1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Vücuttaki En Ağır Organ Hangisidir ?

Vücuttaki En Ağır Organ Hangisidir ?

Bütün organları bu konuya dahil edersek, bunların arasında en ağır olarak yaklaşık 4 bin 535 gram ağırlığı ile deri (cilt) en ağır organdır. Bunun dışında sadece vücudumuzun içindeki organları dahil edersek, en ağır olanı yaklaşık 1.560 gram ağırlığında karaciğerdir.

Bir organ olarak cilt, saç ve tırnaklar gibi vücudu korumaya yarayan diğer uzantılarla birlikte ciltsel sistemin altına girer.  Ortalama 1.560 gram ağırlığa sahip olan karaciğer, insan vücudunun içindeki en ağır organdır. Fonksiyonları arasında hormon ve protein üretimi, toksinlerin parçalanması ve glikojen depolamasının düzenlenmesi yer alır.

İlgili İçerik; Karaciğer İçin En Faydalı ve En Zararlı 14 Besin


İnsan vücudu, bizi hayatta tutmaya yardımcı olan inanılmaz derecede karmaşık bir organ ve hücre sistemidir. Vücudumuzda çok sayıda organ vardır ve her biri önemli bir işleve hizmet eder. Onlar hakkında bildiğimiz kadarıyla, bazen biraz önemsiz şeyler de denemek ve öğrenmek eğlencelidir.

Ancak bu soruya iki şekilde yaklaşabiliriz. Tüm organları dahil edersek, yani vücudumuzun dışındaki organları içerirsek, cilt yaklaşık 4.535 gram ağırlığında en ağır organdır. Sadece vücudumuzun içindeki organları dahil edersek, en ağır olanı yaklaşık 1.560 gram ağırlığında karaciğerdir.

insan beyni kac gram beynin boyutlari nelerdir
Önerilen Yazı
İnsan Beyni Kaç Gram? (Beynin Bütün Boyutları)

Cilt

insan derisi
cildimizin birçok işlevi vardır. bizi patojenlere karşı korur, d vitamini sentezler, sıcaklığımızı düzenler, duyum ve yalıtım sağlar.

Cildimizin birçok işlevi vardır. Bizi patojenlere karşı korur, D vitamini sentezler, sıcaklığımızı düzenler, duyum ve yalıtım sağlar. Vücudumuzu örten dış doku tabakası olarak tanımlanır. Genellikle yumuşak ve esnektir. Bir organ olarak cilt, saç ve tırnaklar gibi vücudu korumaya yarayan diğer uzantılarla birlikte ciltsel sistemin altına girer. Ektodermal doku çoklu katmanlarından oluşur. Deri, organları, kasları, bağları ve kemikleri içeren altında bulunan tüm vücut kısımlarını korur.

Memelilerin derisi kuşların, sürüngenlerin ve amfibilerinkinden farklıdır. Memelilerde genellikle derilerinde en az az miktarda saç bulunur. Balinalar ve yunuslar gibi deniz memelilerinin bile ciltlerinde saçları olduğunu görünce şaşırabilirsiniz, ancak öyle görünmüyorlar.

Cilt, çevre ile doğrudan etkileşime giren birkaç organdan biridir ve bakteri ve hastalıklar gibi birçok şeye karşı ilk savunma hattıdır. Vücudumuzun korunmasında önemli bir rol oynar. Tüm vücudumuzu kapladığından, özellikle büyüklüğü göz önüne alındığında, en ağır organ olduğu mantıklıdır.


Karaciğer

Ortalama 1.560 gram ağırlığa sahip olan karaciğer, insan vücudunun içindeki en ağır organdır. Fonksiyonları arasında hormon ve protein üretimi, toksinlerin parçalanması ve glikojen depolamasının düzenlenmesi bulunur. Karaciğer sadece omurgalılarda bulunur ve daha önce bahsedilen fonksiyonların yanı sıra, çoğu insanın bildiği sindirim için gerekli kimyasalları da üretir. İnsan vücudunda, karaciğer tam olarak sağ üst bölgede karın bölgesinde bulunabilir.

Karaciğer safra üreterek yağın parçalanmasına yardımcı olur. Safra, asitler ve kolesterol içeren bir alkalin sıvıdır. Safra safra kesesinde saklanır, karaciğerin hemen altında bulunan küçük bir kese ve daha sonra sindirim sürecinde ince bağırsağa taşınır. Safranın bileşenleri yağın parçalanmasına yardımcı olur.

Karaciğer, birçok farklı kimyasal reaksiyonu düzenleyebilen belirli bir dokudan yapılmış son derece karmaşık bir organdır. Bu reaksiyonların bazıları, hayati fonksiyonlarımızdan bazıları için çok önemli olan molekülleri bile sentezler. Karaciğerin gerçekleştirdiği kesin işlevlerin sayısı bilinmemektedir, ancak uzmanlar bunun 500 civarında olduğuna inanmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap