1. Ana Sayfa
  2. Sözler
  3. Türk Kadını İçin Söylenmiş Sözler; Türk Kadını Resimli Sözleri..!

Türk Kadını İçin Söylenmiş Sözler; Türk Kadını Resimli Sözleri..!

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türk Kadınları için söylenmiş olan en güzel sözleri bu yazımız da sizler için bir araya getirdik. Türk kadınlarına özel söylenen resimli sözleri bu yazımız da bulabilirsiniz.

Her sene 8 MART günü kutlanan Dünya Kadınlar Günü’ne özel en anlamlı resimli sözleri sizler için hazırladık. Kadın ve erkek eşitliği üzerine, sadece Tür kadınına özel olan kısa ve uzun sözleri bu yazıda inceleyebilirsiniz.

EN GÜZEL 8 MART KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ..!

türk kadını ile ilgili sözler

Türk Kadını; Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

türk kadını ile ilgili sözler


Türk Kadını İçin Söylenmiş Sözler; 

Bir Türk Kadını Dünyaya Bedeldir.

Türk kadını cesur, çalışkan, zeki ve çeviktir.

Kadınlarını anlatmaya kelimeler, anlamaya da ömürler yetmez.

Türk kadınları Dünyanın aynasıdır. Fransız Le Monde dergisinin Kasım 1933 kapağında yer alan yazı

Türk Kadınları Kurtuluş Savaşı döneminde cepheye gidecek mermilerin yapımında görev almıştır.

Millî mücadele ruhunu meydanlarda yeşerten ve cephede ön saflarda yer alan Kahraman Türk Kadınıdır.

Dünyada hiçbir Milletin kadını, Türk Milletinin kadın kadar çalışkan değildir. Türk kadınları zeki, güzel ve çalışkandır.

Milletin kaynağı, toplumsal hayatın temeli olan kadın ancak faziletli olursa görevini yerine getirebilir. Mustafa Kemal Atatürk Eşini, kardeşlerini ve üç oğlunu bu vatan için şehit veren anne, son oğlunu da Çanakkale’ye uğurluyor. İşte Türk kadını budur.

Türk kadını geçmişten günümüze Dünya’ya örnek olmuş her hareketiyle taktire şayan bir kimliğe bürünmüştür. Türk kadınının başta kalbi güzeldir.

Kadınlarımızın genel görev ve çalışmalarda paylarına düşen işlerden başka, en önemli, en hayırlı, en faziletli bir ödevleri de “iyi anne” olmalarıdır. Mustafa Kemal Atatürk

Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar. Mustafa Kemal Atatürk

Türkler ateşi, kötü ruhları ve negatif olanı uzaklaştırmak için yakarlar. Ateş, ışığıyla karanlığı yok keder. Hiçbir karanlık, aydınlığı kapatamaz, ama aydınlık karanlığı her daim boğar. Anadolu’yu ışığıyla kadınlar aydınlatacak.

Bu millet, esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki, her devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha yüksek nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir.

İnebolu’dan Ankara’ya öküz sırtında defalarca mühimmat taşıyan, yolda donarak şehit olan Şerife Bacı; cephede, hastanede, mecliste canla başla çalışan Halide Edib; bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Nene Hatun, kadındır.

Türk kadını dünyanın en aydın, en erdemli ve en ağır kadını olmalıdır. Ağır sıklette değil; ahlâkta, erdemde ağır, ağırbaşlı bir kadın olmalıdır. Türk kadınının görevi, Türk’ü düşünüş biçimiyle, kol gücüyle, kararlılığıyla koruma ve savunmaya gücü yeter kuşaklar yetiştirmektir. Başkomutan Atatürk

Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde, Anadolu köylü kadınının üstünde kadın mesaisi zikretmek imkânı yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını ‘Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez. Mustafa Kemal Atatürk

Daha endişesiz ve korkusuzca, daha yanlışsız olarak yürüyeceğimiz yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamızda ortak yapmak, yaşamımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını bilimsel, ahlaksal, sosyal, ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapmak yoludur. Mustafa Kemal Atatürk

Yorum Yap

Yorum Yap