Ücretsiz TYT - AYT denemeleri çözmek ister misiniz? 2022 - 2023 ücretsiz TYT - AYT denemesi çöz.

2022 KPSS Ortaöğretim Sınav Giriş Yerleri Belli Oldu 2022 KPSS Ortaöğretim Sınav Giriş Yerleri Belli Oldu

Üniversiteye geçiş sınavı iki aşamadan oluşmakta. Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavları iki farklı oturum olarak farklı tarihlerde gerçekleştirilmektedir. 

TYT puanı ile adaylar yalnızca 2 yıllık yüksekokulları tercih edebilirken, 4 yıllık fakülteleri tercih etmek isteyen adayların AYT sınavına da girmesi gerekmektedir. Çünkü 4 yıllık fakülteler için yerleştirme puanı oluşturulurken TYT’den alınan puanın %40’ı AYT’den alınan puanın ise %60’ı etkili olmaktadır. Dolayısıyla 4 yıllık fakülte hedefi olan adayların hem TYT sınavına hem de AYT sınavına hazırlanmaları gerekmektedir.

18182000_thumbs_b_c_108c6e001515b3cf14959b36d5750833

TYT sınavı 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilgiler ve 20 Fen Bilgisi sorularından oluşmaktadır. Adaylar TYT sınavına hazırlanırken soru sayısının ağırlığı nedeniyle özellikle matematik ve Türkçe derslerine yoğunlaşmaktadır. Sınav hazırlığında konu çalışmak, test çözmek, tekrar yapmak kadar deneme çözmekte büyük önem taşımaktadır. Ücretsiz TYT denemesi çözebilirsiniz. 2022 – 2033 eğitim ve öğretim yılında ücretsiz TYT – AYT denemesi ile 2023 TYT sınavına hazırlanabilirsiniz.

Üniversitlerin taban puanlarını ve başarı sıralaramaları merak ediyorsanız; sizler için hazırlamış olduğumu bu içeriğe göz atabilirsiniz!

AYT sınavında ise adaylar tercih yapacakları alanlara göre çözecekleri soruları belirlemektedir. Çünkü AYT sınavında adayların Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil olmak üzere 4 puan türü hesaplanabilmektedir. Adaylar bu puan türlerinin hepsinden net çıkararak tüm puan türlerini hesaplatabildikleri gibi yalnızca tercih edecekleri alandan soru işaretleyip, net çıkararak yalnızca o puan türünü de hesaplatabilirler. Genel olarak adayların sınav öncesinde üniversite ve bölüm hedefleri belirli olduğu ve yıl içinde de hazırlıklarını bu dersler yönünde yaptıkları için yalnızca belirli puan türlerini hesaplatmaktadır. Hazırlık sürecinde konuları yeterli kavramak, bol test çözmek ve tekrar yapmak büyük önem taşımaktadır. Ancak tüm bunlar kadar deneme çözmek, adayın eksiklerini bilmesi ve eksiklerinin üzerine gitmesi de önem taşımaktadır. Adayın eksiklerini bilmesi için ise en doğru yol kaliteli bir deneme yapmaktır. Ücretsiz TYT AYT denemesi çözebilir ve seviyenizi belirleyebilirsiniz. Sınav sürecinde adayların ilk aylarda her ay bir tane ücretsiz TYT AYT denemesi çözmesi, son iki ay her hafta ve son 2 hafta ise her gün deneme çözmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.