Tüm Zamanların En İyi 10 Konser Filmi

Tüm Zamanların En İyi 10 Konser Filmi

Konser filmleri garip ve hırslı bir şeydir, canlı müzikleri hareketli resimlerle birleştirir ve kitleler için sürekli, sadece bir gecelik canlı bir etkinliği sabitler. Asil bir hedef, ama zor bir hedef. İsterseniz, sadece birkaç kamerayı sahneye çekebilir ve çalışır durumda bırakabilirsiniz. Emin olun, birçok konser filmi donuk, düz olarak filme alınmış, sadece para kazanmak için yapılmışlardır.

Bizim sizler için hazırladığımız resmen “Müziği Görsel Bir Şölene Çeviren En İyi 10 Konser Filmi” karşınızda.

En İyi Konser Filmleri

1. “Stop Making Sense” (1984)

Stop Making Sense (1984)

The Talking Heads rock grubu için yenilikçi bir konser filmi. Müzik ve filmin mükemmel bir işbirliği. Öncelikle, müziğin tarihindeki en yaratıcı ve ilginç gruplardan biri olan, hayal gücü yüksek bir konser veren Talking Heads ilk sırada geliyor. Kuzuların Sessizliği ve Philadelphia gibi filmlerde kullandığı karanlığı ve sürüngenliği, karanlık ve ürkütücü bir tavırla, yani genel olarak David Byrne, müzik tarzıyla bir konsere getiren deneyimli Yönetmen Johnathan Demme’da bu işin içerisinde. David Byrne’nin hareketleri, dans eden bas gitaristler, şarkılar.  Shel Silverstein ve Cohen Brothers’ınkine benzer bir hayal gücü olan inanılmaz bir grup.  Sanırım bir dahaki sefere izlediğiniz de kalkıp dans edebilirsiniz.

Tür: Belgesel, Müzik

2.“The Last Waltz” (1978)

Bob Dylan, Joni Mitchell, Muddy Waters, Neil Young, Emmylou Harris, Ringo Starr, Dr John, Van Morrison, Eric Clapton ve Ronnie Wood. İşte sıraladığımız bütün bu yıldızlar bu filmde yer almıştır. Martin Scorsese yönetmenliğini yapmıştır.

3.“Dave Chappelle’s Block Party” (2005)

Dave Chappelle, Brooklyn civarında bir blok parti düzenlemektedir. Buna ek olarak bir grup sanatçı Kanye West, Mos Def, Talib Kweli, Common, Dead Prez, Erykah Badu, Jill Scott, the Roots, Cody ChesnuTT, Big Daddy Kane, gibi isimler de vardır. Chappelle, küçük kasaba Ohio’ya iner ve herkesi partiye davet ederek bilet dağıtır. Hatta onların Brooklyn’e ulaşım ve orada kalma imkanlarını bile organize eder. Müzik, komedi, tarih ve toplu olarak bir araya gelmek kavramları eşsiz bir kutlamalar dizisi yaşanır.

Tür: Belgesel, Müzik

4.“Woodstock” (1970)

Dünyaca ünlü müzik festivali olarak bilinen Woodstock’ın düzenlendiği 1969 Ağustosu. Bethel, New York’ta düzenlenen festivale 1969 yılında yaklaşık 450.000 kişi katılmıştı. 60’ların sonunda oluşan ruhun, belli bir kuşağın hayat tarzlarının ve düşüncelerinin oluşturduğu bir mikro-evreni olarak gözlemlenebildiği bu unutulmaz belgeselin yönetmen koltuğunda Michael Wadleigh bulunuyor. Woodstock’ta o yıl sahne alan Joan Baez, The Who, Joe Cocker, Arlo Guthrie, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane ve Janis Joplin’in performanslarını da görme şansı elde ediyoruz.

Tür: Müzik, Belgesel, Tarihi

5.“Awesome: I Fuckin’ Shot That” (2006)

Awesome: I Fuckin’ Shot That

9 Ekim 2004’te Madison Square Garden’da konserden 50 izleyiciye video kamera verilerek oluşturuldu. İzleyicilere kameraları her zaman açık tutmaları söylendi. Düşük bütçeli bu işlem için, tüm kameralar geri ödeme için satın aldıkları yere iade edildi.

Film ilk olarak 6 Ocak 2006’da görüntüleri çeken hayranlara gösterildi. Aynı ay Sundance Film Festivali’nde gösterildi. 23 Mart’ta ülke genelinde bir gecelik gösterim yapıldı ve daha sonra filme 31 Mart 2006’da genel bir gösterim yapıldı.

6.“MTV Unplugged in New York” (1993)

MTV Unplugged in New York

MTV Unplugged in New York , Amerikalı rock grubu Nirvana’nın 1 Kasım 1994’te DGC Records tarafından yayınlanancanlı bir albümüdür. Albümde MTV Unplugged adlı televizyon dizisi için 18 Kasım 1993’te New York’taki Sony Music Studios’ta kaydedilen akustik bir performans yer alıyor.

Başka bir canlı albüm olan Verse Chorus Verse’nin iptal edilmesinin ardından New York’ta MTV Unplugged , Kurt Cobain’in ölümünden sonra yayınlanan ilk Nirvana albümü oldu .

7.”Gimme Shelter” (1970)

“Gimme Shelter’ yalnızca bir Rolling Stones şarkısı değil, aynı zamanda grubun 1969 yılında yürüttüğü turneyi, özellikle de Altamont Speedway’de gerçekleştirdikleri trajik konseri ele alan bir belgesel yapım. Kuzey Kaliforniya’da yer alan bu bölgede, Woodstock’un dört ay sonrasında organize ettikleri Altamont Speedway festivaline 300 bin müziksever katılır. Rolling Stones’un yanı sıra Tina Turner, Carlos Santana ve Jefferson Airplane gibi müzisyenlerin de sahneye çıktığı festivalin organizatörleri sahne güvenliği için Hell’s Angels adlı grubu görevlendirir. Ancak sonuç tam bir felakete yol açar. Sahneye tırmanmaya çalışan birçok kişi yaralanır, hatta aralarından bir genç hayatını kaybeder…
Albert Maysles, David Maysles ve Charlotte Zwerin’in yönetmenliğini yaptığı film, konserde yaşananları arşiv görüntüleri ve görgü tanıklarıyla ele alıyor.

8.“TAMI Show” (1964)

TAMI Show , American International Pictures tarafından yayınlanan1964 konser filmi . Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den çok sayıda popüler rock’n roll ve R&B müzisyenlerininperformanslarını içerir. Konser28 ve 29 Ekim 1964’te Santa Monica Civic Oditoryumu’nda yapıldı. Yerel lise öğrencilerine ücretsiz biletler dağıtıldı.

9. “Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” (1973)

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

İlk olarak 16 Haziran 1972’de albüm olarak çıkan bir parçanın belgesel olarak çekilmesi ile oluşan bir filmdir. Yönetmenliğini, Donn Alan Pennebaker’in yaptığı film daha sonra David Bowie ve Mick Jagger’in ayrılmasına neden olan filmdir.

10.“Pink Floyd: Live at Pompeii” (1972)

Pink Floyd: Live at Pompeii, 1971 senesinin Ekim ayında Pompeii’de kayıt altına alınmış görüntülerin derlemesiyle ortaya koyulmuş bir belgesel filmdir. Konser için kaydedilen şarkılar arasında One Of These Days, A Saucerful of Secrets ve Echoes gibi ironik parçalar yer almaktadır. Bu film ile ilgili olarak, yönetmenin sevgilisiyle beraber Pompeii’de tatildeyken pasaportunu amfi tiyatroda düşürmesi ve ararken gün batımından etkilenerek mekanın burası olması gerektiğine karar vermesi söylentiler arasındadır. Gerçek olamayacak kadar güzel bu konserlerde David Gilmour, Roger Waters ve Richard Wright’ın performanslarını bugün bile izleyebilmek bazılarımız için rüya gibi!

Tür: Belgesel, Müzik

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER