Üniversitelerin taban puanları ve başarı sıralarını merak ediyorsanız; sizler için 2023 yılının bir listesini hazırladık!

Üniversite öğrencisi adayı olan gençler bir yıl süresince çok zorlu bir maratondan geçmektedirler. Üniversite sınavı hazırlığı hem mental olarak hem de psikolojik olarak oldukça zor bir süreci oluşturmaktadır. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra belirli bir zaman dilimi içerisinde tüm öğrenilenler test edilmektedir. Dolayısıyla bu süreç adayın hem sınav hazırlığı sürecinde hem de sınav esnasında çok komplike olması gereken bir süreçti.

KPSS 2022 Geometri Sorusu Dikdörtgenin Alanı Kaç Birim karedir? KPSS 2022 Geometri Sorusu Dikdörtgenin Alanı Kaç Birim karedir?

Sınavdan belirli bir puan aldıktan sonra doğru tercih yapmakta en az sınav hazırlığı kadar önem taşımaktadır. Her yıl birçok aday yanlış tercihler nedeniyle puanından daha düşük yerlere gitmekte ya da açıkta kalmaktadır. Bunun için üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları 2023 yılında tercihlerde dikkat edilmesi gereken ilk unsurdur.

Üniversite tercihi yaparken 2 yıllık yüksekokullar ve 4 yıllık fakültelerin tercihleri farklı kriterlere göre yapılmaktadır. 2 yıllık yüksekokul tercihlerinde okulların taban puanı önem arz ederken, 4 yıllık fakülte tercihlerinde okulların başarı sıralamaları önem taşımaktadır. Dolayısıyla bu kriterleri göz önünde bulundurarak tercih yapmamız gerekmektedir. Üniversitelerin taban puanları ve başarı sıralamaları 2023 internetten ulaşabilirsiniz.

universite-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari

2 Yıllık Yüksekokul Tercihleri

2 yıllık bölüm tercih edecekseniz bakmanız gereken kriter bölümün başarı sıralaması değil taban puanıdır. 2 yıllık bölümlerde puana göre tercih yapmamızın sebebi; 4 yıllık fakülte tercih edecek olan adayların da TYT puanının hesaplanması ve TYT sıralamaları içerisinde yer almasıdır. Öyle ki TYT sıralamasında çok önde olan adayların birçoğu hiç 2 yıllık bölüm tercihinde bulunmamaktadır. Dolayısıyla bizim için önemli kriter puan olmalıdır.

4 Yıllık Fakülte Tercihleri

4 yıllık fakülte tercih edeceksek bakmamız gereken ana kriter bölümün bir önceki yıl taban başarı sıralamasıdır. Sıralamalar elbette ki her yıl değişmektedir. Ancak kendi sıralamamızın %20’ye kadar altını ve %20 ye kadar üstünü yazarsak açıkta kalma ihtimalimizde düşecektir. Ayrıca Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Öğretmenlikler için tercih sıralama şartı bulunmaktadır. Bu sıralamanın üstündeki adayların bu bölüme tercih vermesi mümkün değildir. Dolayısıyla tercih yaparken üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları 2023 göz önünde bulundurularak tercihler yapılmalıdır.