulduğunuz iki sayı arasında 10 cm fark varsa, DD kupuna sahipsiniz.

Sütyen Bedeni Örneği

Kısaca açıklamak gerekirse en basit şekilde göğüslerinizin hemen altından göğüs kafesinizi ölçtüğünüzde 80 cm çıktığını düşünelim. Buna değere 10 santim eklediğinizde 90 santim oldu. Bu sizin sütyen bedenizdir. İkinci kısımda mezura ile bu sefer göğüslerinizin en ucunun etrafından yaptığınız ölçüm sonucu, 96 santimdi. Bu iki sayı arasındaki fark 6 santimdir, yani B-kupuna sahipsiniz. Böylece sütyen almak istediğinizde 90B bedeni size en uygun sütyen olduğunu göreceksiniz.