Tarihte En Ölümcül Salgın Hastalıklar

Tarihte En Ölümcül Salgın Hastalıklar

Bilim adamları ve tıbbi araştırmacılar yıllardır bir pandeminin ( bir pandemi mi, yoksa bir salgın mı ) tam olarak tanımlanmasından farklıydı , ancak herkesin üzerinde anlaştığı bir şey, kelimenin normalde hastalığın yaygın oluşumunu tanımlaması. coğrafi bir bölgede olması bekleniyor.

Kolera, bubonik veba, çiçek hastalığı ve grip, insanlık tarihinin en vahşi katillerinden bazıları. Ve uluslararası sınırlardaki bu hastalıkların salgınları, pandemi, özellikle tarih boyunca 12.000 yıllık varlığında 300-500 milyon insanı öldüren çiçek hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

COVİD-19 (YENİ CORONAVİRÜS) NEDİR?
Aralık 2019’dan itibaren, Wuhan, Çin bölgesinde, insanlarda yeni (“yeni”) bir koronavirüs ortaya çıkmaya başladı. “2019’un koronavirüs hastalığı” nın kısaltılmış bir biçimi olan Covid-19 olarak adlandırılmıştır. Bu yeni virüs, yeniliği nedeniyle insanlar arasında inanılmaz derecede hızlı yayılıyor – yeryüzünde kimse Covid-19’a karşı bir bağışıklığa sahip değil, çünkü 2019’a kadar hiç kimse Covid-19’a sahip değildi. Birkaç ay içinde dünyaya yayıldı. DSÖ, Covid-19’u Mart ayında bir salgın ilan etti ve o ayın sonunda dünya yarım milyondan fazla insanın enfekte olduğunu ve yaklaşık 30.000 kişinin ölümünü gördü. ABD ve diğer ülkelerdeki enfeksiyon oranı hala yükselişteydi.

Koronavirüs pandemisi ile, tüm dünyadaki insanlar pandemi sırasında dikkatli el yıkamasından sosyal mesafeye kadar en iyi uygulamaların daha fazla farkına varmışlardır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, okullarda, işyerlerinde ve halka açık yerlerde zorunlu staj önlemleri ilan ettiler. Düzinelerce şirket ve daha birçok bağımsız araştırmacı testler, tedaviler ve aşılar üzerinde çalışmaya başladı. İçin itme salgın hayatta kalmak için insan ırkının dünyadaki öncelikli mesele haline geldi.

Covid-19 salgınının sonucunu, bu yazı sırasında tahmin etmek imkansızdır. Ancak en iyi kurslarımızı belirlemek için tarihte salgınlardan öğrenebiliriz. Bunlar öğretmenlerimiz – İspanyol gribi, AIDS salgını ve daha fazlası.

HIV / AIDS SALGINI (ZİRVEDE, 2005-2012)
Ölüm : 36 milyon
Neden: HIV / AIDS
İlk olarak 1976’da Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tanımlanan HIV / AIDS, 1981’den beri 36 milyondan fazla insanın ölümüne yol açarak, küresel bir salgın olarak kendini gerçekten kanıtlamıştır. HIV ile yaşayan insanlar, bunların büyük çoğunluğu nüfusun% 5’inin enfekte olduğu Sahra altı Afrika’da, yaklaşık 21 milyon kişidir. Farkındalık arttıkça, HIV’i çok daha yönetilebilir hale getiren yeni tedaviler geliştirildi ve enfekte olanların çoğu üretken yaşam sürmeye devam ediyor. 2005 ve 2012 yılları arasında HIV / AIDS kaynaklı yıllık küresel ölümler 2,2 milyondan 1,6 milyona düştü.

GRİP SALGINI (1968)
Ölüm: 1 milyon
Neden: İnfluenza
A kategori 2 Grip salgını bazen “Hong Kong Grip” olarak anılır, 1968 grip pandemisine, H2N2 alt tipinin genetik bir dalı olan Influenza A virüsünün H3N2 suşu neden olmuştur. Hong Kong’da 13 Temmuz 1968’de bildirilen ilk davadan, Singapur ve Vietnam’da virüs salgınlarının bildirilmesi sadece 17 gün sürdü ve üç ay içinde Filipinler, Hindistan, Avustralya, Avrupa ve Amerika’ya yayıldı Devletler. 1968 salgını nispeten düşük bir ölüm oranına (% .5) sahipken, yine de 500.000 Hong Kong sakini de dahil olmak üzere, o zaman nüfusunun yaklaşık% 15’i dahil olmak üzere bir milyondan fazla insanın ölümüyle sonuçlandı.

ASYA GRİP (1956-1958)

Ölüm : 2 milyon
Neden: Influenza
Asian Flu, 1956’da Çin’de ortaya çıkan ve 1958’e kadar süren H2N2 alt tipinde bir Influenza A salgını oldu. İki yıllık çılgınlığında, Çin Gazı, Guizhou eyaletinden Çin’e gitti. Singapur, Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri. Asya Gribinin ölüm oranına ilişkin tahminler kaynağa bağlı olarak değişmektedir, ancak Dünya Sağlık Örgütü son talihsizliği yaklaşık 2 milyon ölümle, sadece ABD’deki 69.800 ölümle sonuçlamaktadır.

