1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Teleskopu Kim Buldu? Teleskop İlk Olarak Ne Zaman, Nasıl İcat Edilmiştir?

Teleskopu Kim Buldu? Teleskop İlk Olarak Ne Zaman, Nasıl İcat Edilmiştir?

Teleskop

Yaklaşık 400 sene önce, Hollanda’dan günümüzde yaygın olarak teleskop olarak bilinen ikiz lenslere sahip bir cihazın icadını anlatan hikayeler ortaya çıktı. Teleskop, insan tarafından yapılan en önemli icatlardan biridir. İnsanoğlunun evren hakkında bildiklerinin çoğu bir teleskopun merceğinden görüldüğü için, teleskop icat edilmemiş olsaydı dünyanın nasıl bir yer olacağını sadece hayal edebilirdik.

Teleskopu Kim Buldu?

Teleskop, yeni çıkan bir fikir değildi, çünkü nesneleri uzak mesafeden görebilen hem yansıtıcı hem de kırıcı optik cihazların söylentileri zaten yüzlerce yıldır dolaşımdaydı. Teleskobun icadı, bir teleskopun patentini alan ilk kişi olan Hans Lippershey’e aittir. Lippershey, 1570 yılında Almanya’nın Wesel kentinde doğan Alman-Hollandalı bir gözlük üreticisiydi. Lippershey, 1608’de üç kat büyütmeli bir cihaz için patent almaya çalıştıktan sonra ortaya çıkan bilinen en eski teleskobu yaptı. Lippershey’in teleskopu, dışbükey bir objektif lensle hizalanmış içbükey bir göz merceğine sahipti.

Teleskop, Galileo Galilei Veya Hans Lippershey Tarafından Mı Icat Edildi?

Hans Lippershey’in buluşunu tasarlama fikrine nasıl sahip olduğuna dair birçok teori var. Lippershey, aynı zamanda bir gözlük üreticisi olan Zachariah Jensen ile aynı kasabada yaşadığından, diğerleri tasarımı Jansen’den çalmış olabileceğini savundu. Bununla birlikte, bilim adamları Lippershey’in Jansen’in tasarımını çaldığına dair gerçek bir kanıt olmadığını savunuyorlar, bu nedenle, teleskopun icadına esas olarak patent başvurusu nedeniyle itibar edildi. Diğer insanlar, dükkanında iki lens tutan iki çocuğu gözlemledikten sonra, Lippershey’in lenslerin yakınında görünmesi için uzaktaki bir rüzgar gülünün yapıldığını keşfettiğini ve böylece ona buluşu fikrini verdiğini iddia ediyor. Birkaç hafta sonra, Alkmaar, Hollanda’dan Jacob Metius olarak bilinen başka bir gözlük üreticisi aynı cihaz için patent başvurusunda bulundu.

Galileo’nun Buluşa Katkısı;

‘Hollandalı perspektif camı’ haberi, Galileo Galilei’ye Haziran 1609’da Venedik’teyken ulaştı. Galileo birkaç gün içinde kendi teleskobunu gözünü bir tanesine bile çevirmeden tasarlamıştı. İlk tasarımında iyileştirmeler yaptıktan sonra Galileo, cihazını Venedik’teki Senato’ya sundu. Ayrıca, Galileo’nun bir teleskopu gökyüzüne doğru yönlendiren ve böylece aydaki ve Samanyolu’ndaki kraterleri ve dağları ortaya çıkaran ilk insan olduğuna inanılıyor. Galileo ayrıca Jüpiter’in uyduları olduğunu ve güneşin güneş lekeleri olduğunu keşfetti.

Teleskopla İlgili Diğer İyileştirmeler;

Hans Lippershey’in ilk belgelenmiş teleskobu icat etmesinden neredeyse 60 yıl sonra, Isaac Newton, cihazda kullanılabilen ilk reflektörü oluşturmak gibi birkaç ekleme yaparak teleskopun tasarımını daha da geliştirdi. İlk icadından bu yana, teleskopta pek çok gelişme oldu. Bu tür gelişmeler, günümüzde astronomlar tarafından kullanılan sofistike aletlerin yaratılmasına yol açmıştır. Arizona’daki bilim adamları, Hans Lippershey tarafından ilkinin icat edilmesinden 400 yıl sonra, 2008 yılında dünyanın en güçlü teleskobunu ortaya çıkardı.

Yorum Yap

Yorum Yap