1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Uyuz Hastalığı Nedir ? Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemi Nedir?

Uyuz Hastalığı Nedir ? Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemi Nedir?

Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen ve insanlar arasında artış gösteren uyuz vakaları, oldukça bulaşıcıdır. En çok bilinen özelliği olan kaşıntı, çok rahatsız edicidir ve özellikle akşam saatlerinde kendini daha çok hissettirir. Okul, hastane, askeri kışla, bakım evi gibi ortak yaşam alanlarında özellikle daha fazla yayılım gösterir bu durumlarda eşyaların ortak kullanımı çok tehlikelidir. Son zamanlarda ülkemizde de uyuz vakalarının arttığı haberleriyle karşılaşıyoruz bunun üzerine vatandaşlar uyuz nedir ? belirtileri nelerdir ? nasıl bulaşır ? gibi soruların cevabını aramaya başladı. Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda…

Uyuz Nedir?

Uyuz hastalığı, tıpta skabies olarak tanımlanan ve tüm dünyada görülen bir çeşit cilt hastalığıdır. Halk arasında uyuz böceği olarak bilinen akarın tam adı “sarcoptes scabiei von hominis” olan bir akarın neden olduğu hastalık, kaşıntı ve döküntüdür. Akarın cilt altına yerleşmesiyle oluşan rahatsızlık; el, parmak araları, koltuk altı gibi bölgelerde belirtilere yol açar.  Çıplak gözle görülmesi neredeyse mümkün olmayan bu akar türü, kişinin cildine teması sonucu cilt altına geçer.  Yaklaşık 1-2 ay kadar ömrü bulunan akar, cildin katmanlarından ilerlemeye devam eder bu süre boyunca sık sık yumurtlar yayılır ve dışkılar.
Bırakılan yumurtalar bir süre sonra yeni akarların ortaya çıkmasına neden olacağında rahatsızlık bir süre sonra kendiliğinden geçmez mutlaka tedavi edilmelidir. Genelde el, ayak, parmak araları, bilek, dirsek içi, koltuk altı, göbek çevresi gibi alanlarda görülen akarlar, cildin kızarıklık gibi reaksiyon göstermesine ve kaşıntıya yol açar. Uyuz belirtileriniz varsa sıcak temastan kaçınmalısınız sıcak duş döküntü ve kaşıntınızın artmasına sebep olabilir.
Uyuz belirtisi gösteren kişilerin mutlaka hekime giderek tanı ve tedavi alması önerilir. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda tedavi olduğunuzda bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz aksi takdirde şikayetleriniz artacaktır.
uyuz nedir

Uyuz Belirtileri Nelerdir ?

Uyuz hastalığının en belirgin ve yaygın belirtisi  kaşıntı ve cilt yüzeyinde kızarıklık oluşumudur.
Kaşıntı, sıklıkla parmak araları başta olmak üzere, el, ayak, bilek, dirsek, göbek, bel, kalça, koltuk altı bölgelerinde olur.
Cilt yüzeyinde, uzunluğu 1 ila 10 mm. boyutunda renkli çizgiler oluşabilir.
Uyuza neden olan akarın cildin üst katmanında açtığı tüneller zamanla cilt yüzeyinden çıplak gözle görülebilir.
Gün içerisinde rahatsız edici kaşıntı özellikle gece saatlerinde şiddetlenir cilt tahriş olur .
Ciltte içi sıvı dolu lezyonların oluşur.
Akarın oluşturduğu cilt tünellerinin uç kısımlarında siyah noktayı andıran görünümlerin oluşur.
Cildiniz hassaslaşır kızarıklık ve döküntüler ortaya çıkar.
uyuz nedir

Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyuz hastalığının tedavisi için hekiminize başvurmalısınız , hekiminiz cilt yüzeyine uygulanan kremler reçete edebileceği gibi  oral yolla alınan ilaçları da reçete edebilir.
Krem ve losyon gibi ürünlerden oluşan ilaçlar, temiz vücudunuza yatmadan önce boyundan aşağı doğru tüm vücuda uygulanıp sabaha kadar bekletilir.
Sabah uyanıldığında ise duş alınmalıdır. Bu şekilde uyuz ilacı ile yapılan tedavi, en az 1 hafta boyunca tekrar edilir. Doktorunuzun yönlendirmesi üzerine tedaviyi bitirmelisiniz.
Bazı vakalarda ise bu tedavi yöntemi, oral ilaçlarla desteklenir. Böylece uyuz belirtileri daha çabuk şekilde hafifler.
Hekim tarafından reçete edilen ilaçlar, hekim ile belirlenen süre ve dozda kullanılmaya devam edilmelidir.
Yorum Yap

Yorum Yap