1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Uno Oyunu Nasıl Oynanır ? Uno Oyunu Kuralları Nelerdir ?
Trendlerdeki Yazı

Uno Oyunu Nasıl Oynanır ? Uno Oyunu Kuralları Nelerdir ?

Uno Kart Oyunu

Pandemi dönemi nedeni ile fazla vakit geçirdiğimiz evlerimizde farklı farklı oyunlar ile boş zamanlarımızı değerlendirebiliriz. Bu kapsamda son zamanların en çok oynanan oyunları arasında yer alan Uno oyunu nasıl oynanıyor, una oyunu kaç kişi oynanır ve oyun kuralları nelerdir gibi sorularınızı bu yazımız da yanıtlamak istedik.

Uno oyunu, en az 2 kişi ile oynanan Amerika menşeli bir oyun olarak biliniyor. Kuralları son derece basit olan Uno oyunu 6 yaştan itibaren her yaştan kişinin eğlenceli vakit geçirmek için oynayabileceği oyundur. İnternet üzerinde ya da oyuncak satan mağazalarda kolayca bulabileceğiniz UNO oyununda temel kural elindeki kartları bitirmektir. Toplamda 4 ana renk ve 108 karttan oluşan bu oyun sarı, yeşil, kırmızı ve mavi renklerdeki kartlarda 0’dan 9’a kadar rakamlar bulunuyor. Bunlar oyunun devamlılığını sağlayan kartlardır. Bu kartların dışında da 5 farklı kart bulunmaktadır. Bunlar 2 Kart çekme, 4 farklı renkten 2’şer kart çekme, pas geçme, joker ya da 4kart çekmedir.

Uno Oyunu Nasıl Oynanır ?

Öncelikle her oyuncu arkası kapalı olan kartlardan birer tane kart seçiyor. Yüksekten en düşüğe doğru olacak şekilde en yüksek olan 1. olacak şekilde kartlar dağıtılmaya başlanır. Her oyuncuya 7 tane kart verilir. Kalan kartlar kenara alınır. O kartlara çekme desteği deniliyor. Çekme destesindeki en üstte kart açılır ve soldan başlayacak şekilde oyuna devam edilir. Atılan kartlarla eşleşebilen kartların atılması istenir. Böyle bir durum olmaması durumunda oyuncu, desteden kart alarak eli pas geçer. Böylelikle oyuncuda kartlar birikmeye başlar.

Kartların hızlı bir şekilde atılması ve elde hiç kart kalmaması oyun amacını oluşturur. Kartların atılabilmesi için ise ya rakam ya da rengin aynı olması gerekir. Ortaya yeşil atılmış ise yeşil renkli bir kart atılarak elden çıkarma yapılır. Oyun sırayla devam etmesine rağmen hem renk hem de sayının aynı olması durumunda sıranın gelmemesine rağmen oyuncu devreye girebilir.

uno oyunu nasıl oynanır

UNO OYUN KURALLARI NELERDİR?

Uno oyunu kurallardan oluşan bir oyundur. Bunlar şu şekilde;

2 Kart Al: Kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o el oynayamaz. Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “2 Kart Al” kartı ile eşleşmesi olursa oynanabilir.

Yön Değiştir: Bu kart ile oynandığında oyunun yönü değişir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişir – ya da tersi).

El Geçer: Bu kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu “atlanır” (yani o el oynayamaz).Joker: Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir.

4 Kart Al & Joker: Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir. Ayrıca kartın sahibinden sonraki oyuncu çekme destesinden 4 tane kart çeker ve o el oynama hakkını kaybeder.

El Değiştir: Bu kart kullanıldığında kullanan kişi kendi destesini istediği desteyle değiştirebilir.

İçi Boş Kağıt: Destede üç tane bulunan bu kartlara istediğiniz kuralları yazarak oynayabilirsiniz.

Oyun Nasıl Bitiyor ?

Sondan bir önceki kartı oynanıldığında, elde tek kart kaldığının belirtilmesi için oyuncu “UNO” diye bağırması gerekir. Bir oyuncunun elinde kart kalmadığında tur biter.Puanlar yazılır ve 500 puana ulaşan oyuncu olana dek oyun tekrar eder.

Oyunun Puanlaması Nasıl Yapılır?

Üzerinde sayı olan tüm kartlar:Kendi değerleri (0-9 Puan)2 Kart Al: 20 PuanYön Değiştir: 20 PuanEl Geçer: 20 PuanJoker: 50 Puan4 Kart Al & Joker: 50 Puan

Uno Oyunu 2021 Fiyatları Ne Kadar ?

Kendi eviniz de hem çocuklarınız ile hem de misafirleriniz ile oynayabileceğiniz Uno kart oyunu 2021 güncel fiyatı 15 TL civarında değişiyor.

Kaynak: (1)

Yorum Yap

Yorum Yap