1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Twitter’da Atılan İlk Tweet Nedir? İşte O Tweeti 2,9 Milyon Dolar Karşılığında Bir Türk Satın Aldı..!

Twitter’da Atılan İlk Tweet Nedir? İşte O Tweeti 2,9 Milyon Dolar Karşılığında Bir Türk Satın Aldı..!

2006 senesinin Temmuz ayında aktif olarak yayın hayatına başlayan Twitter üzerinden atılan ilk tweet geçtiğimiz haftalarda açık arttırmaya çıkarak resmen bir Türk’e ait oldu.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’e ait olan ilk tweete en yüksek teklifi veren Sina Estavi, bugün itibariyle açık arttırmanın sona ermesiyle beraber resmen Jack Dorsey’in tweetinin sahibi oldu. 2006 senesinde atılan tweet NFT haline getirilmiş ve Valuables BY Cent üzerinden satışa çıkarılmıştı. Açık artırma birkaç saat önce resmen tamamlandı.

2,9 milyon dolar teklif karşılığında Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in attığı tweet, Sina Estavi’nin oldu. Twitter üstünden attığı Türkçe tweetler nedeniyle birçok kişi Estavi’nin Türkçe öğrenmiş bir yabancı olduğunu düşünüyordu. Kendisi “Aslen Türk’üm” diyerek tartışmalara da son noktayı koymuştu. Bununla beraber Twitter’ın ilk tweetinin Türk’lerde olması da eğlenceli bir gurur kaynağı oldu.

Estavi 3 tweetin daha sahibi;

sina estavi
sina estavi twiteri

Estavi’nin Valuables BY Cent’ten aldığı 3 tweet daha bulunuyor. CryptoCobain isimli kullanıcının attığı 128,88 dolar verdiği 2 tweet ve yine Bitcoin hakkında atılmış kendisinin de etiketli olduğu Eshtebahekhoob isimli Twitter kullanıcısının tweetini 125,85 dolara almış durumda.

Meta verileri ve dijital imzalarına sahip olduğu tweetlerin henüz gelecekte nasıl kullanılabileceği henüz net olarak bilinmiyor ancak bunun bir “dijital koleksiyon” olduğunu unutmayın. Özellikle Jack Dorsey’in tweeti adeta nadide bir parça. Dünya dijitalleşmeye devam ettikçe birçok eski alışkanlığımızda “dijitalleşiyor”. Koleksiyonlar, müzik listeleri, oyun koleksiyonları gibi birçok içerik artık tamamen dijitalleşmiş durumda.

Sina Estavi Kimdir ?

Sina Estavi 2,5 milyon dolarlık tweet iddiası sonrasın Twitter’ın gündemine oturdu. Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in 2006 yılındaki ilk tweetini satışa çıkarmasıyla birlikte farklı isimlerden teklifler geldi. Bu tekliflerden en yükseğini ise Sina Estavi’nin yaptığı iddia edildi. Peki, Sina Estavi kimdir, kaç yaşında?

Sina Estavi, kripto para alım ve satım platformu Cryptoland’in ve Malezya merkezli Bridge Oracle’ın CEO’sudur.

Sina Estavi twitter adresi https://twitter.com/sinaEstavi.

Yorum Yap

Yorum Yap