Tırnakta Beyaz Lekeler Neden Olur ve Nasıl Geçer? Lökoniki Nedir, Tedavisi Var mıdır?

Tırnakta Beyaz Lekeler Neden Olur ve Nasıl Geçer? Lökoniki Nedir, Tedavisi Var mıdır?

Tırnak üzerinde küçük noktalar halinde ya da tamamen tırnağı kaplayacak biçimde ortaya çıkan ve tıp dilinde ismi “lökoniki” olan beyaz lekeler bir çok kişinin rahatsız olduğu bir konudur. Uzman doktorlar tarafından vitamin eksikliğinden ötürü kaynaklandığı söylenen tırnak üstü beyaz lekeler neden olur, tırnak üzerinde ki beyaz lekeler nasıl tedavi edilir gibi sorularınızın cevabı bu yazımız da sizlerle.

Tırnaklarda beyaz lekelerin varlığı tamamen zararsız bir bulgudur, semptomlara neden olmaz veya başka herhangi bir soruna ilerlemez. Lökoniki kendi başına bir hastalık değildir, sadece tırnak yapısının bir bölümünde bir değişiklik olduğunu gösteren bir sinyaldir.

Beyaz lekelerin görünümüne göre sınıflandırılan birden fazla Lökoniki türü vardır. Altta ki resim, en yaygın sunumlardan bazılarını göstermektedir.

Tırnaktaki beyaz lekeler


TIRNAKTAKİ BEYAZ LEKELER NEDEN OLUR ?

Alerjik tepki

Ojeler, besleyici yağlar, oje sökücüler ve tırnağa temas eden diğer kozmetik ürünler alerjiye ve tırnakta beyaz lekeye neden olabilir.

Protein eksikliği

Tırnakta beyaz leke yatay şeritler halinde ise protein eksikliği söz konusu demektir. Bu şeritler tırnakta değil tırnak yatağında olduğu için tırnakla birlikte uzamazlar. Beyaz leke, tırnağınızı diğer elinizle sıktığınızda kayboluyorsa protein eksikliğidir. Protein alınca hemen geçer.

Mineral eksikliği

Mineral veya vitamin eksikliğinde tırnaklarda beyaz noktalar oluşabilir. Tırnaklardaki beyaz noktaların çıkmasının en büyük etkeni çinko ve kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum eksikliği ile tırnakta beyaz lekeler oluştuğu söylense bile, bu durum bilimsel olarak ispatlanmamıştır.

Tırnak yaralanmaları

Tırnak köküne alınan darbeler, tırnaklarda beyaz lekelere neden olabilir. Sık olarak manikür yaptırmak da başlıca nedenlerden biridir.


TIRNAKTA OLUŞAN BEYAZLIKLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tıbben Lökoniki denilen tırnaklarda beyaz lekeler yaygın bir bulgudur ve çoğu durumda klinik bir anlam ifade etmez. Genelde tırnaklardaki beyaz çizgi şeklinde ki lekeler herhangi bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden kaybolur.

– Bol miktarda çinko minerali barındıran besinler tüketilmelidir. Kırmızı et, peynir, yumurta, brokoli, bezelye ve fındık çinko bakımından zengin besinlere örnek gösterilebilir. Çinko, C vitamini ile beraber tüketilirse, çinko mineralinden yüksek oranda yararlanılmasını sağlar.
– Tırnak bakım ürünleri sıklıkla kullanılıyor ise bu ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçmediğinden ve sağlık açısından problem oluşturmayacağından emin olunmalıdır.
– Demir, sülfür ve kalsiyum içerikli besinlerin yeterince alınmasına dikkat edilmelidir.
– Tırnaklarda beyazlamanın olduğu fark edildiğinde, tırnakların uzaması beklenmelidir. Ciddi bir problem yaratmayan beyaz lekeler tırnakla birlikte uzayarak kaybolacaktır. Eğer tırnağın belli bir noktasında uzun süre kalan ve yok olmayan beyazlıklar varsa doktora danışılmalıdır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER