1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Topomoni Ne Bilimidir, Neyi İnceler ?

Topomoni Ne Bilimidir, Neyi İnceler ?

Bir çoğumuzun yeni duyduğu bilim dallarından bir tanesi olan topomoni veya diğer ismi ile toponimi, yer adları bilimidir. Topomoni, tarih ve coğrafya başta olmak üzere birçok alana yardımcı bir bilim olarak karşımıza geliyor. Topomoni bilimi hakkında topomoni nedir ve neyi inceler soruları olmak üzere, topomoni ile ilgili birçok hususta bilgiyi bu yazımız da bulabilirsiniz.

Yer isimlerinin oluşturulması ve sınıflandırılması ile uğraşan topomoni bilimi, eski insanların düşünce şekli ile ilgili bizlere bir çok bilgi sunmaktadır.

TOPOMONİ NE BİLİMİDİR?

Topomoni, yer isimlerinin adlandırılması ve onların kullanımlarının ve orijinlerinin araştırılıp, sınıflandırılmasını sağlayan, tarihe ve coğrafyaya yardımcı bilim dalına verilen isim olarak bilinmektedir. Topomoni kelimesinin kökeni Eski Yunancaya kadar dayanmaktadır. Topomoni, Eski Yunancada yer anlamına gelen “tópos” ve isim anlamına gelen “ónoma” kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmakta yer ismi anlamına gelmektedir. TDK ise bu kelimeyi “yer adı bilimi” olarak tanımlamıştır. Topomoni aslında her türlü ismin bilimi olan onomastik biliminin bir alt dalıdır.

Topomoni ile uğraşan kişilere topomonist veyatoponimist denmektedir. Topomoni biliminin tarihi oldukça eski yıllara ulaşmaktadır. Tahminlere göre ilk topomonistler destan yazarları ile şairlerden oluşmaktadır. Topomoni kelimesi ilk olarak 1876 senesinde kullanılmıştır. Fakat ülkemizde topomoni üstüne yapılan çalışmalar oldukça yeni ve azdır.

topomoni bilini neyi inceler

TOPOMONİ BİLİMİ NEYİ İNCELER?

Topomoni biliminin konusu, coğrafi isimler yani yeni toponimlerdir. Topomoni bilimi, yerlere isim vererek, onların kullanım amaçlarını belirlemektedir. Bu açıdan da bir yerin kültürünü korumakla görevli olarak açıklanabilir. Topomoni bilimi, coğrafi bir veri tabanı oluşturarak, o yerle alakalı bilgileri bilimsel olarak yayımlamaktadır. Bu coğrafi veri tabanında fiziki haritalar önemli rol oynamaktadır.

TOPOMONİ BİLİMİNİN SAĞLADIĞI FAYDALAR NELERDİR ?

Topomoni biliminin sağladığı faydaların başında, hiç görülmeyen veya hakkında hiçbir bilgiye sahip olunmayan ortamları anlamlandırarak, onları görünür kılmak ve böylece de insanın doğayla anlaşmasını, bütünleşmesini sağlamak yer almaktadır. Topomoni; insanın yaşadığı ortam ile bir bütün olmasına yardımcı olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap