Tarık Akan ölüm yıl dönümünde tüm Türkiye'de anılıyor. Yeşilçam'ın usta oyuncusunun kariyer yolculuğunda neler yaşadığını kısaca hatırlayalım. Hülya Koçyiğit 'in şoke eden Tarık Akan itirafı da, merhum sanatçının ölüm yıl dönümünde gündeme damga vurdu...

BUGÜN, TARIK AKAN’IN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Tarık Akan ölümünün 6. yıl dönümünde anılıyor. Türkiye'de olduğu kadar dünyada da sayısız hayranı olan merhum sanatçı, yaşamı boyunca 120 sinema filminde rol aldı. 7 kez Altın Portakal Ödülü alan Akan'ın en simge rollerinden biri 'Damat Ferit' lakabını aldığı Yeşilçam filmleri oldu.

Ünlü oyuncu, yazar ve yönetmen Tarık Akan (gerçek adıyla Tahsin Tarık Üregül), üç çocuklu bir ailede 13 Aralık 1949 yılında dünyaya geldi.

1970'te katıldığı Ses dergisi sinema artist yarışması ile dikkat çekerek yapımcılardan film teklifleri aldı. Makine Mühendisliği bölümünden ayrılarak, Gazetecilik Yüksek Okulu'na girdi ve sonrasında oyunculuk kariyerine adım attı.

Tarık Akan sinema dünyasına 1971 yapımı Solan Bir Yaprak Gibi filmiyle girdi. Usta oyuncu kariyeri boyunca onlarca filmi yönetti ve başrol üstlendi. Barış Zeki, Özlem ve Yaşar Özgür adlarında üç çocuğu olan Tarık Akan, 16 Eylül 2016 yılında akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

HÜLYA KOÇYİĞİT, CAN DOSTU TARIK AKAN İLE İLGİLİ ŞOKE EDEN BİR İTİRAFTA BULUNDU

Ölüm yıl dönümünde Tarık Akan'ın kimsenin bilmediği yönlerini anlatan, merhum sanatçı ile sayısız filmde başrolde oynayan Hülya Koçyiğit, Tarık Akan itirafıyla gündemi sarstı. Usta sanatçı Koçyiğit, "Bundan adam olmaz..." sözlerini kullandığı itirafıyla ağızları açık bıraktı. İşte, Koçyiğit'ten can dostu Tarık Akan'la ilgili o itiraf...

Hülya Koçyiğit, ünlü yönetmen Ertem Eğilmez'in Akan için "Bundan adam olmaz, bundan bir şey olmaz, istemiyorum. Onun yerine Kartal Tibet'i çağırın." dediği bir anıyı paylaştı. Bu sarsıcı itirafın perde arkası ise şöyle… Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit’in çekeceği filmin setine yağış sebebiyle gelemeyen Akan, yönetmen Eğilmez’i çok sinirlendirmişti. Oyuncu olmayan ve o dönem sadece yakışıklı diye bir dergi vasıtasıyla ünlenen Tarık Akan’ın, sinemaya ilk kez adım attığı yılları bu şekilde önyargılı geçmişti. Koçyiğit o günleri anlatırken duygusal anlar yaşadı ve Tarık Akan'ın çok özel bir yetenek olduğuna ve ustaların sayesinde mesleği için gereken donanımı sağladığına dikkat çekti.