Gürcistan'dan Türkiye'ye göç eden ve son yıllarda Karadeniz bölgesinde yaygın olan vampir kelebek, İstanbul'da da üremeye başladı. Beykoz’da bulunmakta olan evleri istila etmeye başlayan vampir kelebekler büyük bir paniğe neden oldu.

Vampir Kelebek Nedir?

Vampir kelebek yaygın olarak sahte kelebekler olarak da bilinir. Vampir kelebek 1851 yılında keşfedilmiştir ve yaygın olarak Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde görülmektedir. Dişi vampir kelebek yaklaşık 10,5 mm uzunluğunda ve yaklaşık 14,5 mm kanat açıklığına sahiptir. Erkek vampir kelebekler yaklaşık 8,8 mm uzunluğunda, 13 mm kanat açıklığına ve dişilere göre biraz daha açık kanatlara ve protoraksa sahiptir. Erkek ve dişi bireylerin kanatlarında iki yan şerit bulunur, ön kısmı çok daha kısa ve açık gridir. Alt kanat yapısı bantsız bir yapıdadır ve aynı zamanda şeffaftır. Kanat çatı şeklinde kalır. Yumurtalar 0.97 mm uzunluğunda ve 0.46 mm genişliğinde, oval ve soluk renklidir. Yumurtalar, konağın kabuğunun içinde boncuklar gibi düzenlenmiştir. [caption id="attachment_47090" align="alignnone" width="1024"]Vampir Kelebek Nedir, Zararları Neler? Vampir Kelebek Nedir, Zararları Neler?[/caption] Gövde genel olarak açık gridir ve ten rengi lekeler vardır. Erişkinlerde olduğu gibi, beslenmek için de batma ve emme ağız yapıları evrimleşmiştir. Karın ucunda, vücut uzunluğundan biraz daha uzun olan, beyaz renkli ve dokunulduğunda dökülebilen uzun mumsu filamentler vardır. Yetişkinler ve periler rahatsız edildiklerinde zıplayabilirler. Periler, karınlarının ucundaki tüyleri yavaşça yere inmek için paraşüt olarak kullanırlar. Sıcaklığa bağlı olarak, larvalar yaklaşık mayıs ayı ortalarına doğru yumurtalardan çıkmaya başlar ve beş larva evresinden sonra ilk erginler Temmuz ayı başlarında görülür. Yumurtadan çıkan güveler, yumurtalarını otların ve çok yıllık bitkilerin sürgünleri ve yanal sürgünleri üzerine Ağustos ayı başlarında bırakır ve yılda bir kez yavru verir.

Vampir Kelebek Zararlı Mıdır?

Vampir kelebek zararları konusuna gelince, bu hayvanlar insanlara karşı zararsızdır. Erginler ve larvalar ise tek yıllıkların, çok yıllıkların sürgün ve meyvelerinin toprak üstü kısımlarını emer ve zarar verir. Erginler ise kuru konak tomurcukları ve bitkinin yumurtalarını bıraktıkları diğer kısımlarıdır. Ayrıca beslediği bitkilerin tatlı bir madde salgılamasına neden olarak fumagini indükler.