1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifleri
  3. Un Helvası Nasıl Yapılır, En Kolay Un Helvası Tarifi

Un Helvası Nasıl Yapılır, En Kolay Un Helvası Tarifi

Türk mutfağının en güzel lezzetlerinden bir tanesi olan ve özellikle kandil günlerinde, ev hanımlarının özel günlerinde hazırlanan tatlılar arasında yer alan un helvası, evde yapabileceğiniz en kolay tatlılar arasında yer alıyor. Un helvası ölçü kurallarına uyulursa ve dikkatli bir şekilde pişirilirse kıvamı çok daha iyi olacaktır. Bu yazımız da sizler için Mevlid Kandiline özel hazırlayabileceğiniz muhteşem bir un helvası tarifi sunuyoruz.

Hem kokusu, hem de tadı ile büyük küçük herkesin severek tükettiği un helvasının en kolay yapılış şekli için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. En az irmik helvası kadar sevilen nefis tarifler arasında en çok denenen helva tarifi olan Cevizli Un Helvasını sizler de çok seveceksiniz.

un helvası

Un Helvası İçin Gerekli Malzemeler;

100g tereyağı
1 çay bardağı sıvı yağ
2 su bardağı un
Yarım su bardağından biraz fazla ceviz

Şerbetine;

3 su bardağı süt
2 su bardağı şeker

Yapılışı;

1. İlk olarak helvamızın şerbeti için ocakta bulunan derince bir  tencereye 3 su bardağı sütü alalım üstüne ise 2 su bardağı şekeri ilave ederek süt ılınıp şeker eriyinceye kadar karıştıralım.
2. Şeker eridikten daha sonra ise şerbeti ocaktan alalım.
3. Tencereye 100g tereyağını ve 1 çay bardağı sıvıyağ alalım, yağ eridikten sonra 2 su bardağı unu ekleyerek kavurmaya başlayalım. Helvamızı kavurma süresi önemli, kavururken süre tutabilirsiniz biz helvamızı toplam 15 dk kavurduk. Yarım ölçü yaparsanız 10 dakika kavurmak yeterli olacaktır.
4. Un yeterince kavrulunca yarım su bardağından biraz fazla cevizi de ekleyip yaklaşık 1-2 dakika daha helvamızı kavurmaya devam edelim.
5. Kavrulan una hazırladığımız şerbeti ilave edelim.. Helva şerbetini çekip kıvam alıncaya kadar helvamızı karıştıralım.
6. Helvamızı ocaktan alalım ve sıcakken şekil vermesi kolay olduğu için kaşıkla şekil vererek servis tabağına alalım. Biz iki kaşıkla sıkıştırarak şekil verdik siz dilediğiniz şekilde servis edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap