İlginç Bilgiler

Vücudun Hangi Bölümünde Kan Bulunmaz?

Kornea, gözlerimizin optik gücünün çoğundan sorumludur. Sinir uçları nedeniyle dokunmaya son derece duyarlıdır. Kan damarlarının olmamasının nedeni şeffaflığıdır. Şeffaf olması gerekiyor, bu yüzden kan almamalı. Oksijen kaynaklarını doğrudan havadan alır.

Dokunmaya veya yüksek sıcaklık ve kimyasallar da dahil olmak üzere her türlü stimülasyona karşı son derece hassas olan miyelinsiz sinir uçlarından yapılır. Basit görünse de, kornea vücudun karmaşık bir parçasıdır. Beş katmandan oluşur. Dışarıdan başlayarak, bunlar korneal epitel, Bowman tabakası, korneal stroma, Descemet’in membranı ve kornea endotelidir.


Vücudun Hangi Bölümünde Kan Bulunmaz?

Kan tüm hücrelere oksijen ve besinleri taşır ve hayatta kalmak ve çalışmaya devam edebilmek için buna ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, vücudumuzun kan almayan küçük bir kısmı vardır ve bu korneadır.

Kornea

Kornea ışığı kırabilir ve gözün optik gücünün yaklaşık üçte ikisini oluşturur. Gözlerimizin odaklanma gücünün çoğuna katkıda bulunur. Kornea, insan vücudundaki en büyük, en güçlü iyileşme kabiliyetine sahip dokudır ve 24-36 saat içinde iyileşebilir. Çeşitli cerrahi prosedürler kullanarak yeniden şekillendirebiliriz.

Dokunmaya veya yüksek sıcaklık ve kimyasallar da dahil olmak üzere her türlü stimülasyona karşı son derece hassas olan miyelinsiz sinir uçlarından yapılır. Bu yüzden korneaya dokunma girişimi, göz kapaklarımızı kapatan bir refleks ile sonuçlanır.

Korneanın şeffaf kalması gerekiyor, aksi takdirde göremeyiz. Bu yüzden hiç kan almaz. Bununla birlikte, gözyaşı sıvısını dışarıdan dağıtarak ve aynı işlemi içeriden sulu mizahta (şeffaf sulu bir sıvı) kullanarak besinleri alabilir. Kan almadığı için kornea oksijeni hava yoluyla alır.


Korneanın Yapısı

Basit görünse de, kornea vücudun karmaşık bir parçasıdır. Beş katmandan oluşur. Dışarıdan başlayarak, bunlar korneal epitel, Bowman tabakası, korneal stroma, Descemet’in membranı ve kornea endotelidir. Epitel son derece önemlidir, çünkü gözlerimizin kırma gücünün önemli bir bileşenidir.

Bowman tabakası kollajenden oluşur ve bir önceki tabakadan çok daha sağlamdır. Korneal stroma, onarım ve bakım için kullanılan hücreleri içeren kalın bir tabakadır. Descemet’in zarı, son tabakayı oluşturan hücreleri, sıvı ve çözünen taşınmayı düzenleyen kornea endotelini tutan ince bir tabakadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu