Vertigo nedir? Vertigo nasıl belli olur, belirtileri nelerdir? Vertigo olduğumu nasıl anlarım Vertigo online testi Vertigo doktor tavsiyeleri 2022

Vertigo, sanki dönüyormuşsunuz gibi ya da çevrenizdekiler dönüyormuş gibi hissedebileceğiniz bir baş dönmesi türüdür. Genellikle periferik vestibüler sistem bozukluğundan kaynaklanır ve tüm yaş gruplarında görülür, ancak kadınlarda daha yaygın olabilir. Bazen, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) olarak bilinen şey olabilir, bu temelde pozisyon değiştirdiğinizde bazen baş dönmesi anlamına gelir Ancak başka durumları da gösterebilir, bu nedenle vertigo yaşıyorsanız doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Semptomları Kontrol Etme


Baş dönmesi ve dengesizlik duygularına dikkat edin. Vertigo'nun birincil semptomları baş dönmesi ve dengesizlik hissini içerir. Kendiniz dönüyormuş gibi hissediyorsanız veya çevreniz dönüyorsa, bu vertigoya işaret eder. Düşecekmiş gibi hissetmek veya kendinizi dengeleyememek de baş dönmesini düşündürür. okubak.com

Dildeki Çatlaklar (Yarıklar) Nasıl Geçer? Dildeki Çatlaklar (Yarıklar) Nasıl Geçer?

Baş dönmenizin başınızı hareket ettirmekle ilgili olup olmadığını belirleyin. Başınızın pozisyonunu değiştirmek genellikle baş dönmesi veya vertigo semptomlarını artırabilir. Uzanmak, yatakta dönmek, eğilmek ve başınızı yana yatırmak gibi günlük aktiviteler baş dönmesine veya mide bulantısına neden olabilir. 
Bu tür tekrarlayan pozisyonel baş dönmesinin en yaygın nedeni Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo'dur (BPPV)
Bu semptomlara vestibüler kraniyal sinirin iltihaplanması neden olabilir, bu nedenle doktorunuzu ziyaret etmeniz ve kesin bir teşhis almanız önemlidir.

Mide bulantısı ve kusmaya bakın. Kararsızlık hissi midenizi bulandırabilir. Buna karşılık, bu kusmanıza neden olabilir. Baş dönmesine ek olarak bu semptomları fark ederseniz, muhtemelen vertigonuz var demektir.

Uyuşma, halsizlik veya geveleyerek konuşmaya dikkat edin. Vücudunuzun bazı kısımları uyuşmuş veya zayıf hissediyorsa veya baş dönmesi semptomlarıyla birlikte yürümekte zorlanıyorsanız, daha ciddi bir rahatsızlığınız olabilir. Ayrıca, konuşmanızın bozuk olup olmadığına dikkat edin, bu felç veya geçici iskemik atağa işaret edebilir.

Semptomlarınızın tekrar edip etmediğini anlayın. Bu semptomları uzun bir süre yerine sık sık yaşıyorsanız, vertigodan muzdarip olabilirsiniz. Tekrarlayan baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, dengesizlik ve işitme kaybı ataklarınız varsa, Meniere hastalığından muzdarip olabilirsiniz. 
Bu hastalığın diğer belirtileri arasında kulaklarınızda çınlama veya kulaklarınızda dolgunluk hissi yer alır. Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuza görünün.

Doktorunuza görünün 

Belirtilerinizi yazın. Doktorunuzla konuşmaya hazır olabilmeniz için belirtilerinizi önceden yazmanız yardımcı olabilir. Örneğin, semptomların ne zaman daha kötü olduğunu ve ne sıklıkla sahip olduğunuzu not edin. Böylece doktora gittiğinizde unutmazsınız.

Ayrıca, kulak çınlaması veya işitme güçlüğü gibi ilgili semptomları not edin.