1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Vişne Lekesi Nasıl Çıkar ? Vişne Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Vişne Lekesi Nasıl Çıkar ? Vişne Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte sıkça tüketilen vişneler heryere leke bırakmasıyla birçok ev hanımının korkulu olan rüyasıdır. Bu tarz lekeler için neler kullanılacağını ve nasıl temizleme işlemi yapılacağını bilmek işinizi çok kolaylaştıracak. Özellikle kırmızı renk pigmentasyonu yüksek bir meyve olan vişne lekesi kumaş liflerinin tam içerisine işleyerek kalıcı ve çıkarılması zorlu leke haline dönüşebiliyor. Kıyafette halılarda ve döşemelerde oluşabilecek bu lekelerin kalıcı olmasını engellemek ve eşyalarımızı kullanmaya devam edebilmek için temizliğini kolaylaştıracak pratik bilgileri sizler için hazırladık. İşte vişne lekesini çıkaracak pratik bilgiler !

VİŞNE LEKESİ ÇIKARMA YÖNTEMLERİ :

Sıvı deterjan: 

Leke çıkarma işlemine başlamadan önce kumaşın üzerindeki lekeyi kumaşa zarar vermeyecek keskin olmayan bir bıçak yada spatül ile iyice kazıyın. Daha sonra lekeyi kumaşı soğuk suyla ıslatın. Üzerine sıvı deterjan ekleyip köpürtün iyice ovalayın. Kumaşı soğuk suyla durulayıp aynı işlemi lekenin rengi açılana kadar yapmaya devam edin. Ardından çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Sirke :

Leke oluşumunun üzerinden zaman geçtiyse ve leke kurumuşsa sirke kullanmanızı tavsiye ederiz. 2 fincan sıcak su ile 2 çorba kaşığı beyaz sirkeyi karıştırın. Bu karışımı temiz bir bez yardımıyla lekenin üzerine sürüp iyice  ovalayın. Sıvı lekenin üzerini tamamen kaplayana kadar karışımdan döküp çitileyin. Ardından leke olan yeri soğuk su ile durulayın. Leke tamamen çıkana kadar işlemi tekrarlamaya devam edin lekeyi silerken sıcak su kullanmaya özen gösterin su soğuduğunda tekrar ısıtın. İşlem bittiğinde kumaşı doğal halinde kurumaya bırakın.

Tuz :

Lekenin bulunduğu bölgeyi önce bi tutam tuz ile ovalayın. Kalan leke artığı tuza bulaşmış ise aldığınız tuzu değiştirin renk almaması önemli. Lekenin rengi açılınca sıvı deterjan ve temiz bir bez ile işlemi tekrar edin. Daha sonra çamaşır makinanızın uzun programında yıkayın ve doğal yollarla kurumasını sağlayın.

Vişne Yaprağı :

Bu tarz meyve lekelerini kendi yaprağı ile çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Elinizde vişne yaprağı yada karadut yaprağı varsa rondodan geçirip sürülebilecek hale getirin. Önce lekenin üzerinde iyice ovun daha sonra su dolu leğenin içine yaprakları koyun ve lekeli kumaşı içine atın iyice bastırıp bir gece boyunca bekletin. Lekenin gittiğini göreceksiniz…

kan lekesi nasil cikartilir
Önerilen Yazı
Kan Lekesi Nasıl Çıkar ? Evde Kurumuş Kan Lekesi Çıkartma Yöntemleri!
Yorum Yap

Yorum Yap