1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Valsalva Manevrası Ne İçin ve Nasıl Yapılır ?

Valsalva Manevrası Ne İçin ve Nasıl Yapılır ?

Valsalva Manevrası

Valsalva manevrası, otonom sinir sistemi (ANS) ile ilgili bir sorunu teşhis etmeye yardımcı olmak için kullanılabilecek bir nefes alma tekniğidir. Kalbiniz çok hızlı atmaya başlarsa, normal bir kalp atış hızının geri kazanılmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir.

17. yüzyıl İtalyan doktoru Antonio Maria Valsalva’nın adını taşıyan teknik, solunum yollarınız tıkandığında nefes vermeyi denemenizi gerektirir. Kulaklarınızdaki hava basıncını dengelemeye yardımcı olmak için Valsalva manevrasının bir versiyonu da kullanılabilir.

Ağzınızı kapatmanın ve burnunuzu sıkıştırmanın yanı sıra, sanki bir bağırsak hareketi yapıyormuş gibi aşağı doğru eğilirsiniz. Manevra, kalp atış hızınızda ve kan basıncınızda birkaç hızlı değişikliğe neden olur.

Doğru ve güvenli ama etkili bir süre boyunca yaptığınızdan emin olmak için önce bu tekniği bir doktor gözetiminde denemelisiniz.

Valsalva Manevrası Nasıl Yapılır ?

Valsalva manevrasını gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyin:

#1; Burnunuzu kapalı tutun.
#2; Ağzınızı kapatın.
#3; Bir balonu şişiriyormuş gibi nefes vermeye çalışın.
#4; Bağırsak hareketi yapıyormuş gibi aşağı doğru eğilin.
#5; Bunu yaklaşık 10 ila 15 saniye yapın.
Valsalva manevrası oturarak veya yatarak yapılabilir. Doktorunuza sizin için hangi yaklaşımın doğru olduğunu sorun.

valsalva manevrası
foto kaynak: prof. dr. mehmet kanadaşı

 


Valsalva Manevrası Zararları Var mıdır ?

Valsalva manevrası her türlü kardiyovasküler problemi tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Yüksek tansiyonunuz varsa ve inme veya kalp krizi için yüksek risk altındaysanız bu tekniği kesinlikle denemeyin .

Aritmi olarak da bilinen kalp ritmi sorununuz varsa, bu tekniği denemeden önce doktorunuzla konuşun .

Hızlanan bir kalbi yavaşlatmak için manevrayı birkaç kez denerseniz, ancak taşikardinizden kurtulamıyorsanız, acil servise gidin. Ayrıca, olağandışı hızlı kalp atışınız varsa ve göğüs ağrınız , nefes darlığınız veya baygınlık hissediyorsanız acil servise gitmelisiniz .

Kulaklarınızı temizlemek için Valsalva manevrasını denemek de dikkatli yapılmalıdır. Çok fazla nefes vermeye çalışırsanız, kulak zarını yırtabilirsiniz .

Yorum Yap

Yorum Yap