1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Tam Kapanma Sürecinde “Seyahat İzin Belgesi” Nasıl Alınır?

Tam Kapanma Sürecinde “Seyahat İzin Belgesi” Nasıl Alınır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz akşam gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından Perşembe akşamı başlayacak olan 17 günlük tam kapanmayı duyurmuştu. Tam 17 gün sürecek olan sokağa çıkma kısıtlamasında il dışına çıkmak isteyen kişilerin yada seyahattan evlerine dönecek kişilerin seyahat izin belgesi almaları gerekiyor. Şehirler arası yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar, seyahat izin belgesi nasıl alınır ve nereden alınır sorularını merakla araştırıyorlar.

ALO 199 telefon hattı, SMS ve e devlet kapısı üzerinden seyahat izin belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Başvurular nasıl yapılır, şartları neler sorularının yanıtı yazımızda olacak. Peki, Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Şehirler arası seyahat izin belgesi başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir ? İşte seyahat izin belgesi alacakların bilmesi gerekenler…

Tam kapanma ile birlikte  29 Nisan ve 17 Mayıs tarihleri arasında 17 gün sürecek şehirlerarası seyahat yasağı bugün itibari ile başlayacak. Seyahatlere zorunlu haller dışında izin verilmeyecek, seyahat izni ALO 199 telefon hattı , SMS ya da e-Devlet üzerinden başvuru ile alınabilecek. Bu süreçte özel araç ve uçak, otobüs, tren ile seyahat izne tabii olacak.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor. Ancak e-devlet üzerinden başvuru yapacaksanız e-devlet şifresi edinmeniz gerekiyor, şifreniz varsa , T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız. Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz yeterli olacak .

Değerlendirme sonucu başvuru yapan kişinin telefonuna SMS ile bildiriliyor.
Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.

ZORUNLU HALLER SAYILACAK DURUMLAR;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacak ;

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar, ceza infaz kurumlarından salıverilenler gibi belirtilen bu gibi zorunlu durumların varlığında toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara direk başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

Yorum Yap

Yorum Yap