Para karşılığı tez hazırlamayı teklif eden çok sayıda web sitesine Yükseköğretim Kurulu tarafından suç duyurusunda bulundu.

Akademik danışmanlık kisvesi altında "korsan tezlerin" oluşturulmasına devam edilmektedir. 30.000 TL'ye doktora tezi yazacak işletmeler var. Yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler için tez hazırlayanlar hakkında YÖK tarafından çok sayıda suç duyurusunda bulunuldu. YÖK, geçen yılın Ocak ayında konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra online bağlantıların her birini belirledi. Alınan bilgilere göre, YÖK avukatları nitelikli dolandırıcılık ve para karşılığında tez veya ödev vererek suça yardım suçları işleyen bu siteler ile dolandırıcılık girişiminde bulunanlar hakkında dava açılmasını istedi. Ankara Adliyesine başvurdular. 

YÖK'ün girişiminin ardından bir süre bu bağlantılar keşfedilmedi. Bununla birlikte, kiralık tez ve ödev yazarları, son zamanlarda "Akademik danışma" takma adı altında yeniden ortaya çıkmaya başladı. Büyüyerek online bir sektör haline gelen bu işletmeler 30.000 TL'ye doktora tezleri yazıyor.

Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak? Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak?

0x0-korsan-tezle-akademisyenlik-1664904138486

Taksit Yapıyorlar

"Akademik danışmanlık" veya "Mezuniyet proje danışmanlığı" kisvesi altında, nakit olarak ödev veya tez yazan kişiler genellikle whatsapp veya telefon görüşmelerini kullanır. İletişim kurmak için yüz yüze etkileşime girmezler. Öğrenci veya akademisyen, ilgili ödevi veya tezi e-posta yoluyla alır. Sayfa sayısı veya akademik unvan fiyatı etkiler. Genellikle, sayfa başına bir fiyat vardır. Lisans projeleri için sayfa başı maliyet 20 ile 50 TL arasında değişirken, yüksek lisans projeleri için sayfa başı maliyet 80 ile 120 TL arasındadır. Erken başvuranları indirim veya taksitli ödemelerle ödüllendiren web siteleri vardır. Tez teslim edilmeden önce bir hafta veya on gün gibi kısa bir süre varsa, maliyet üç katına çıkar.

Hapis Cezası Bile Var

YÖK yetkilileri, bir suçlama için oluşturulan yayınların intihal tanımına girdiğini vurguladı. Cezalar bununla da kalmıyor. Hem nakit karşılığında tez yazanlar hem de dolandırıcılık için yazdıranlar üç yıldan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Akademik disiplin cezalarında zamanaşımı suçun işlendiği tarihten itibaren iki yıl, intihalde ise net olarak altı yıldır.

Özellikle son dönem içerisinde artışa geçen bu piyasa, birçok kişininin canını yakacağa benziyor. Konu ile ilgili kararlar yakın takibe alınmış durumda.