1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Tam Kapanma Nedir ? Tam Kapanma Neleri Kapsıyor ?

Tam Kapanma Nedir ? Tam Kapanma Neleri Kapsıyor ?

Kabine toplantısının sona ermesi ile gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalara çevrilmişti. O açıklama geldi ve koronavirüs ile mücadele kapsamında bir dizi önlem alındı. Ülkede ilk kez tam kapanma uygulanacak. Tam kapanma 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek. Bayram boyunca ve öncesinde vaka sayılarının düşüşe geçmesi için alınan bu önlem hakkındaki detaylı açıklamayı içişleri bakanlığı genelge ile açıklayacak ancak genel hatları ile kapanma sürecisi sizlere aktaracağız. Peki Tam kapanmada nereler açık olur? Tam kapanmada kimler muaf? İşte merak edilen detaylar..

Tam kapanma ile ilgili detaylı bilgiler İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanması beklenen genelgede yer alacak. Ancak İçişleri Bakanlığı Genelgesi henüz yayınlanmadan genel olarak kapanma hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konu hakkında verdiği detaylar bu şekilde:

“29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir.”

koronavirus tam kapanma nedir

TAM KAPANMADA KİMLER MUAF OLACAK ?

Tam kapanmada basın ve sağlık çalışanlarının yanı sıra üretim ve imalat tesislerinde çalışanların da muaf olması bekleniyor. Ancak otel rezervasyonları şehir değiştirmek için istisna teşkil etmeyecek. Konu hakkında detaylı bilgiler için İçişleri Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelgede bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap