1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ter Kokusu Neden Olur ? Ter Kokusunu Önlemenin Yolları Nelerdir ?

Ter Kokusu Neden Olur ? Ter Kokusunu Önlemenin Yolları Nelerdir ?

Yaz aylarının yaklaşması hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte ter kokusu her yıl en çok karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaya devam ediyor. Toksinlerin vücuttan dışarı atılması nedeniyle günlük yaşantımızda önemli bir rol oynayan terleme yarattığı kötü kokular nedeniyle bireyleri ve çevresindekileri rahatsız ediyor toplum içinde özgüven kaybına sebep oluyor. Oluşan bu ter kokusunu gidermenin hem doğal hem de medikal olarak yöntemleri bulunuyor.

Peki, yaz aylarında sıklıkla görülen ter kokusu neden oluşur? İşte, ter kokusunu gidermenin doğal yöntemleri ve bu yöntemlerin uygulanışlarınızı sizler için araştırdık…

TER KOKUSUNU GİDERMEK YADA AZALTMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER :

Günde en az bir kere duş almalısınız bunun zamanlamasını gün sonu olarak seçebilirsiniz. Yüksek aromalı kokulu sabun ve duş jelleri kullanın ve özellikle terlemeye eğilimli bölgeleri iyice köpürtüp durulayın. Sıcak nemli bölgedeyseniz yada aktif efor sarfettiğiniz aktiviteler yapıyorsanız günde iki kez duş almanız daha faydalı olacaktır. Gün içerisinde mümkünse terinizin üstünüzde kurumasına izin vermeyin duş alamıyorsanız kıyafetlerinizi mutlaka değiştirin.

Antibakteriyel sabun kullanın. Duş almak rahatlama sağlamıyorsa, bir antibakteriyel sabun kullanın. Bu yıkamalar cildinizdeki bakteri sayısını azaltmaya yardımcı olabilir, böylece ter kokmasına dönüşecek daha az şey olur.

Doğru koltuk altı ürünü alın. Deodorant ve rol-onlar koltuk altlarını bakteri için daha az misafirperver bir yuva yapar. Ayrıca ter kokusunu maskelemeyede yardım eder. Öte yandan terlemeyi önleyici deodorantlar terlemeyi azaltmak için ter bezlerini tıkar. Ancak koltuk altlarınızda deodorant yada rol-onların uzun süre kalmaması gerekir gün içinde duş almazsanız vücudunuzda kararmalar meydana gelir. Reçetesiz satılan ürünler sizi taze tutmuyorsa, reçeteli terlemeyi önleyici / deodorant alma konusunda doktorunuzla konuşun.

TER KOKUSUNA DOĞAL ÇÖZÜMLER

ter kokusu

Limon suyu

Limon suyu da sirke ve cadı fındığı gibi pH derecesini yükselterek ter bölgesinde bakterinin yaşamasını imkânsız kılar. Fakat limon suyunun tek bir avantajı hassas bölgelerde de kullanılabilir oluşudur. Limonun yarısını sıkın ve terleyen bölgeye sürün. Diğer yarısını da sonra kullanmak için saklayabilirsiniz. Alternatif olarak, limonu sıkın ve suyuna pamuğu batırdıktan sonra aşırı terleyen vücut bölgesine uygulayın. Eğer limonun asidik oluşundan haz etmiyorsanız ve cildiniz tahriş oluyorsa limonu sıktıktan sonra yarım bardak suyla seyreltin ve karışımı terleyen bölgenize sürün.

Günde 3 kaşık Elma Sirkesi İçmek

Elma sirkesi cildinizin pH düzeyini dengeleyerek vücut kokusunu giderir. Banyodan önce bir parça pamuğu elma sirkesiyle ıslatılarak koltuk altına sürülür ve 2-3 dakika öyle beklenir. Cildinizde açık yara varsa yada traş edilmiş bölge ise yakabilir buna dikkat edin. Benim önerim sirkeyi biraz su ile seyreltmeniz ve bu şekilde uygulamanız böylede cilt tahrişlerinin önüne geçersiniz. Uygulama yapıldıktan sonra koltuk altı durulanıp banyo yapmaya devam edilir. İki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve yemeklerden önce günde üç defa için. Tadına veya kokusuna dayanamıyorsanız bu karışıma biraz bal ekleyebilirsiniz. Aşırı terlemeyi azaltmak için iyi bir çözümdür.

BEBEK PUDRASI

Emici yapıcı etkisi ile nemli ortamdaki sıvıyı azaltır nemi alır hoş koku verir . Böylece zararlı bakterilerin oluşma ihtimalini engeller. Aynı zamanda sıcak havaların neden olduğu pişik sorununa da iyi gelir. Her gün vücudunuzu temizledikten sonra bebek pudrasını terin en çok olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

KARBONAT

ter kokusu
Yorum Yap

Yorum Yap