1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır? Çiğ ve Pişmiş Tavuğun Saklanma Süreleri

Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Dayanır? Çiğ ve Pişmiş Tavuğun Saklanma Süreleri

Tavuk, birçok evde temel besin olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bu sağlıklı ve lezzetli protein kaynağı, bakteriyel kontaminasyon riski yüksektir. Bu yüzden doğru şekilde hazırlamak, saklamak ve pişirmek önemlidir. Aksi takdirde gıda kaynaklı bir hastalık nedeni olarak karşınıza çıkabilir.

Tavuğu buzdolabınızda saklamak uygundur, ancak birçok buzdolabında tavuğu kaç gün bekletebileceği konusunda araştırma yapıyor. Bu yazımızda merak edenler için tavuğun buzdolabınızda ne kadar saklayabileceğinizi detaylı bir şekilde hazırladık.

Çiğ Tavuk Buzlukta Ne Kadar Saklanır? 

Çiğ tavuk yaklaşık 1-2 gün buzdolabınızda saklanabilir. Aynı durum çiğ hindi ve diğer kümes hayvanları için de geçerlidir. Diğer yandan pişmiş tavuk ise buzdolabında yaklaşık 3-4 gün dayanabilir.

4 ° C altındaki sıcaklıklarda bakteriler daha yavaş büyüme eğiliminde olduğundan tavuğu buzdolabında saklamak bakteri üremesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Ayrıca, çiğ tavuk suyunun sızmasını ve diğer yiyecekleri kirletmesini önlemek için sızdırmaz bir kapta en iyi şekilde saklayabilirsiniz.

Tavuğu birkaç günden daha uzun süre saklamanız gerekiyorsa, en iyisi onu dondurucunuzda saklamaktır.

Çiğ tavuk parçaları dondurucuda 9 aya kadar saklanabilirken, bütün bir tavuk 1 yıla kadar dondurulabilir. Pişmiş tavuk, derin dondurucuda 2–6 ay saklanabilir.

ÖZET; Çiğ tavuk buzdolabınızda 1-2 gün, pişmiş tavuk ise buzdolabında 3-4 gün kalabilir.


Bozuk Tavuk Nasıl Anlaşılır ?

Tavuğu buzdolabında birkaç günden fazla bıraktıysanız, bozulma ihtimali vardır.

Aşağıda, buzdolabınızdaki tavuğun bozulup bozulmadığını anlamanın birkaç yolunu sizler için hazırladık;

Son Kullanma Tarihi; Çiğ ve pişmiş tavuk, Tarihi geçmiş olan tavukların bozulma olasılığı daha yüksektir.
Renkte değişiklikler; Gri-yeşil bir renge dönüşmeye başlayan çiğ ve pişmiş tavuk çürümüştür. Griden yeşile küf lekeleri bakteri üremesini gösterir.
Koku; Hem çiğ hem de pişmiş tavuk, bozulma aşamasında amonyağa benzeyen asidik bir koku yayar.

Buzdolabınızdaki tavuğun bozulduğundan şüpheleniyorsanız atın.

tavuk buzdolabında ne kadar dayanır

İlgili İçerik; Bozuk Süt Nasıl Anlaşılır, Süt Kaç Günde Bozulur ?

Bozuk Süt Nasıl Anlaşılır, Süt Kaç Günde Bozulur ?


Bozuk Tavuk Yemek Tehlikeli midir ?

Bozuk tavuk yemek, gıda zehirlenmesi olarak da bilinen gıda kaynaklı hastalığa neden olabilir .Tavuk, Campylobacter , Salmonella ve daha fazlası gibi bakterilerle kontamine olabileceğinden gıda zehirlenmesine neden olma riski yüksektir.

Normalde, taze tavuğu iyice pişirdiğinizde bu bakteriler yok edilir. Fakat yine de bozuk tavuğu pişirmekten ve yemekten kaçınmanız gerekir. Yeniden ısıtmak veya pişirmek yüzeydeki bakterileri öldürebilmesine rağmen, bakterilerin ürettiği bazı toksinleri ortadan kaldırmaz, bu da onları yerseniz size gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Bazı durumlarda, şiddetli gıda zehirlenmesi hastaneye yatmayı gerektirebilir ve hatta ölüme neden olabilir. Tavuğunuzun bozuk olduğundan şüpheleniyorsanız yemeyin.

Yorum Yap

Yorum Yap