GRİP SALGINI (1918)
Ölüm : 20-50 milyon
Neden: Grip
1918 ve 1920 arasında dünya çapında rahatsız edici ölümcül bir grip salgını, dünya nüfusunun üçte birinden fazlasını enfekte ederek ve 20 – 50 milyon insanın hayatını sona erdiren. 1918 pandemisinde enfekte olan 500 milyon kişiden mortalite oranı sadece ilk 25 haftada 25 milyon ölümle% 10 ila% 20 arasında tahmin edildi. 1918 grip salgınını diğer grip salgınlarından ayıran kurbanlardı; İnfluenza her zaman daha önce sadece gençleri ve yaşlıları veya zaten zayıflamış olan hastaları öldürdüğü zaman, çocukları ve bağışıklık sistemi zayıf olanları hayatta bırakarak, dayanıklı ve tamamen sağlıklı genç yetişkinleri vurmaya başlamıştı.

ALTINCI KOLERA SALGINI (1910-1911)
Ölüm : 800.000+
Neden: Kolera
Önceki beş enkarnasyonu gibi, Altıncı Kolera Salgını, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Rusya’ya yayılmadan önce 800.000’den fazla kişiyi öldürdüğü Hindistan’da ortaya çıktı. Altıncı Kolera Salgını aynı zamanda son Amerikan Kolera salgınının kaynağıydı (1910-1911). Geçmişten öğrenen Amerikan sağlık otoriteleri hızlı bir şekilde enfekte olanları izole etmeye çalıştılar ve sonunda ABD’de sadece 11 ölüm meydana geldi. 1923’te Hindistan’da hala sabit olmasına rağmen Kolera vakaları önemli ölçüde azaldı.

GRİP SALGINI (1889-1890)
Ölüm : 1 milyon
Neden: İnfluenza
Aslen “Asya Grip” veya “Rus Grip” olarak adlandırıldığı gibi, bu türün Influenza A virüsü alt tipi H2N2’nin bir salgını olduğu düşünülüyordu, ancak son keşifler bunun nedenini bulmuştu Influenza A virüsü alt tipi H3N8. İlk vakalar Mayıs 1889’da üç ayrı ve uzak yerde, Orta Asya’da Buhara (Türkistan), kuzeybatı Kanada’da Athabasca ve Grönland’da gözlendi. 19. yüzyıldaki hızlı nüfus artışı, özellikle kentsel alanlarda, sadece grip yayılmasına yardımcı oldu ve çok geçmeden salgın tüm dünyaya yayıldı. Bakteriyoloji çağındaki ilk gerçek salgın olmasına rağmen, ondan çok şey öğrenildi. Sonunda, 1889-1890 Grip Salgını bir milyondan fazla insanın hayatını talep etti.

ÜÇÜNCÜ KOLERA SALGINI (1852-1860)
Ölüm : 1 milyon
Neden: Kolera
Genel olarak yedi kolera salgınının en ölümcül olduğu düşünülen 19. yüzyılda üçüncü büyük Kolera salgını 1852’den 1860’a kadar sürdü. Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika’yı yırtıp bir milyondan fazla insanın hayatına son vermeden önce Ganj Nehri Deltası’ndan yayılıyor. İngiliz doktor John Snow, Londra’nın fakir bir bölgesinde çalışırken kolera vakalarını takip etti ve sonunda kontamine suyu hastalığın bulaşma aracı olarak tanımlamayı başardı. Ne yazık ki keşfi ile aynı yıl (1854), İngiltere’de 23.000 kişinin öldüğü salgın hastalığın en kötü yılı olarak düştü.

KARA VEBA (1346-1353)
Ölüm : 75 – 200 milyon
Neden: Bubonic Veba 1346’dan 1353’e kadar veba
salgını Avrupa, Afrika ve Asya’yı tahrip etti ve tahmini ölü sayısı 75 ila 200 milyon arasında değişti. Asya kökenli olduğu düşünülen veba, büyük olasılıkla ticaret gemilerinde sıklıkla yaşayan sıçanlarda yaşayan pire yoluyla kıtaları atladı. O zamanlar büyük kent merkezleri olan limanlar, sıçanlar ve pire için mükemmel bir üreme alanıydı ve böylece sinsi bakteri gelişti ve ardından üç kıtayı yıktı.

JUSTİNİAN VEBA (541-542)
Ölüm : 25 milyon
Neden: Bubonik Veba
Avrupa nüfusunun yarısını belki de öldürdüğü düşünülen Justinian Veba, yılda 25 milyon insanı öldüren Bizans İmparatorluğu ve Akdeniz liman şehirlerini etkileyen bubonik vebanın salgınıydı. uzun süren terör saltanatı. Genellikle Bubonik Veba’nın ilk kaydedilen olayı olarak kabul edilen Justinian Veba, dünya üzerinde izini bıraktı, Doğu Akdeniz nüfusunun dörtte birini öldürdü ve Konstantinopolis şehrini harap etti. günde 5.000 kişi tahmin ediyor ve sonuçta şehir nüfusunun% 40’ının ölmesine neden oluyor.

ANTONİN VEBA (MS 165)
Ölüm : 5 milyon
Neden: Bilinmiyor
Galen Veba olarak da bilinen Antonine Veba, Küçük Asya, Mısır, Yunanistan ve İtalya’yı etkileyen eski bir salgındı ve gerçek neden Çiçek hastalığı veya Kızamık olduğu düşünülüyor. hala bilinmiyor. Bu bilinmeyen hastalık Mezopotamya’dan 165AD civarında dönen askerler tarafından Roma’ya geri getirildi; bilmeden, 5 milyondan fazla insanı öldürecek ve Roma ordusunu yok edecek bir hastalık yaymışlardı.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER