Halk arasında damar iltihaplanması olarak bilinen vaskülit bi çeşit damar hastalığıdır. Vaskülit çok çeşitli bir hastalıktır kimileri hafif kimileri ağır seyredebilir ancak çeşitlerinin birçoğu çok ender rastlanır. Vaskülitlerin erken teşhisle tedavisinin başlaması çok önemlidir böylece ağırlaşması önlenebilir. Ancak öyle çeşitleri vardırki erken dönemde hiçbir şekilde semptom vermez belirtileri anlayamadığınız için hastalık ilerler ve tedavileri komplike hale gelebilir. Bu durumu önlemek için vaskülit belirtilerini bilmelisiniz ve en ufak bir belirtide doktorunuza başvurmalısınız. Uzmanlar, genetik ve çevresel faktörlerin de vaskülitlerin oluşumunda rol oynadığını belirtmiştir ancak bu hastalığın hangi nedenden dolayı oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Vaskülit hemen her yaş ve cinsiyetten insanda görülebilir. Ancak hastalık sadece bazı gruptaki kişileri daha çok etkilemektedir. Vaskülit rahatsızlığının çocuklarda görülen durumuna kawasaki adı verilir. Bu rahatsızlık akciğer, sinir ve deri gibi vücuttaki tüm dokulardaki kan akışının azalmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı da hastalık vücudun birçok bölgesine yayılıp etkileyebilmektedir. Vaskülitin yirmiye yakın çeşidi vardır; genellikle her türün etkilediği organ değişiklik gösterdiği için, belirtileri ve tedavi yöntemleri de farklıdır. Behçet Hastalığı, buerger hastalığı, Churg-Strauss Sendromu, Kriyoglobulinemi, Dev Hücreli Arterit, Henoch-Schonlein Purpurası, Kawasaki Hastalığı, Takayasu Arteriti bunlardan en sık rastlanan türlerdir. Vaskülit Hastalığı

Vaskülit belirtileri nelerdir?

Vaskülit hastalığının çeşidine göre belirtiler de değişecektir ancak ateş, baş ağrısı, ciltte kızarıklık, lezyon , yorgunluk ve halsizlik, kilo kaybı, eklem ağrıları en yaygın belirtiler arasındadır. Vaskülit rahatsızlığından sindirim sisteminin etkilenmesi durumu oluşabilir buda mide ve bağırsak düzeni bozulur. Ülser ve gastrit gibi durumlar meydana gelebilir ve dışkılama sırasında kan görülebilmektedir.

Vaskülit tedavi yöntemleri nelerdir?

Vasküliti tedavisine başlamadan önce ilk olarak hastalığın çeşidi doktorunuz tarafından belirlenmelidir çünkü tedavinin süresi ve dozu hastalığın türüne göre değişiklik göstermektedir. Tedavi için bağışıklık baskılayıcı ilaçlardan yardım alınabilir.Ciddi vaskülit vakalarının tedavisinde Siklofosfamid adlı ilaç kullanılır. Vaskülit çok ciddi bir durumda değilse ilacın dozuda azalır. Bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir. Vaskülit hastalığı şiddetli ise vaskülitin vücuda verdiği hasarlar bazı durumlarda yalnızca cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Bu operasyonların en yaygınları arasında bypass greftleme vardır. Bypass greftleme yöntemin amacı tıkanan kan damarının etrafından kan akışının sağlanmasını kolaylaştırmaktır. Hastalığın nerede olduğunu anlamak için sinüs cerrahisi veya böbrek nakli de uygulanan cerrahi yöntemler arasındadır. Siz de kendinizde vaskülit belirtilerinin bir ya da birden fazlasını görürseniz en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız. Vakit geçmeden tedaviye başlamalısınız. Tedavi ile hastalık farklı yerlere etki etmeden daha kısa sürede başarılı sonuçlar alabilirsiniz.