Uber, cep telefonundan bulunduğunuz yere taksi çağırmanıza yarayan bir uygulamadır. Hayatımızın her alanında bu uygulama iyiden iyiye yer etmeye başladı birçok insanda daha ayrıcalıklı ve konforlu bir hizmet için bu uygulamayı seçiyor. Uber çağırırken gelecek aracın "vıp" yada normal bir araç olacağına siz karar verirsiniz ayrıca gideceğiniz yere göre ücret önceden bellidir. Ödemeler nakit olarak ödenmez indirilen uygulaması üzerinden ödenir bundan dolayı uygulamaya kredi kartınızı tanımlamalısınız.

Uber Şoförü Nasıl Olunur ?

Bu uygulamada şoförler her aldıkları müşteriden para kazanırlar. Kazanacakları ücret ise diğer taksiler gibi müşterinin gideceği mesafeye göre değişiklik gösterir. Ücretler taksi ücretlerine göre daha pahaldır. Gün içerisinde elde edilen gelirin % 25’i Şirkete %75’i ise şoföre kalır.

Uber Şoförü Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Uber Uber şoförü olmak kazançlı bir iştir diyebiliriz. Bunun için başvurunuzu uygulama üzerinden yapmalısınız. Ancak bunun içinde belirlenmiş bazı şartlar var aşağıdaki şartları karşıladığınız ve başvuru yaptığınız takdirde başvurunuz değerlendirilir ve geri dönüşün olumlu olması halinde 15 gün ile 1,5 ay arasında denemeye tabi tutulursunuz . Test aşaması da olumlu olur ise "uber şoförü" olmaya hak kazanmış olacaksınız. Belirlenen kriterler aşağıdaki gibidir ;
 • Sağlık raporu
 • Gerekli konum bilgisine sahip olmak
 • 21 Yaşından büyük olmak.
 • Sicil kaydının temiz olması ve trafik cezası olmaması.
 • 3 yıllık ehliyetli araç deneyimi olması.
Bu kriterlerin yanında hazırlamanız gereken belgeler ise aşağıdaki gibidir;
 1. Sürücü Ehliyeti
 2. Fotoğraf ( fotoğrafınız net görünür şekilde olmalıdır.)
 3. Şoför Kartı
 4. Temiz Sabıka Kaydı
 5. Araç Ruhsatı
 6. Sürücü profil fotoğrafı