1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Vazelin Yüze Sürülür mü ? Vazelinin Faydaları Nelerdir ?

Vazelin Yüze Sürülür mü ? Vazelinin Faydaları Nelerdir ?

Vazelin kolayca yayılabilen mineral ve balmumu karışımıdır. 140 yılı aşkın süredir yaralar, yanıklar ve tahriş olmuş ciltler için iyileştirici bir merhem olarak kullanılmaktadır. 7’den 70’e herkesin mutlaka evinde bulundurduğu vazelin geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar geldi. Genellikle kuruyan ellere çözüm olduğu bilinen vazelinin yüze de faydaları olduğunu bilir muydunuz?

Vazelini yüzünüz için nemlendirici olarak kullanmak güvenlidir, fakat bunu yapıyorsanız bilmeniz gereken bazı durumlar var.

Vazelinin yaptığı şey mevcut nemi cildinize sızdırmaz hale getirmektir. Ayrıca, uygulandığı yerde bir conta veya bariyer oluşturarak yaralanmış veya tahriş olmuş cildi korur. Bu bariyer ile vazelin ciltten ne kadar nem kaybedildiğini etkili bir şekilde azaltır.

Vazelin cildinizin nem kaybetmesini engeller, bu nedenle bazı harmanlanmış vazelin ürünleri aslında nemlendirmede daha etkili olabilir.

vazelin yüze faydaları nelerdir


Vazelinin Yüzünüz için faydaları Nelerdir ?

Makyaj Temizleyicisi Olarak Kullanılabilir;

Vazelin petrol bazlı olduğu için hemen hemen her türlü makyajı nazikçe ve basitçe çözer. Bazı makyaj temizleyicilerin aksine vazelinin göz çevrenizde kullanımı güvenlidir. Su geçirmez maskarayı çıkarmada özellikle iyidir.

Nemi hapseder;

Vazelin, cildinizi tahriş edebilecek başka bileşenler eklemeden yüzünüzdeki herhangi bir nemi hapseder. Uyumadan önce uygulanan bir Vazelin tabakası, yüzünüzün doğal nem ve yumuşaklık düzeyini geri kazanmasına yardımcı olabilir.

Küçük kesikleri ve sıyrıkları iyileştirin;

Vazelin, uyguladığınız cilt bölgesini kapatan koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu koruyucu bariyer, iyileşmeyi kolaylaştırır ve bakterilerin iyileşmeye çalışan bir yarayı istila etmesini engeller.

Çatlamış dudakları korur;

Soğuk rüzgar veya sıcak güneş gibi çevresel faktörler dudaklarınızı hızla kurutabilir. Vazelin dudaklarınıza uygulandığında ağzınızın çevresindeki hassas cildi korur. Aynı zamanda tat ve parfüm içermez, bu nedenle çoğu insanın onu kullanmaktan alerjik reaksiyon alma konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

Kaşları şekillendirir;

Kaşlarınızı şekillendirmek için vazelini kullanabilirsiniz. İster yüksek bir kavis ister kaşlarınızla daha doğal, dolgun bir görünüm tercih edin, kılları yerine oturtmak ve yerinde kalmasını sağlamak için ince bir Vazelin tabakası uygulayabilirsiniz.


Kronik cilt rahatsızlıkları için vazelin Kullanımı;

Gül hastalığı;

Rosacea, yaygın bir iltihaplı cilt hastalığıdır. Rosacea’nın tetikleyicileri ve semptomları vakadan duruma büyük farklılıklar gösterir, ancak dermatologlar tarafından yapılan araştırmalar , vazelin gibi tıkayıcıların güvenli ve hatta rosacea hastaları için faydalı olduğunu göstermektedir. Vazelinin “tıkayıcı” özelliği, kırmızı ve iltihaplı cildi korur ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

Sedef hastalığı;

Cildiniz kuruysa sedef hastalığının ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Sedef hastalığı semptomlarını sıklıkla gördüğünüz bölgelere vazelin uygulamak iyi bir proaktif önlemdir. Günlük kullanım için pratik olmasa da, vazelin kullanarak cildinizi tahriş etmeden yüzünüzdeki nemi kapatabilirsiniz.

Sedef Hastalığının Tedavisi İçin Daha Çok Makale..!


Yanıklar İçin Vazelin Kullanmak Güvenli midir ?

Vazelin, yüzünüzdeki güneş yanığı veya güneş hasarını tedavi etmek için acil bir önlem olarak kullanmak güvenli değildir. Vazelin yağ bazlıdır, yani ısıyı kapatabilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

Sivilceler İçin Vazelin Kullanmak;

Akneye eğilimli bir cildiniz varsa vazelin daha çok tetikleyebilir. Aktif bir koparma yaşıyorsanız yüzünüze vazelin sürmeyin. Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, başka birçok nemlendirme seçeneği vardır. Sizler için araştırdığımız bazı sivilce kremleri için tıklayınız.


Vazelin kuru cilde iyi gelir mi?

Vazelin güvenlidir ve hatta kuru ciltte kullanılması özellikle tavsiye edilir. Tıkayıcı özelliklerinden dolayı vazelin , yıpranmış ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir . Özellikle göz kapaklarınızdaki ince cilt için kullanışlıdır. Çoğu üründen farklı olarak vazelinin göz çevrenizde kullanımı güvenlidir.

Vazelin yağlı ciltler için iyi midir?

Yağlı cildiniz olsa bile vazelinin kullanımı güvenlidir. Ancak ağır, yağlı vazelin hissi, cilt bakımı rutininizde hedeflediğiniz şey olmayabilir, özellikle de yağlı veya aşırı yağlı bir cildiniz varsa.

Vazelin ayrıca uyguladığınızda cildinizdeki yağ veya sebumu da kapatacaktır, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

Yorum Yap

Yorum Yap