Yüzyılın Konut Projesi dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Peki, TOKİ başvuru süreci nasıl olacak? TOKİ başvuru ne zaman, nasıl yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüzyılın Konut Projesi olan ucuz sosyal konut projesi kapsamında dar gelirli vatandaşlara yönelik ev, arsa ve iş yeri satış sürecinin başlatıldığını duyurdu. TOKİ başvuru süreci nasıl işleyecek? Kimler, hangi projeye, nasıl ve nereden başvurabilecek? TC kimlik numarasının son rakamına göre TOKİ başvuruları bugünden itibaren başlıyor. İşte detaylar...

TOKİ BAŞVURU SÜRECİ BUGÜN BAŞLADI

TOKİ başvuru süreci 14 Eylül Çarşamba, bugün başladı. Ancak herkes aynı gün başvuru yapamayacak. T.C. Kimlik Numarasının son hanesine göre kimlerin, hangi gün, nereden başvuru yapabileceği açıklandı.

İlk Evim, İlk İş Yerim projesi kapsamında 81 ilde 250 bin konut, 100 bin altyapılı arsa ve 10 bin iş yeri inşa edilecek. Dar bütçeli vatandaşa ev sahibi olma ve kendi iş yerini kurma fırsatı sunulacak. 14 Eylül 2022 Çarşamba gününden itibaren TOKİ başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaya başlanacak. TOKİ başvuru için son tarih ise 31 Ekim 2022 Pazartesi.

E-Devlet üzerinden yapılacak olan başvurularda yoğunluk yaşanmaması için ilk 5 gün boyunca TC kimlik numarasına göre başvurular alınacak. Buna göre;

T.C. kimlik numarasının son rakamı;

0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba,

2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe,

4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma,

6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi,

8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar günü başvuruda bulunabilecek.

19 Eylül'den itibaren ise herkes online başvuruda bulunabilecek.

TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

2+1 ve 3+1 konut projeleri için başvurular bugün başladı. Hak sahipleri konut belirleme kurası ile belirlenecek. TOKİ sosyal konut projesine başvuru ücreti 500 TL olarak belirlendi.

Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı TOKİ başvuruları, e-Devlet uygulaması üzerinden ve Ziraat Bankası ya da Halk Bankası şubelerinden yapılabilecek. e-Devlet üzerinden TOKİ hizmet sayfasından Konut İşyeri Başvuru hizmetine tıklayarak ilgili alanların doldurulması ve istenen belgelerin sisteme yüklenmesi gerekecek. Süreçte ilgili ücret belirtilen bankalardan birine yatırılacak.